16 Mayıs 2004 01:00

Küba'dan ABD'ye öfke seli

ABD'nin Küba'ya yönelik amborgosunu sıkılaştıracağını açıklaması üzerine 1 milyonu aşkın Kübalı, ülkelerinin ABD sömürgesi yapılmasına izin vermeyeceğini haykırdı.

Paylaş
Küba'nın başkenti Havana'da yaklaşık bir milyon insanın katıldığı bir yürüyüşle ABD'nin Küba'ya yönelik yaptırımları protesto edildi. Yürüyüşte Küba Devlet Başkanı Fidel Castro da bir konuşma yaptı. Castro konuşmasında dünya tiranı olarak tanımladığı ABD'nin baskılarına boyun eğilmeyeceğini söyledi. ABD Başkanı Bush'a meydan okuyan Castro, "Ülkem yok edilse bile, ABD sömürgesi olmayacak. Gerekirse savunma hattının önünde ölmeye hazırım" dedi. Silahlı çatışmanın başlaması halinde Bush'un binlerce kilometre uzakta olacağını belirten Castro, "Bense savunma hattının en önünde halkımı savunmak için ölmeye hazır olacağım" dedi. Küba lideri, Bush'un kimsye insan hakları ve demokrasi dersi vermeye hakkı olmadığını belirtti. Bush yönetimi geçtiğimiz hafta Küba üzerindeki ABD ambagosunun sıkılaştırılacağnı söylemişti.

Küba'da asla! Yürüyüş kolu Havana'daki Amerikan diplomatların bulunduğu misyonun önünden de geçti. Gösteri sırasında Kübalıların sık sık "Faşist Bush" ve "Emperyalizm yıkılacak" sloganları attıkları belirtildi. Gösteri sırasında Bush'u Nazi üniforması içinde gösteren posterler taşındı. Ayrıca Iraklı tutsaklara yapılan işkence fotoğraflarının üzerlerine "Küba'da asla olmayacak" yazılarak taşındıkları da göze çarptı. Bu arada Amerikalı yetkililer ise Küba'ya yönelik askeri bir müdahale olasılığının bulunmadığını ve Küba liderinin kendi başarısızlığını örtmek için Küba halkının yanlış yönlendirdiğini öne sürdüler. Amerika'nın yeni yaptırımları arasında her üç yılda bir Küba ve Amerika arasında yapılan akraba ziyaretlerinin sınırlandırılması ve Amerika'da bulunan Kübalıların Küba'daki akrabalarına para göndermesinin engellenmesi de var.

ÖNCEKİ HABER

"Üniformalı" bombalar

SONRAKİ HABER

YSK, İstanbul kararının iptaline ilişkin gerekçeli kararını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa