25 Mayıs 2004 01:00

Yurtbay'da kriz bahanesi

Yurtbay Seramik'te işçilerin Kristal-İş Sendikası'na üye olmasının ardından, patron fabrikayı kapatmak için "ekonomik krizi ve piyasaların daralmasını" bahane göstermeye başladı.

Paylaş
Yurtbay Seramik'te işçilerin Kristal-İş Sendikası'na üye olmasının ardından, patron fabrikayı kapatmak için "ekonomik krizi ve piyasaların daralmasını" bahane göstermeye başladı. Fabrikayı kapatacağını ilan eden Yurtbay Seramik patronu, bu isteğini ilgili kuruluşlara 1 Nisan'da gönderdiği yazıyla bildirdi. Bunun üzerine kapatmanın "hileli" olduğunu belirten işçiler, konuyu yargıya taşıdı. Yurtbay patronu da boş durmayarak, gazetelere verdiği boy boy ilanlarla yargıyı etkilemeye çalıştı. İlanda fabrikayı kapatmaktan vazgeçtiğini belirterek, işçilerin işbaşı yapmasını isteyen patron, "Bazı işçiler hiçbir yasal gerekçe olmadan çalışmaya devam etmiyorlar" dedi. Kristal-İş Sendikası Şube Başkanı İsmail Ayer, gazetemize yaptığı açıklamada, gerçeklerin Yurtbay Seramik patronunun gazetelere verdiği ilandaki gibi olmadığını söyledi. "Eğer samimi ise, kapatmama kararını yargıya bildirerek işçilerin açtığı davayı kabul etmemesi gerektiğini" ifade eden Ayer, şöyle devam etti: "Yurtbay Seramik ve Yurtbay Toprak işyerlerinde çalışan işçilere, işveren, yazılı ve imzalı fesih bildirimi vermiştir. Çalışanlar da bunun üzerine 4857 sayılı Yasa'nın işçilere tanımış olduğu hakkı kullanarak iş arama iznini kullanmaya başlamışlardır." İşverenin fesih bildirimi yaptığı işçilere, sözlü ve yazılı olarak "Fabrikayı kapatmaktan vazgeçtim, gelin çalışın" dediğini ifade eden Ayer, "Oysa, işverenin muhatabı işçiler değil, yargıdır. İşveren bu talebini yargıya yapmak zorundadır" dedi.

EMEP'ten destek Bu arada EMEP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Varlı, fabrikanın önünde direnişlerini sürdüren seramik işçilerini ziyaret etti. Patronların azınlıkta olduğunu, bir avuç oldukları halde örgütlü oldukları için güçlü gibi gözüktüklerini dile getiren Varlı, "Bizler ise milyonlarcayız. Eğer örgütlü olursak her hakkımızı alırız" dedi. EMEP İl Başkanı İsmet Ispalarlı ve Merkez İlçe Başkanı A. İhsan Gezer ile birlikte işçileri ziyaret eden Abdullah Varlı, "Bu mücadeleden kazanımlarla çıkabilirsiniz. Bu sizin örgütlü gücünüze bağlı. Biz de Emeğin Partisi olarak hep yanınızdayız, mücadelenize elimizden gelen desteği sunacağız" diye konuştu. İşyeri baştemsilcisi Hasan Hüseyin Dığruk da, medyanın ilgisizliğinden şikâyet ederek, "Tüm olanaksızlıklara rağmen bu mücadeleden zaferle çıkacağız. Moralimiz iyi, dostumuzu düşmanımızı daha iyi görüyoruz" dedi.

ÖNCEKİ HABER

Paşalı patronu
   işçinin ücretini ödemiyor

SONRAKİ HABER

Samsun'daki 19 Mayıs töreninde Kılıçdaroğlu ile Bahçeli tokalaşmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa