24 Mayıs 2004 01:00

'Mem û Zîn' dans etti

Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) Halk Dansları Topluluğu, Ehmedê Xanî'nin ölümsüz destanı "Mem û Zîn"i sahneye taşıdı. Yönetmenliğini Apo Kaya'nın yaptığı gösterim, önceki akşam Muammer Karaca Tiyatro Salonu'nda gerçekleşti.

Paylaş
Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) Halk Dansları Topluluğu, Ehmedê Xanî'nin ölümsüz destanı "Mem û Zîn"i sahneye taşıdı. Yönetmenliğini Apo Kaya'nın yaptığı gösterim, önceki akşam Muammer Karaca Tiyatro Salonu'nda gerçekleşti. Daha önce beyaz perdeye de taşınan "Mem û Zîn"in dansla anlatımı da oldukça beğeni topladı. Karografisi ortak çalışmanın ürünü olan, müziklerini Nail Yurtsever ve Ahmet Tabar'ın yaptığı dans gösteriminin dekor, kostüm tasarımı ise Yeşim Coşkun'a ait. Mem û Zîn arasındaki destansı aşkı, Kürt halk dansları ve modern dansla sentezleyerek sunan topluluk, izleyicisinden büyük alkış aldı.


Emre Saltık Irak'ta konser verecek Sanatçı Emre Saltık, işgalcilerin Irak'taki işkence uygulamalarını protesto etmek için Irak'ta bir dizi konser vereceğini açıkladı. Böyle bir tavrın kardeş Irak halkıyla dayanışmada önemli olduğunu vurgulayan sanatçı, Bağdat, Kerkük ve Halepçe'de konser verecek. "Zulme uğrayanların yanında olmak insan olmanın onurudur" diyen sanatçı, Amerikalı ünlü pop şarkıcısı Madonnaya da çağrıda bulundu: "Eğer Madonna gerçekten Irak'ta ki uygulamaları protesto etmek konusunda samimiyse gelsin Irak'ta konser versin" dedi.

ÖNCEKİ HABER

Gönlüm yaşlanmaz

SONRAKİ HABER

Cumartesi Anneleri’ne insan hakları, barış ve demokrasi ödülü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa