14 Mayıs 2004 21:00

'G(ö)rev' TTB'lileri mahkemelik etti

TTB Başkanı Füsun Sayek ve İkinci Başkanı Metin Bakkalcı hakkında, 5 Kasım 2003 tarihinde yaptıkları işbırakma eylemi sonrasında düzenledikleri basın toplantısındaki ifadeleri nedeniyle Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından açılan davaya başlandı.

Paylaş
TTB Başkanı Füsun Sayek ve TTB İkinci Başkanı Metin Bakkalcı, "Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a hakaret ettikleri" iddiasıyla hakim karşısına çıktılar. TTB Başkanı Füsun Sayek ve TTB İkinci Başkanı Metin Bakkalcı hakkında, 5 Kasım 2003 tarihinde yaptıkları işbırakma eylemi sonrasında düzenledikleri basın toplantılarında "orijinal", "patolojik" ve "algılama sorunu var" gibi tanımlamalarda bulundukları için Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından açılan hakaret davasına dün 2'nci Ankara Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlandı. TTB Merkez Konseyi üyeleri ve oda başkanlarının izleyici olarak katıldığı duruşmaya hakim Bayram Erdem'in, Sayek ve Bakkalcı'nın kimlik tespitlerini yapması ile başlandı. Duruşmada konuşan Metin Bakkalcı, Türkiye'de uygulanan sağlık politilakalarının hekimlerin iş güvencelerini ve hastaların ise sağlık haklarını tehlikeye attığını belirterek AKP Hükümeti'yle birçok kez görüşme yaptıklarını ancak dikkate alınmadıklarını söyledi. "Hekimler insani çığlıklarını atıyorlar" diyen Bakkalcı, hekimlerin eylem yaptıkları sırada Başbakan Erdoğan'ın Denizli'de bir hastane açılışında konuşmasında hekimleri "marjinal" olarak tanımladığını ve hekimleri zan altında bıraktığını belirterek, Başbakan'ın sözlerine karşılık verdiklerini ifade etti.

'Biz şikâyetçiyiz' Bakkalcı, Erdoğan'ın sorunları tek taraflı gördüğü için empati kuramadığını ve faaliyetin büyüklüğünü göremediği için de ortaya patolojik bir durumun çıktığını belirttiklerini söyleyerek "Bunlar Başbakan Erdoğan'a söylenmiştir. Nasıl oluyor da Akdağ kendi üzerine alıyor" dedi. Erdoğan'ın hekimler hakkında daha ağır konuştuğunu dile getiren Bakkalcı, hekimlerin olgunluklarından adliyeye gelmediklerini sözlerine ekledi. Bakkalcı kendilerine dava açılmasının tamamiyle Erdoğan'ın cezalandırma yöntemlerinden biri olduğunu ifade etti. Sayek ise Bakkalcı'nın ifadelerine katıldığını belirterek aynı zamanda savunmasını mahkemeye yazılı olarak verdi. Avukat Mustafa Güler ise, Sayek ve Bakkalcı'nın 6 Kasım'daki basın toplantısında kullandıkları "orijinal", "patolojik" ve "algılama sorunu var" sözlerinin hakaret vasfı taşımadığını belirterek Sayek ve Bakkalcı'nın beraat etmesini istedi. Duruşma, karar için 27 Mayıs 2004 tarihine ertelendi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Rektörlerden sessiz yürüyüş

SONRAKİ HABER

Kardeşliğe jandarma copu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...