23 Mayıs 2004 21:00

Kolombiya FTAA'yı istemiyor

Kolombiyalı işçi ve emekçiler, Amerikalar Serbest Ticaret Anlaşması'na (FTAA) karşı genel greve çıktı. Birçok kentteki mitinglere yüzbinlerce kişi katıldı.

Paylaş
Latin Amerika ülkesi Kolombiya'da binlerce işçi ve emekçi, geçtiğimiz salı günü genel grev gerçekleştirdi. İşçi sendikaları tarafından örgütlenen grev sırasında, ülkenin bütün büyük kentlerinde protesto eylemleri düzenlendi. 300 bin öğretmenin de greve destek vermesiyle, ülkedeki okullarda eğitim durdu. Yüzbinlerin katıldığı yürüyüşlerde, ABD'nin dayattığı Amerikalar Serbest Ticaret Anlaşması (FTAA) protesto edildi. Emekçiler, ABD destekli hükümete de istifa çağrısı yaptılar.

Polis saldırısı Cartagena kentinde 15 bin işçinin katıldığı eylem, polis güçlerinin saldırısıyla karşılaştı. Helikopterlerden halkın üzerine gözyaşartıcı bombaların atıldığı saldırıda sendika yöneticileri ve 5 milletvekili yaralandı, iki milletvekili gözaltına alındı. Kahve İşçileri Sendikası'nın lideri Rigoberto Hernandez, feci bir biçimde dövüldü. Polis saldırısının, bizzat Devlet Başkanı Alvaro Uribe'nin emriyle düzenlendiği öğrenildi. Polisler, birçok gazeteciyi de plastik mermilerle vurarak yaraladı. Saldırı 3 saat kadar sürdü ve onlarca kişi yaralandı. Başkent Bogota, petrol kenti Bucaramanga, Cali, Popayan gibi diğer kentlerde de binlerce emekçinin katıldığı eylemler yapıldı.

Avustralya'dan kınama Bu arada, Avustralyalı işçiler, Kolombiyalı sendikacılara yönelik baskıyı kınadı. Kolombiya'da son olarak Maden İşçileri Sendikası merkezi bombalanmış ve 17 kişi yaralanmıştı. 30 bin üyeli Avustralya maden sendikası NSW-CFMEU'nun başkanı Andrew Ferguson, Kolombiya Maden İşçileri Sendikası'na yönelik bombalı saldırıyı protesto etti. Sendikacılar, bombalama olayının, maden işçilerinin kamuya ait Minercol adlı maden şirketinin tasfiyesine karşı mücadele ettiği bir döneme denk gelmesine dikkat çekiyor. Maden işçileri, maden ve petrol kaynaklarının uluslararası sermayenin eline bırakılmasına da tepki gösteriyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bush'un akıl hocaları
   Irak direnişinden tedirgin

SONRAKİ HABER

Korgeneral Sanchez herşeyi biliyordu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...