18 Mayıs 2004 01:00

AKP ve YÖK'e protesto

AKP Hükümeti'nin Meclis'ten geçirdiği 11 maddelik YÖK yasasına tepkiler devam ediyor.

Paylaş
İstanbul Üniversitesi ve Beyazıt, dün YÖK ve AKP karşıtı protesto eylemlerinin merkeziydi. Rektörler, AKP Hükümeti'nin çıkardığı 11. maddelik YÖK Yasa Tasarısı'nı protesto ederken, Eğitim-Sen, araştırma görevlileri ve öğrenciler ise hem YÖK'ü hem de AKP Hükümetini protesto etti. Marmara Bölgesi'ndeki 25 üniversitenin rektörü ve öğretim üyelerinden oluşan 500 kişi, YÖK Yasası'nı protesto amacıyla Laleli'deki İstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi'nden, Beyazıt'taki Rektörlüğe kadar yürüdü. Üniversitelerarası Kurul Başkanı ve Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Rektörü Prof. Dr. Ayhan Alkış, İÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabih Tansal, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülsüm Sağlamer, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman ve Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Hacıoğlu'nun da aralarında bulunduğu Marmara Bölgesi'ndeki 25 üniversitenin rektörü, sabah saatlerinde İÜ Fen Fakültesi Cemil Bilsel Konferans Salonu'nda toplandı. Ordu Caddesi üzerinde İÜ Rektörlüğü'ne doğru yürümek isteyen rektörler, caddenin araç trafiğine kapatılmaması nedeniyle ilerleyemedi.

Polisle gerginlik Bu sırada, sivil kıyafetli bir emniyet görevlisi, kaldırımdan yürümeleri konusunda grubu uyardı. Bunun üzerine İÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, emniyet görevlisine, ''Lütfen görevinizi yapın. Tüm üniversite rektörleri yürüyor, engel oluyorsunuz. Yürüyüş için izin alındı. Bütün yol trafiğe kapatılacaktı. Ancak, araç trafiğini tek şeritten vererek, bir şeritten yürümemizi sağlayın'' dedi. Uyarısında direnen emniyet görevlisi, ''Yürüyebiliyorsanız yürüyün'' diyerek grubun arasından ayrıldı. Öğretim üyeleri, zaman zaman alkışlarla protestoda bulunarak, zaman zaman da 10. Yıl Marşı ve Gençlik Marşı'nı okuyarak, yürüyüşün bir bölümünde de kaldırımdan giderek İÜ Rektörlüğü önüne ulaştılar. Öte yandan, yoldaki araçlar kornaya basarak trafiğin aksamasına tepki gösterdiler. Öğretim üyeleri, 10 dakikalık yolu, caddeden yürüdükleri için yaklaşık 50 dakikada tamamlayabildiler. İÜ Rektörlüğü önündeki Atatürk Anıtı'nda saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı'nı okuyan rektörler adına açıklama yapan İÜ Rektörü Kemal Alemdaroğlu şöyle konuştu: ''Yüksek Öğretim Kanunu değişikliği, tüm yüksek öğretim sisteminin ihtiyaçlarını ve eğitim sistemimizin sorunlarını gidermekten çok, üniversiteye girişte meslek liseleri gerekçe gösterilerek imam hatip lisesi mezunlarına ayrıcalık tanımaya ve Yüksek Öğretim Kurulu'nun görevdeki başkan ve üyelerini tasfiye etmeye yönelik bir düzenlemedir'' dedi.


AKP'li Fatsa'dan Teziç'e eleştiri AKP Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa, TBMM'de gazetecilerle yaptığı sohbette, YÖK yasası ile ilgili tartışmalara değindi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç'in, ''Hükümet ve üniversiteler arasındaki çekişmenin Türkiye'yi 1960'lardaki olaylı günlere geri döndürmesinden endişe duyduğu'' görüşünü hatırlatan gazetecilere Fatsa şu yanıtı verdi: ''Hâlâ, 27 Mayıs'a takılıp kalanlar varsa bu onların kendi sorunudur. Türkiye'nin böyle bir meselesi yoktur. 27 Mayıs'ın bu ülkeye ne getirip ne götürdüğü, nelere mal olduğunu da herkes çok iyi biliyor'' dedi. Fatsa ayrıca, YÖK kanununda yapılan değişikliğin sınava yetişmemesinin dünyanın sonu olmadığını söyledi. "Yasa, şimdi sayın Cumhurbaşkanı'mızın önündedir'' diyen Fatsa, bazı kesimlerin yasanın mutlaka iade edileceğinden hareket ettiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı'nın nasıl bir tavır ortaya koyacağını bilmediklerini dile getiren Fatsa, ''Onaylayabilir de bir kez daha görüşülmek üzere Meclis'e de iade edebilir. Gerekçelerine bakılır. Eğer gerçekten gözardı edilmiş ve iddia edildiği gibi Anayasa ve eşitliğe aykırı bir husus varsa bu Meclis bunun gereğini yapar. Ama daha Cumhurbaşkanı yasayı iade etmeden, 'nasıl olsa iade edecek' diye bir düşünce, Cumhurbaşkanı'nın görev ve sorumluluğuna müdahil olmaktır'' diye konuştu.


Öğrencilerden protesto Rektör ve öğretim üyelerinin Atatürk Anıtı önüne geldiği sırada, bir grup üniversite öğrencisi de hem rektörleri, hem hükümeti protesto etti. ''Ne AKP, ne YÖK, üniversiteler bizimdir'' yazılı pankart taşıyan öğrenciler, ''Ne takke ne postal, üniversiteler bizimdir'' şeklinde sloganlar attı. Üniversitede ve tasarıda kendilerine söz hakkı tanınmadığı ve soruşturmalara maruz bırakıldıkları söyleyerek ağızlarına siyah bantlar takan öğrenciler, YÖK Yasası'nın geri çekilmesini istediler. Öğrencilerin protestosu karşısında şaşıran öğretim üyeleri ve rektörler, öğrencileri AKP'li olmakla suçlayarak " Bunlar AKP'li. AKP'liler dışarı" şeklinde bağırdılar. Öğrenciler bu suçlamalara, "Ne AKP, ne YÖK üniversiteler bizimle özgürleşecek" sloganıyla karşılık verdi. Bir kız öğrenci ise geçtiğimiz hafta Rektör Alemdaroğlu'nun, İÜ'de yaptıkları okul terk etmeme eylemine müdahale etmek üzere, polisi üniversiteye davet ettiği yazılı belgeyi, basın mensuplarına göstermek istedi. Ancak bayan bir öğretim üyesi, öğrencinin elindeki belgeyi çekip yırtarak, hızla grubun arasına karıştı.

Diğer bileşenler de eylemdeydi Rektör ve öğretim üyelerinin ardından aynı alanda ortak eylem yapan Araştırma Görevlileri Derneği ve Eğitim-Sen 6. No'lu Üniversiteler Şubesi üyeleri, üniversitelerin demokratikleşmesini, katılımcı bir yönetim anlayışının hakim kılınmasını, özgür bilimin ve özerk idari yönetimlerin hayata geçmesini sonuna kadar savunacaklarını söylediler. Araştırma görevlileri ve sendika üyeleri eylem sırasında sık sık "Üniversiteler bizimdir bizim kalacak" şeklinde slogan attılar.

ÖNCEKİ HABER

Sponsor çılgınlığı ölümle sonuçlandı

SONRAKİ HABER

İntihar ettiği iddia edilen Hüsniye'nin erkek arkadaşı tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa