21 Mayıs 2004 21:00

NATO suç ortağı

Emeğin Partisi (EMEP) Malatya İl Örgütü Irak ve Filistin'deki katliamları protesto etti.

Paylaş
Emeğin Partisi (EMEP) Malatya İl Örgütü Irak ve Filistin'deki katliamları protesto etti. Yeni Cami önünde cuma namazı çıkışında bildiri dağıtan EMEP'liler yaptıkları eylemde İsrail siyonizminin ve ABD emperyalizminin Filistin ve Irak'taki işgal ve zulmüne karşı sessiz kalmayacaklarını belirttiler. ABD ve İsrail ile ilişkilerini devam ettiren AKP'ye seslenen EMEP'liler "Katliamları kınamak yetmez. ABD ve İsrail ile tüm ilişkiler kesilmelidir" dediler. EMEP İl Başkanı Nejdet Bali, hükümetin İsrail'i kınamakta samimi ise NATO'ya İstanbul'da toplantı yaptırmaması gerektiğini söyledi. Bali, "Çünkü NATO, Filistin'de ve Irak'ta işlenen suçların ortağıdır. Türkiye'deki NATO üslerini kapatmamak katliama destek vermektir. İsrail'le ve Amerika'yla ilişkileri devam ettirmek Filistin'e ve Irak'a kurşun sıkmaktır" diye konuştu.


SAVAŞ GEMİLERİ ANTALYA'DA NATO'nun Akdeniz'de yürüttüğü tatbikata katılan İtalya, Hollanda ve Bulgaristan savaş gemilerinin komutanları, Antalya Valisi Alaaddin Yüksel'i makamında ziyaret etti. Vali Yüksel, Stanavforlant Gemisi Komutanı Tuğamiral Leon Bruin, ITS Aviere Gemisi Komutanı Yarbay Marco Novella ve BGS Smeli Gemisi Komutanı Yarbay Ognyon Kolev'i, makamında kabul etti. NATO gemilerinin, 26 Mayıs'a kadar Akdeniz'de demirli kalacakları bildirildi.

ZİRVEYE KARŞI MÜCADELE EMEP Pendik İlçe örgütü NATO'ya, Irak ve Filistin'deki işgale karşı çalışmalarını hızlandırdı. Esenyalı'da yapılan ev toplantılarıyla NATO'ya karşı mücadele çağrısı yapan EMEP, sokak sokak mahalle mahalle birlikler kurma kararı aldı. EMEP Partisi Pendik İlçe örgütü ayrıca DEHAP, CHP ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneğine ziyarette bulunarak ortak mücadele etme çağrısında bulundu. EMEP, önümüzdeki günlerde Saadet Partisi ile de bir görüşme yapacak.

AMERİKAN ÜSLERİ KAPATILSIN İsrail'in Filistin'e yönelik imha politikasını protesto eden Ezilenlerin Sosyalist Platformu (ESP) da, Taksim'de bulunan eski TÜYAP binası önünde eylem yaparak, ABD ve İsrail'i protesto etti. Açıklamayı yapan Ayşe Yılmaz, İsrail hükümetinin sürdürdüğü katliam politikasının arkasında ABD'nin olduğunu dile getirerek, Amerikan üslerinin kapatılmasını istedi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İsrail'le ilişkiler kesilsin

SONRAKİ HABER

İsrail elçisi gazetecilerden kaçtı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa