14 Mayıs 2004 21:00

Çiftçinin gününü zehir etti

Başbakan Erdoğan Dünya Çiftçiler Günü'nde tarımda ithalatı savundu. Buğday ithalatına, 'buğdayımız kalitesiz' gerekçesini gösteren Erdoğan, Türkiye tarımının Avrupa ve ABD ile yarışamayacağını öne sürdü.

Paylaş
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Çiftçiler Günü'nde Türkiye'nin buğday ve mısır başta olmak üzere tarım ürünleri ithalatına mecbur olduğunu öne sürerek, "Buğdayımız kalitesiz" diye konuştu. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nü Ankara'da düzenlediği etkinlikle kutladı. Salona çiftçilerin talep ve sorunlarından çok "israfı önleme ve verimliliğe" ilişkin pankartlar asılırken, sinevizyon gösteriminde de "israfı önleme" ön plana çıktı. TZOB Başkanı Sami Bayraktar toplantıda yaptığı konuşmada, AB'ye girmeden Türkiye tarımına rekabet ortamı sağlanması için önlemlerin alınmasını istedi. Tarım alanlarının yağmasına, tarım KİT'lerinin özelleştirilmesine değinmeyen Bayraktar, tarım işletmelerinin verimli hale getirilmesi, sulamanın yaygınlaştırılması, üretim ve verimliliğin artırılmasının teşvik edilmesi isteklerini sıraladı. Hükümete mazot, kredi, prim ve hayvancılığa desteklerinden dolayı teşekkür eden ve daha cesur olmalarını isteyen Bayraktar'ın her sözünün başında hükümete, bakanlığa, yetkililere teşekkür etmesi dikkat çekti.

Başbakan sinirli konuştu CHP Başkanı Deniz Baykal'ın eleştirilerine sinirlenen Başbakan Erdoğan ise eleştirilere buğday ve mısır ithalatını savunarak yanıt verdi. Buğday tüketiminin yıllık 13-14 milyon ton olduğunu ve üretimin ihtiyacı karşılamadığını savunan Erdoğan, "Bizdeki buğdayın kalitesi ithal buğday ile aynı değil" diyerek üretilen buğdayın kalitesiz olduğunu söyledi. Ekmeğin ithal buğdaydan karşılandığını, kalan ithal buğdayın da makarna gibi ihraç edilen ürünlerde kullanıldığını ileri süren Erdoğan, Baykal'ın "İhracat açığının 24 milyar dolar olduğu" eleştirisine de "24 değil, 8.6 milyar dolar" diye yanıt verdi. Baykal'ın "Dış ticaret açığı" diye düzeltmesi üzerine Erdoğan bu açığı da savunarak, "Lüks tüketime dayanmayan ihracat açığı korkulacak bir şey değil" dedi. Mısır ithalatını, "şekerde ciddi stoklar nedeniyle bedel ödenmesine" bağlayan Erdoğan, alternatif ürünlere yöneleceklerini, bunun bir "tüccarlık işi" olduğunu savundu. Tarıma destek verilmediği eleştirilerine "ABD ve Avrupa'nın gelişmiş ülkeleri ile Türkiye'nin yarışamayacağı, daha Türkiye'nin ayağa kalkması gerektiği" yanıtını veren Erdoğan, mısıra desteklerinin artacağının da işaretini verdi. Erdoğan "Dost acı söyler" diyerek kooperatifciliği de kötüledi. Erdoğan "Kötü yönetimi nedeniyle devlete yük olan kooperatifleri ne yapacağız?" sözleriyle kooperafifleri gözden çıkardıklarını gösterdi.


BAYKAL HÜKÜMETİ ELEŞTİRDİ CHP Genel Başkanı Deniz Baykal hükümete sert eleştiriler yöneltti. ABD ve AB'yi kastederek, "Bize 'destek vermeyin' diyenler tarımını en üst düzeyde destekliyor" diyen Baykal, buğday, mısır ithalatlarını, şekerpancarı üretiminin düşürülmesini eleştirdi. Şekerin pancar yerine mısıra dayalı tatlandırıcılardan sağlandığını belirten Baykal'ın "Doğru tarım politikası mı bu?" sorusu salondan "hayır" diye yanıtlandı. Tarım politikasının temelinin yanlışlığına, ithalata dayalı bir ülke haline gelindiğine vurgu yapan Baykal'ın DGD uygulamasını eleştiren sözleri salondan olumlu tepki aldı. Salondaki bazı çiftçiler, kredi alırken karşılaştıkları zorlukları oturdukları yerden dile getirerek, "Şehirde ev, arsa ya da araba dört de kefil istiyorlar. Şehirde arsası olan çiftçi olur mu?" diye ifade ettiler. Ancak çiftçilerin bu tepkileri Başbakan Erdoğan konuşurken devam etmedi.

SEZERDEN BAĞIMLILIK UYARISI Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, tarımın ve hayvancılığın büyük sorunları olduğuna, bunun da planlama eksikliğinden kaynaklandığına, adaletsiz gelir dağılımından en çok çiftçilerin, üreticilerin etkilendiğine değindi. Sezer DGD'lerin olumlu olmakla birlikte çiftçilerin beklentilerini karşılamadığını, üretime katkısı olmadığını söyledi. Türkiye'nin tarımda kendi kendine yeten ülke durumundan dışa bağımlı ülke haline geldiği eleştirisini yönelten ve günlük politikalarla sorunlardan kurtulmanın mümkün olmadığını belirten Sezer, üretimden işlemeye, pazarlamaya kadar her alanda kooperatifçiliğin yaygınlaştırılaması gerektiğini söyledi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kongre'ye sol destek

SONRAKİ HABER

Asbest işçilerinin başarısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa