24 Mayıs 2004 21:00

Ölüm taciri artık Irak'ta

Silah satarak Afrika'daki kanlı savaşlardan beslenen uluslararası silah taciri Viktor Bout, Irak'ta ortaya çıktı. Bout, Amerikan işgal kuvvetlerine hizmet veriyor...

Paylaş
Afrika'daki savaşlarda taraflara silah satarak kasasını dolduran Viktor Bout, Irak'ta da ortaya çıktı. Bout, son 10 yıl boyunca özellikle Orta Afrika'daki bölgesel savaşları körükleyici bir rol oynamış, bu nedenle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin aldığı bir karara hedef olmuştu. Geçtiğimiz mart ayında alınan kararda, ABD ve İngiltere tarafından devrilen Liberya'daki Charles Taylor iktidarına destek veren silah tüccarlarının "mal varlıklarının dondurulması" tavsiye ediliyordu. Bu tüccarların başında ise, Tacikistan doğumlu Viktor Bout gelmekteydi. Mart ayında Bout gibi ölüm tacirlerini "kınayan" ABD ve İngiltere, bugün Irak'ta ondan faydalanıyorlar. Çünkü Bout, Afrikalı paralı askerlerin Irak'a götürülmesinde kilit bir isim. ABD'li yetkililer, yaptıkları "gayrıresmi" açıklamada, Bout'un "Irak'ta faydalı olduğunu" söylediler.

ABD'ye lojistik destek Silah tüccarının sahip olduğu şirketlerden biri, bugün Irak'taki ABD kuvvetlerine lojistik destek sağlıyor. British Gulf adlı havayolu şirketine bağlı uçaklar, işgal kuvvetlerine malzeme taşıyorlar. Böylece ABD ve İngiltere, Bout'a karşı mart ayında alınan BM Güvenlik Konseyi kararını kendi elleriyle çiğnemiş oluyor. Fransız olduğu tahmin edilen bir BM diplomatı, "Bout, Sierra Leone'deki en önemli silah satıcısıydı ama kara listeye alınmıyor. Eğer Batı Afrika'da barış istiyorsak, o adam listeye alınmalı" diye konuştu. İngiliz hükümetinin, başlangıçta kendi "kara listesi"ne Bout'u dahil ettiği, ama ABD baskısı nedeniyle bu ismin listeden çıkarıldığı öğrenildi. Bundan dört yıl önce, dönemin İngiliz Dışişleri Bakan Yardımcısı Peter Hain, Viktor Bout'u "ambargoları kıran en önemli kişi, Angola ve Sierra Leone'deki isyancılara silah taşıyan uçaklara sahip olan bir ölüm tüccarı" sözleriyle suçlamıştı. Uluslararası baskı karşısında, Bout'un, Irak'ta faaliyet yürüten havayolu şirketinin adını değiştirebileceği belirtiliyor. Irak'taki paralı askerlerden kaçının Bout'a bağlı çalıştığı da bilinmiyor.

Piyasanın 'efsane' ismi 37 yaşındaki Bout, silah piyasasında beş ayrı isimle tanınıyor. Altı dil bilen Bout, silah tüccarlığına Afganistan'da başladı. Ardından, Angolalı faşist lider Jonas Savimbi, eski Liberya lideri Charles Taylor, eski Zaire devlet başkanı Mobutu Sese Seko ve Libya lideri Muammer Kaddafi ile ilişkiler kurdu. Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte ortaya çıkan devasa silah arzı, Bout'un ellerinde paraya çevrildi. Yanında 300 civarında kişiyi çalıştırdığı tahmin edilen Bout'un, 40 ila 60 uçağı bulunuyor. Bu uçaklar arasında, Rus yapımı Antonov kargo uçakları da bulunmakta.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD'yi memnun ettiler

SONRAKİ HABER

Nazım Hikmet kimdir? Eserleri neler? Nerede, ne zaman doğdu? Nerede öldü?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...