İsrail ihale iptalinden memnun değil

Savunma Sanayii İcra Komitesi'nin, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne helikopter, tank ve insansız hava aracı alımıyla ilgili üç büyük ihaleyi iptal etmesi, İsrail'de hayal kırıklığı yarattı.

Savunma Sanayii İcra Komitesi'nin, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne helikopter, tank ve insansız hava aracı alımıyla ilgili üç büyük ihaleyi iptal etmesi, İsrail'de hayal kırıklığı yarattı. İsrailli diplomatlar ve silah şirketi yetkilileri, toplam tutarı 11 milyar doları bulan ihalelerin iptalinden dolayı "şaşkın" olduklarını açıkladılar. İsrail, bu ihalelerden pay almayı umuyordu. Savunma Sanayii İcra Komitesi'nin cuma günkü toplantısında, proje maliyeti 2,5 milyar dolar olan saldırı helikopteri ihalesi iptal edilmişti. Komite, 145 adet olarak öngörülen helikopter ihtiyaç miktarını ise "81 artı 9" olmak üzere yeniden belirledi.

Avrupa'ya mesaj Komitenin iptal ettiği ikinci proje, 1000 adet modern ana muharebe tankının ortak üretimi ihalesi oldu. İsrail-Amerikan şirketlerinin yarıştığı insansız hava aracı ihalesinde de, maliyetin öngörülen rakamların çok üzerine çıkılması nedeniyle iptal kararı alındı. Gözlemciler, iptal kararının Avrupalı silah tekellerine 'şans tanınması' anlamına geldiğini belirtiyor. İsrail ise, iptallerden zarar gördü. TAAS ve Elbit adlı İsrail şirketleri, 2000 yılından itibaren Türk ordusuna ait 170 adet M-60 tankını modernize etmeye başlamıştı. Şirketler, bu ihaleden 668 milyon dolar kazandılar. TAAS, ABD'nin Türkiye'ye satmayı teklif ettiği 250 adet M1A1 tahkını da modernize etmeyi umuyordu.

Dev tank ihalesi Türk ordusunun en büyük ihalelerinden biri olan "1000 tank" ihalesinde ise; Almanya, Fransa, ABD ve Ukrayna yarışmaktaydı. İhalenin toplam değeri 5 milyar doları buluyordu. Saldırı helikopterleri alanında ise, Rusya-İsrail ortaklığında üretilen Kamov helikopteri ile ABD'li Textron şirketinin ürettiği Bell helikopterleri yarışmaktaydı. Bu ihalenin toplam tutarı da 5 milyar doları bulmaktaydı. Türkiye'nin, ABD helikopterini tercih edeceği söyleniyordu. Lübnan'da yayınlanan el Mustakbel gazetesi, ihale iptalleriyle ilgili olarak ilginç bir iddia ortaya attı. Adı gizli tutulan Türk hükümet yetkililerini kaynak gösteren gazete, iptal kararlarının "ABD ve İsrail'e tepki olarak" alındığını yazdı ve "Türkiye, İsrail ile stratejik ilişkilerini azaltmak ve Avrupa ülkeleriyle ilişkilerini güçlendirmek istiyor" değerlendirmesini yaptı. Lübnan gazetesi, Türkiye'nin "gözlemci" olarak Arap Birliği'ne katılmak istediğini de öne sürdü.


Refah harabeye döndü İsrail işgal ordusu, Gazze Şeridi'ndeki Refah Mülteci Kampı'nı harabeye çevirdi. Askerlerin onlarca evi ve işyerini yıktığı, su borularını ve elektrik hatlarını harap ederek, yüzlerce Filistinli'yi evsiz bıraktığı kaydedildi. Bölgede yardım çalışmaları için bulunan BM görevlisi Paul McCann, kamptaki 88 evin yıkıldığını, 1064 Filistinli'nin evsiz kaldığını anlattı. İsrail helikopterleri, dün de Gazze'ye 3 ayrı saldırı düzenledi. Saldırılar sonucu kentin bir bölümünde elektrikler kesildi, bazı binalar ağır hasar gördü ve 2 Filistinli çocuk yaralandı. Geçen hafta içinde İsrail ordusu 32 Filistinliyi katletti. Çatışmalarda 13 İsrail askeri de öldü. İsrail Yüksek Mahkemesi ise, Refah'ın yerle bir edilmesinin ardından, "Yıkımları geçici olarak durdurduğunu" açıkladı. Mahkemenin kararı Refah'ta yaşayan Filistinlilerin başvurusundan sonra alındı. Diğer yandan, İsrail'de ana muhalefet İşçi Partisi'nin düzenlediği gösteride, 150 bin kişi ordunun Gazze Şeridi'nden çekilmesini istedi. Başkent Tel Aviv'deki gösteri, İşçi Partisi'nin hükümete karşı uzun zamandan beri yaptığı en büyük gösteri oldu.

www.evrensel.net