21 Mayıs 2004 21:00

Parasını ver yasayı çıkar

Dünya Bankası tarafından verilen "yeni yasa" kredilerine yenisi eklendi. Kredide temel şart, kamu bankalarının satışı ve Kamu Personel Rejimi Reformu'nun çıkarılması.

Paylaş
Kamu Mali Kontrol Rejimi, Kamu Yönetimi Reformu gibi yasalarla yeni düzenlemelerin yapılması için verilen Dünya Bankası kredilerinin üçüncüsü dün imzalandı. Daha öncekiler gibi program amaçlı mali ve kamu sektörü yapısal uyum kredisinin de (PFPSAL 3) temel amacı; Türkiye'nin mali ve kamu sektöründe tam serbestleşme için gereken yapısal düzenlemelerin yapılması. Bu kez mali sektördeki temel reform alanı bankacılık sektörü. En başta da kamu bankalarını özelleştirmeye hazırlamak ve satışını hızlandırmak geliyor. Kamu sektöründeki temel reformlarda ise önemle üzerinde durulan hükümetin hazırlıklarını sürdürdüğü Kamu Personel Rejimi Reformu. Dünya Bankası ile 2004-2006 yılları arasında toplam 4.5 milyar dolarlık ülke destek stratejisi kapsamında yürütülen 3. program amaçlı mali ve kamu reformu çerçevesinde sıradaki yasalar çıkarılacak. Devlet Bakanı Ali Babacan ile Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink dün bir araya gelerek kredi anlaşmasını imzaladılar. Kredinin vadesi 17 yıl ve ilk 4 yılı geri ödemesiz. Yapısal reform programının Dünya Bankası tarafından da izlendiği ve desteklendiğine işaret eden Babacan, kredinin rakamsal boyutları bir yana sembolik değerinin çok önemli olduğunu ileri sürdü. Babacan, "Bu kredi diliminin serbest bırakılması noktasına gelmiş olmamız demek, bu kredi dilimi ile ilgili çok geniş bir alandaki adımları atmamız, gerekli siyasal düzenlemeleri yapmamız ya da diğer idari düzenlemeleri yapmamız ve bütün adımları tamamlamamız anlamına gelmektedir. Bunun sembolik değeri, rakamsal boyutlarının çok daha ötesindedir" dedi.

Neler yapılacak? İkinci dilim kredinin serbest bırakılması için neler yapılması gerektiği konusunda da örnekler veren Babacan, tarımsal desteklerle ilgili çerçeve yasasının bulunduğunu, bunun yıl sonuna kadar çıkarılmasının gerektiğini ifade etti. Bankacılık yasasının da yıl sonuna kadar çıkarılması gerekeceğini açıklayan Babacan, Halk Bankası ve Ziraat Bankası için yol haritasının netleşmesinin de kredinin ikinci diliminin serbest bırakılmasında dikkate alınacak konulardan biri olduğunu söyledi. Babacan, vergiyle ilgili adımların oılduğunu belirtti.

Kim kime gol attı? Babacan, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kendilerine sürekli 'gol atın' dediğini hatırlatarak, "Bu kredi ile biz de bir gol daha attık. Bu gol Dünya Bankası'na değil. Türkiye'nin kronik sorunlarına atılmış bir goldür" dedi.


VORNIK MEMNUN Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink ise hükümetin reformlarını nasıl değerlendirdiği konusunda, bu kredinin ilk diliminin yürütme kuruluna sunulmasının ve Haziran ayında onaylanacak olmasının Türkiye'nin bugüne kadar uyguladığı reformların başarılı olduğu anlamına geldiğini kaydetti. İkinci dilim kredinin sonbaharda serbest bırakılabileceğini ifade eden Vorkink, ancak bunun reformlarda ilerleme ile mümkün olabileceğinin altını çizdi. Bu aşamaya kadar olan dönemde Türkiye ile yaşanan ilişkilerden duyduğu memnuniyeti dile getiren Vorkink, Haziran ayında ilk dilimin serbest bırakılmasıyla birlikte Dünya Bankası'nın ilk 6 aylık dönemde Türkiye'ye sağlayacağı desteğin 1.6 milyar dolara çıkacağını anlattı.


BABACAN HAZIRLIKLARA BAŞLAMIŞ Babacan istenilen yapısal reformlara ilişkin önemli adımlar atıldığını söyledi. Dünya Bankası'nın istediği değişiklikler için zorunlu emekliliğin, Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu'nun geliştirildiğini söyleyen Babacan, özel gelir ve ödenek uygulamasını sona erdirecek yasal düzenlemelerin kısa sürede TBMM'ye sevk edileceğini duyurdu. Babacan, Bankacılık Kanun Taslağı'nda da son aşamaya gelindiğini ve kısa zamanda Bakanlar Kurulu'na sunulacağını bildirdi.

SAĞLIK İÇİN DE KREDİ VAR! Dünya Bankası, Türkiye'ye 49.4 milyon Euro sağlık kredisi açtı. Kredi, sağlık çalışanlarının karşı çıktığı Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın desteklenmesinde kullanılacak.

FAİZ DIŞI FAZLADAN DÖNÜŞ YOK Devlet Bakanı Ali Babacan, "Yıl sonu itibariyle, GSMH'nin yüzde 6.5'i seviyesinde belirlenen hedefimize ulaşmada herhangi bir risk bulunmamaktadır" dedi. Babacan bu yılın ilk 4 ayında konsolide bütçede elde edilen faiz dışı fazlanın programda öngörülen düzeyin 1.8 katrilyon lira üzerinde olduğunu bildirdi. Ali Babacan, "önümüzdeki dönemde borç stokundaki düşüş eğilimini destekleyecek yüksek oranlı faiz dışı fazla politikası sürdürülecektir" dedi. Hükümetin mali disiplin konusunda bugüne kadar başarılamamış olan bir performans sergilediğini savunan Babacan, faiz dışı fazlanın GSMH'ye oranının geçen yıl yüzde 6'nın üzerinde gerçekleştiğini bunun da Türkiye tarihinde sağlanmış en yüksek faiz dışı fazla olduğunu kaydetti.

ÖNCEKİ HABER

Atina'da katliamlara karşı eylem

SONRAKİ HABER

Şule Çet davasında "saat" detayı: Güvenlik kamerası saati 10-11 dakika ileride

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa