24 Mayıs 2004 01:00

Korgeneral Sanchez herşeyi biliyordu

Irak'taki Amerikan işgal güçlerinin komutanı Korgeneral Ricardo Sanchez'in, Iraklı esirlere işkence edildiği ortaya çıkan Bağdat'taki Ebu Garib cezaevinde olanlardan haberdar olduğu açıklandı.

Paylaş
Irak'taki Amerikan işgal güçlerinin komutanı Korgeneral Ricardo Sanchez'in, Iraklı esirlere işkence edildiği ortaya çıkan Bağdat'taki Ebu Garib cezaevinde olanlardan haberdar olduğu açıklandı. Cezaevinde esirlere kötü muamelede bulunmakla suçlanan Amerikalı askerlerden birinin avukatı olan Yüzbaşı Robert Shuck, bu cezaevinde görev yapan bir subayın, "Korgeneral Sanchez'in bazı esirlerin sorgulanması ya da bazı esirlere kötü muamelede bulunulması sırasında cezaevinde olduğunu" söylediğini belirtti. Avukat Shuck, aynı subayın kendisine, "Korgeneral Sanchez ve diğer subaylar, Ebu Garib cezaevinde olan bitenden haberdardı" dediğini anlattı. Açıklamalara göre cezaevindeki bir çavuş, "askeri istihbarat yetkililerinin, tutuklulara kötü muamelede bulunulması gerektiğini söylediği" konusunda, ifade vermeye hazır.

İşkenceyi yöneten kadın yüzbaşı Washington Post'un ele geçirdiği geçen ayki bir duruşmanın ses kaydına göre, Avukat Shuck, bu açıklaması hakkında ifade verdi. Askeri savcının "Yüzbaşı Reese'in Korgeneral Sanchez'in olan biteni gördüğüne dair ifade vereceğini mi söylemek istiyorsunuz?" sorusu üzerine Avukat Shuck, "Bana böyle söyledi" yanıtını verdi. Shuck'ın temsil ettiği Çavuş Reese, kadın Yüzbaşı Carolyn Wood aleyhinde tanıklık edebileceğini söyledi. Reese, Ebu Garib'deki askeri istihbarat operasyonlarını denetleyen Wood'un işkenceli sorgulara katıldığını, bazı işkencelerin doğru olduğunu söylediğini ifade etti. Irak'taki Amerikan ordusunun sözcüsü Mark Kimmitt, "Korgeneral Sanhchez'in şu an bu haber için yorum yapacak durumda olmadığını, ileride yanıt vereceğini" söyledi. Sanchez, geçen hafta ABD Senatosu'nda yaptığı konuşmada, Ebu Garib'te tüm olan bitenin kendi sorumluluğunda olduğunu, ancak esirlere işkence yapıldığından haberi olmadığını söylemişti.

İşkencede 37 ölüm Bu arada, Irak ve Afganistan'da gözaltında can veren 37 tutsak ile ilgili bir soruşturma yürütüldüğü açığa çıktı. Pentagon yetkilileri, cinayetlerden sekizinin "çözülmemiş cinayet" olduğunu söylediler. İşkencede ölümlerin en dikkat çekici olanı, eski Iraklı komutanlardan Orgeneral Abed Hamid Movuş'un öldürülmesi. Movuş, sorgu sırasında bir uyku tulumuna sarılmış ve boğularak ölmüştü. Ölümün ardından yapılan resmi açıklamada, generalin "doğal sebeplerden öldüğü" öne sürülmüştü. Generalin ailesi ise, Movuş'un işkencede katledildiğini, yanık ve eziklerle dolu cesedinin bir hastaneye bırakıldığını anlatmıştı.


İşkencecilere dokunulmazlık İngiliz basını, Amerikan ve İngiliz askerinin işledikleri savaş suçlarıyla ilgili olarak Irak'ta dokunulmazlık kazanacaklarını yazdı. Konuyla ilgili habere manşetinde yer veren The Observer gazetesi, Irak'ta 30 Haziran'daki "yetki devrinin" ardından, İngiltere ve ABD askerlerinin yeni yönetim tarafından tutuklanmalarının ya da yargılanmalarının önüne geçilebilmesi için bu yöntemin düşünüldüğünü yazdı. İşgal askerlerinin her türlü yasal girişimden muaf tutulabilmesi için, haziran ayının ortalarında Birleşmiş Milletler'ce bu yönde karar alınacağını yazan Observer, "Koalisyon askerlerinin sadece kendi ülkelerinin yasaları karşısında sorumlu olacağını" belirtti.


Hukuk öğrencilerinden anlamlı tepki Amerikan yönetimine, Taliban ve El Kaide şüphelilerine işkence yapılmasını tavsiye eden bir hukuk profesörü, öğrencilerinin tepkisiyle karşılaştı. California Üniversitesi'ne bağlı Berkeley Hukuk Fakültesi'nin öğrencileri, Bush yönetiminin işkenceler konusundaki akıl hocalığını yapan Prog. John Choon Yoo'ya karşı kampanya başlattılar. Fakültenin koridorlarına, Irak'taki işkence fotoğrafları yapıştırıldı. Fotoğraflardaki ABD askerlerinin yüzlerinin yerine, Prof. Yoo'nun yüzü monte edildi. Öğrenciler, perşembe günü, Yoo'nun istifa etmesi veya Bush yönetimine verdiği "akıllar" nedeniyle özür dilemesini talep ederek bir imza kampanyası başlattılar. Okulda dün yapılan mezuniyet töreninde de, bazı öğrenciler, kollarına kırmızı şeritler takarak işkenceci profesörü lanetledi. Törende, Prof. Yoo'ya karşı bildiriler de dağıtıldı. Newsweek dergisi ve New York Times gazetesi, Prof. Yoo'nun, 2001 ve 2002'de Adalet Bakanlığı adına hazırladığı bazı bilgi notlarını ele geçirmişti. Söz konusu belgelerde; Küba'daki Guantanamo üssünde kafeslerde tutulan 660 tutsağın, "Ne Cenevre Konvansiyonu, ne de başka bir uluslararası yasadan faydalanamayacağı" belirtilerek, Bush yönetimine bu konuda rahat olması telkin ediliyordu.

ÖNCEKİ HABER

Kolombiya FTAA'yı istemiyor

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa