16 Mayıs 2004 21:00

Gökkuşağında buluştular

Diyarbakır Sur Belediyesi Çocuk Şenlikleri'nin dördüncüsü gerçekleşti. Şenlikte, kentin en yoksul kesiminde, en yoksul çocuklara, en zengin programlar sunuldu.

Paylaş
Bu yıl, tema olarak kendine "Gökkuşağında Buluşalım" konusunu seçen Diyarbakır Sur Belediyesi Çocuk Şenlikleri'nin dördüncüsü, bir ilkle başladı. Geçen 3 yıl boyunca sürekli açılış yürüyüşü, "güvenlik açısından" sakıncalı bulunarak, her gün binlerin yürüdüğü yollarda minicik ayakların yürümesinin ülkeyi böleceği düşünüldüğünden yasaklanmıştı. Oysa bu yıl, çocuklar kendi şenlik alanlarına yürüyerek gideceklerdi. Etkinlikler, Kurşunlu Camii alanında başlayacaktı. Çocuklar, Dağkapı alanından koşarcasına kat ettikleri yol sonunda, türkülere, şarkılara, palyaçolara, çağrışmalara, sanat atölyelerine kısacası şenliklerine kavuştular. Doğrusu şenlik açılışının bir alanda yapılması da şenlik tarihçesi adına bir yenilikti. Çünkü daha önceki açılış törenleri hep kapalı, halka uzak salonlarda, protokol toplantılarında yapıldı. Oysa bu yıl, kentin en yoksul kesiminde, en yoksul çocuklara, en zengin programlardan biri sunuldu. Palyaçolar, tahta bacaklar, halk dansları, tiyatrolar ve müzik koroları, bir de ara ara "Barış İstiyoruz", "Eğitim, Sağlık, Barış" çığlıkları doldurdu alanı. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in Kürtçe olarak şunları söylüyordu: "Küçükken, 'susun, yoksa dev gelir' deyip bizi korkuturlardı. Oysa ben diyorum ki, susmayın çocuklar, bağıra çağıra eğlenin."

Engellemeler Erbil ve Duhok'tan gelecek olan çocuk korolarına sınırda izin verilmeyişi, Ankara Tuzluçayır İlköğretim Okulu'nun, 'güvenlik' gerekçesiyle Ankara Valiliği'nin engeline takılması, Kağızman YİBO'nun gelememesi, filmlerin telif haklarının alınamamasından dolayı sergilenememesi, programın içeriğinde önemli değişikliklere neden oldu. Paneller, konserler, 12 farklı alanda farklı farklı yüzü aşkın etkinlik... Borç içinde yüzen Sur Belediyesi'nin onuru olabilecek denli coşkun geçen bir çocuk şenliği... Ankara Canşenliği Oyuncuları'nın "Heykel'in Sırrı" ve "Mavi Kuş" adlı oyunları, Büyükşehir Belediyesi Çocuk Korosu'nun onlarca kez "bi daha, bi daha" çağrısı alan etkinlikleri, Güneş Kültür Merkezi, Dicle-Fırat Kültür Merkezi, Raman Sanat Merkezi, Dicle ve Sabancı Üniversiteleri'nin etkinlikleri, gökkuşağının değişik birer rengiydiler. Öte yandan İsveç'ten gelen Kürt ve İsveçli çocuklar, Bingöl'den gelen depremzede çocuklar, Midyat Mor Gabriel Manastırı'ndan gelen çocuklar, ülkenin farklı renklerinin bir arada olmasının o kadar da büyütülecek bir olay olmadığının açık bir kanıtıydı sanki. Diyarbakır'dan dünyaya, Süryani, Kürt, Türk, Arap, Rum, İsveç ve Kıbrıslı çocuklar hep birlikte barış ve kardeşlik çağrısı yaptılar. Ve en anlamlı mesaj, emanet kalemle yırtık sigara paketine yazılmış olarak sahneye gelmişti... "Biz Diyarbakır Alipaşalı çocuklar olarak diyoruz ki; Kıbrıs'ta hep barış olsun, Kıbrıslı çocuklar bunu zor görmesinler ve Diyarbakırlı ile Kıbrıslı el ele halay çekebilsinler!" Umarız bu çağrı surlara takılıp kalmaz...

* Şair-Yazar

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Özelleştirme- zedelere kölelik karşılığı emeklilik

SONRAKİ HABER

GHK Başkanı öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...