24 Mayıs 2004 21:00

Katliam kaseti bulundu

ABD ordusunun, Irak'ın Suriye sınırında bir köy düğününü bombaladığı kesinlik kazandı. Associated Press Ajansı, çarşamba günü Amerikan savaş uçaklarının düzenlediği saldırıda düğün alanının hedef alındığını kanıtlayan video kaseti ele geçirdi.

Paylaş
ABD ordusunun, Irak'ın Suriye sınırında bir köy düğününü bombaladığı kesinlik kazandı. Associated Press Ajansı, çarşamba günü Amerikan savaş uçaklarının düzenlediği saldırıda düğün alanının hedef alındığını kanıtlayan video kaseti ele geçirdi. Kaset, gelin alayının bir kamyonet içinde bölgeye gelişini ve gelinin bir grup kadın tarafından bir eve sokuluşunu gösteren görüntülerle başlıyor. Dışarıdaysa erkekler, parlak renkli ipek yastıklara uzanmış beklerken; çocukların, büyük bir çadırın içinde halay çektikleri göze çarpıyor. Kasette, çölde yapılan düğün kutlamaları sırasında, kurdelelerle süslenmiş 10 kadar aracın, düğün arabasının ardında eskort yaptıkları görülüyor ve beyaz gelinlik giymiş gelinin araçtan çıkışı yer alıyor. Associated Press'in, damadın kuzeninden aldığı video kasette, erkeklerle kadınların ayrı ayrı eğlendikleri görülüyor. Erkekler, kendi çadırlarında, Arap müziği eşliğinde dans ediyor.

Kameraman da öldürüldü Kasette, Amerikan savaş uçaklarından düğün evine ateş açıldığını gösteren görüntüler yer almıyor. Çünkü görüntüleri kayda alan Iraklı Yaser Şevket Abdullah'da, bu saldırıda can verenler arasında. Ancak katliamın ardından bazı görüntüler kaydedilmiş. Associated Press, saldırıda ölen 13 çocuktan 10'unun ismini belirlerken, çocuklardan 5'inin cesedi, ertesi günkü çekimlerde yer alıyor. Amerikan kuvvetleri, düğün evine attıkları bombalarla 45 kişiyi katletmişti. Ama ordu yetkilileri suçlamaları reddetmiş, ölenlerin "tehlikeli direnişçiler" olduklarını öne sürmüştü.

Binlerce Iraklı katledildi İşgalcilerin, geçtiğimiz yıl mayıs ayından bu yana kaç Iraklıyı öldürdüğü konusundaki tartışma da sürüyor. Bağdat, Kerbela, Kerkük ve Tikrit'teki morg tutanaklarına göre, işgalin başlangıcından bu yana çıkan çatışmalar ve düzenlenen bombalı eylemler, 5 binden fazla Iraklı sivilin ölümüne yol açtı. Batılı bazı kuruluşlar, ölü sayısını en az 10 bin olarak gösteriyor. Associated Press'in araştırmasına göre ise, işgalin ilk 12 ayında, sadece bu 4 ilde 5 binden fazla Iraklı öldürüldü. Şii lider Mukteda el Sadr'ın isyan bayrağını çekmesinin ardından Necef ve Felluce'de ayağa kalkan halk ile işgal kuvvetleri arasında nisan ayından bu yana çıkan çatışmalarda en az 1168 Iraklının öldüğü, 2350'sinin yaralandığı bildirildi. Bu rakamların işgalcilerin denetimindeki Irak Sağlık Bakanlığı tarafından verilmesi, gerçek rakamların daha yüksek olduğunu düşündürüyor. Associated Press'in araştırması, ABD Başkanı George Bush'un "savaşın bittiğini" açıkladığı 1 Mayıs 2003'ten 30 Nisan 2004'e kadar, Bağdat, Kerbela, Kerkük ve Tikrit'te 5 bin 558 kişinin öldüğünü gösteriyor.

ÖNCEKİ HABER

Ölüm taciri artık Irak'ta

SONRAKİ HABER

AA "Öcalan'dan HDP'ye tarafsızlık çağrısı" dedi, HDP'li Ziya Pir yalanladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa