18 Mayıs 2004 21:00

Rakamlar yalan söylüyor

Bir "İş Sağlığı ve İş Güvenliği Haftası" daha geride kalırken, söylemlerin dışında ne bir önlem ne de işçi lehine bir karar alındı.

Paylaş
Bir "İş Sağlığı ve İş Güvenliği Haftası" daha geride kalırken, söylemlerin dışında ne bir önlem ne de işçi lehine bir karar alındı. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) verilerine göre iş kazası ve meslek hastalıkları en önemli sorun olarak gündemdeki yerini koruyor. Türkiye'deki durum diğer ülkelerden daha vahim. Ancak resmi rakamlar bu gerçeği gizliyor. ILO verileri, dünyada yılda 1.2 milyon işçinin iş kazasından öldüğünü, en düşük tahminle bile 250 milyon iş kazası, 160 milyon da meslek hastalığı meydana geldiğini ortaya koyuyor. DİSK'in "2000'li Yıllarda İşçi Sınıfının Durumu" başlıklı araştırmasına göre ise Türkiye'de, 2002 yılında 75 bin 910 işçi iş kazasında ölürken, 572 meslek hastalığı tespit edildi. Resmi rakamların dünya ortalamasının altında olması Türkiye'de iş kazası ve meslek hastalığının az olduğu anlamına gelmiyor. Uzmanlar, "Bu rakamlar gösterse gösterse kayıt dışılığın boyutunu, iş kazası ve meslek hastalığı konusuna Türkiye'nin ilgisizliğini gösterir" görüşünü dile getiriyor.

Komik rakamlar Ankara Tabib Odası'ndan, konunun uzmanı Dr. Sedat Abbasoğlu, kayıtdışılığın kayıtlı çalışanları geçtiği bir ortamda, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının örtbas edilmeye çalışıldığını vurguladı. Türkiye'de 2002 yılında 500-600 civarında meslek hastalığının tespit edildiğini, oysa bilimsel verilerin her çalışan için 4-12 meslek hastalığı bekleneceğini gösterdiğini, bu durumda Türkiye'de beklenen meslek hastalığının 50-55 bin olması gerektiğini kaydeden Abbasoğlu, "Türkiye'de meslek hastalıkları tespit edilememektedir" dedi. Diğer ülkelerdeki uzmanların Türkiye'nin verilerini gülerek karşıladıklarını ifade eden Abbasoğlu, benzer olayın iş kazalarında da görüldüğünü kaydetti.

Hastaneler yetersiz Dr. Sedat Abbasoğlu, meslek hastalıkları rakamlarının düşük olmasının önemli nedenlerinden birinin hastanelerin yetersizliği olduğunu söyledi. İstanbul, Ankara ve Zonguldak'ta olmak üzere sadece üç meslek hastalığı hastanesi bulunduğunu, Ankara'daki hastanenin hizmet hastanesi haline getirilerek işlevsizleştirildiğini, Zonguldak'taki hastanenin ise sadece kömür ocaklarının yoğunluğu nedeniyle göğüs hastalıkları hastanesi konumunda kaldığını anlatan Abbasoğlu, bu durumun Türkiye'de konuya verilen önemin göstergesi olduğunu belirtti.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kültür merkezi sendika istemiyor

SONRAKİ HABER

'İşçi sağlığı kamusaldır'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...