18 Mayıs 2004 21:00

Refah'a füze yağdırdılar

Refah mülteci kampına füzelerle saldıran İsrail ordusunun katliamının dünkü bilançosu 13 ölü, 20 yaralı. Ambulanslara dahi ateş açan İsrail askerleri 'operasyonun devam edeceğini' duyurdu.

Paylaş
Bir haftadır Filistin topraklarına saldırılarını arttıran İsrail askerlerinin katliamları devam ediyor. Kuşatma altına alınan Gazze Şeridi'ndeki Refah mülteci kampına önceki gece 2 ayrı saldırı düzenlendi. Gece yarısından sonra süren saldırılarda 13 Filistinli katledildi, 20 kişi yaralandı. Şafak sökmeden önce düzenlenen ikinci saldırıda fırlatılan füze bir caminin yakınına isabet etti. Bir duvarı yıkılan caminin kısmen yandığı kaydedildi.

Ambulanslara ateş Sivillerin üzerine füze yağdıran İsrail askerleri, Filistinli yaralıları taşıyan iki ambulansa da ateş açtı. Filistin kaynakları, ambulanslardan birine 3 kurşun isabet ettiğini söyledi. Kaynaklar, sokak çatışmalarında da 3 Filistinlinin öldüğünü açıkladı. Filistin sağlık servislerinden bir yetkili, dünyanın İsrail saldırganlığını durdurmasını istedi. İsrail'den gelen açıklama ise, Şaron hükümetinin katliamı durdurmaya niyeti olmadığını gösterdi. Adı belirtilmeyen İsrailli bir yetkili, saldırıların "Mısır'dan silah getirmeye yarayan tüneller yok edilinceye kadar" süreceğini ilan etti.

Hendek kazıyorlar Bu arada, İsrail tankları ve askerler, Tel Sultan semtine hareket ederek, bu bölgeyi kamptan ayıran bir hendek kazmaya başladı. Kamp sakinleri, askerlerin ev ev arama yaptıklarını ve bölgede en az 45 askeri araç bulunduğunu bildirdi. Öte yandan, Batı Şeria'daki Nablus'un eski kent bölümünde çıkan çatışmada 1 Filistinli öldürüldü. Filistin Yönetimi, İsrail'in Refah'taki saldırısını kınadı. İsrail'in savaş suçu işlediğini bildiren Filistin Yönetimi, ABD'yi ve ayrıca Rusya, ABD, AB ve BM'den oluşan dörtleri müdahale etmeye çağırdı.

Af Örgütü kınadı Uluslararası Af Örgütü, İsrail'in yıkım politikasıyla ilgili raporunu açıkladı. "Yıkımlar Durdurulmalı" başlıklı raporda, Filistin topraklarındaki evlerin yıkılmasının eşi benzeri görülmeyen bir düzeye ulaştığı belirtilerek, "Evler genellikle Filistinlilerin saldırılarının ardından bir ceza olarak ya da Yahudi yerleşim birimlerinin yasadışı şekilde yayılmasını kolaylaştırmak amacıyla yıkılıyor. Bu uygulamalar uluslararası hukuka aykırıdır ve bu bazıları savaş suçuna girer" ifadesi yer alıyor. Örgüt, Eylül 2000'den bu yana 3 binden fazla evin yıkıldığını belirtti.


FİLİSTİN BASININA YASAK İsrail askerleri, 11 Mayıs'tan bu yana Filistinli gazetelerin Gazze Şeridi'nde dağıtımını yasakladı. Bu yasağın bugün de sürmesi bekleniyor. Batı Şeria'da basılan gazetelerin nüshalarının Erez geçiş noktasından geçirilmesi İsrail askerlerince engellendi. Gazze Şeridi'nde matbaası bulunmayan gazeteler, normalde Filistin şoförler tarafından dağıtılıyor. Filistin Enformasyon Bakan Yardımcısı Ahmed Sobuh, İsrailli yetkililerin, Gazze'deki suçlarını örtbas etmek için enformasyona sansür koyduklarını belirtti. Öte yandan, İsrail'in Refah'ta başlattığı geniş çaplı operasyon kapsamında evleri yıkılan 45 Filistinli, İsrail aleyhine dava açtı.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hayatlarını dokuyorlar

SONRAKİ HABER

Raporlu işkenceci

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...