23 Mayıs 2004 21:00

Bush'un akıl hocaları
   Irak direnişinden tedirgin

Irak işgalinde Bush iktidarina akil hocaligi yapan iki neomuhafazakâr, Irak halkinin silahli direnişinin ezilmesi çagrisinda bulundu.

Paylaş
Yeni Amerikan Yüzyılı (PNAC) adlı Amerikalı "düşünce kuruluşu"nun önde gelen isimleri, Irak'ta güçlenen direniş hareketinden rahatsız oluyor. ABD Başkanı George W. Bush henüz iktidara gelmeden Irak'a saldırılması yönünde bir rapor hazırlayan PNAC'ın ünlü isimleri işadamı Lewis E. Lehrman ve Weekly Standart editörü William Kristol, Washington Post sayfalarından dikkat çekici bir çağrı yaptı. Gazetede dün yayınlanan makalede, iki 'akıl hocası', Irak'taki işgal kuvvetlerinin "tüm işlerini bırakıp direnişi yok etmeye öncelik vermesi gerektiğini" yazdı.

Lincoln örneği ABD başkanlarından Abraham Lincoln'un 'direnişçilerin liderleriyle anlaşmaya çalışmak bir sonuç getirmez. Onlarla bizim aramızdaki mesele savaşla sınanır, zaferle sonuçlanır' sözlerine gönderme yapan yazarlar, işgal güçlerinin acil görevinin direnişi dağıtmak olduğunu şu sözlerle vurguladı: "Başkan Bush, yönetimi Iraklılara devretmek istedi. Ama ilk görev Iraklıların kalplerini ve beyinlerini kazanmak ya da muhalefetin gönlünü almak değil, direnişçileri yok etmektir. Diğerleri zaferden sonra gelecektir. Bu nedenle Irak'ta barışa geçişe muhalefet eden silahlı direnişçiler yok edilmelidir."

Felluce'yi kuşatın! Lehrman ve Kristol, Bush yönetimine detaylı tavsiyelerde de bulunuyor. Direnişin simgesi haline gelen Felluce kentinin mutlaka kuşatma altında tutulması gerektiğini yazan ikili, Şii lider Mukteda El Sadr'ın 'güçsüz bırakılmasını' istiyor. Azılı neomuhafazakâr ikili, Irak'ın 'terörle savaşın merkezi cephesi olduğunu da öne sürüyor. "Küresel terörle savaşta stratejik bir zafer kazanmak, Irak'ta küresel terörizmin direnişçilerine karşı zafer kazanmaya bağlı" denilen makalede, Bush'un ikinci kez seçilmesinin de buna bağlı olduğu uyarısı yapılıyor.

Kürt liderlerden tehdit Öte yandan, Kürt liderler Celal Talabani ve Mesut Barzani, ABD'nin kurmayı planladığı geçici hükümette devlet başkanlığı veya başbakanlık talep etti. İki lider, bu talebin karşılanmaması halinde 'yeni yönetimi boykot edeceklerini' bildirdi. BM temsilcisi Lahdar Brahimi'ni planına göre, Kürtlere devlet başkan yardımcılığı verilecekti. Kürt liderlerin itirazı, bu planın suya düştüğünü gösteriyor.


KUFE'YE AMERİKAN SALDIRISI: 20 ÖLÜ Irak'ın güneyindeki Kufe kentine yönelik son Amerikan saldırısında 20 kişi can verdi. Önceki gece, bir caminin avlusundaki Şii milislere yönelik saldırıda 20 milis ölürken, 54 kişi yaralandı. Görgü tanıkları, Amerikan tanklarının gece yarısından sonra caminin kapısı yakınlarına geldiğini, daha sonra askerlerin caminin avlusuna girdiğini anlattılar. Helikopterlerin de saldırıya katıldığı belirtildi. Yine güneydeki Basra kentinde dün sabah düzenlenen havan topu saldırısında ise 60 yaşında bir kadın öldü, ikisi çocuk 4 kişi yaralandı. Kerkük yakınlarındaki Kuzey Petrol Şirketi'nin binasına da roket saldırısı düzenlendi. Saldırıda binanın isabet almadığı belirtiliyor. Önceki gün Bağdat merkezine düzenlenen havan topu saldırısında ABD öncülüğündeki güce bağlı iki asker ile bir sivil Iraklı yaralandı. Amerikan yönetim karargahının bulunduğu Yeşil Alan'ın yakınına 7 havan topu mermisinin isabet ettiği açıklandı. Saldırıda, eski Enformasyon Bakanlığı binası yakınındaki bir bina isabet aldı. Bakuba kentinde bir otomobile düzenlenen saldırıda, araçtaki bir Iraklı polis ile bir üniversite öğrencisi öldü. Dün sabahki saldırıda bir polis de yaralandı.

Ne söyleyeceklerini şaşırdılar Diğer yandan ABD, 45 kişinin yaşamını yitirdiği düğün katliamına ilişkin pervasız açıklamalar yapmayı sürdürüyor. ABD askeri kaynakları, Suriye sınırı yakınlarındaki bölgede düğün olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmadığını öne sürdü. Amerikalı Tuğgeneral Mark Kimmitt, hava saldırısına hedef olan evlerde "yasadışı faaliyetler olduğuna ilişkin güçlü kanıtlar bulunduğunu" iddia ederek, "Belki bir çeşit kutlama yapılıyordu. Ama kötü insanlar da kutlama yapabilir" dedi. Kimmitt, köy evinde "silahlar, terörist eğitim kitapları, tıbbi teçhizat, sahte kimlik kartları ve bunların yapımında kullanılan makineler bulunduğunu" iddia ederek, evde "koalisyon karşıtı, üst düzey, çok riskli bir toplantı yapıldığını" söyledi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Çadırlarda şifa bekliyorlar

SONRAKİ HABER

Kolombiya FTAA'yı istemiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...