15 Mayıs 2004 01:00

Denktaş aday değil

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, "Türkiye ve Kuzey Kıbrıs halkından yoğun ısrar gelmezse", önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerde aday olmayacağını söyledi.

Paylaş
KKTC Cumhurbaşkani Rauf Denktaş, "Türkiye ve Kuzey Kıbrıs halkından yoğun ısrar gelmezse", önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerde aday olmayacağını söyledi. Rauf Denktaş aday olmayacağını, Türk Ajansı-Kıbrıs'a verdiği demeçle ilan etti. Daha fazla devam etmenin hiçbir yararı olmayacağını ifade eden Denktaş, "Gerçi geçen seçimlerde de aynı şeyi düşündüm ve son an içten ve Türkiye'den gelen baskılarla devam mecburiyetinde kaldım. Ama gelecek yıl 82 yaşında olacağım. 3-5 sene hayatım kalmışsa onu da kendi kendime yaşamak hakkımdır" diye konuştu. Denktaş, KKTC Başbakani Mehmet Ali Talat ve Başbakan Yardimcisi Serdar Denktaş'ı işaret ederek, "yetişen insanlar" olduğunu belirtirken, oğlu Serdar hakkında, "Soyadı 'Denktaş' olmasaydı bugün baş tacı yapılabilirdi" dedi.

'Erdoğan kandırdı' Annan Planı'nın görüşülmesi sırasında hem Kuzey Kıbrıs'ta, hem de Türkiye ile ilişkilerinde zor günler geçirdiginin hatirlatilmasi üzerine Denktaş, "Üzüldüğüm anlar çok oldu, incindim ama özellikle Türk hükümetlerine karşı kırılma lüksüm yok" karşiligini verdi. Geçmişte de Türkiye hükümetleriyle görüş ayriliklarina düşmesine ragmen, ilk defa böyle bir görüş ayriliginin basin yoluyla dişa vuruldugunu anlatan Denktaş, Başbakan Erdogan'ın kendisinden habersiz olarak BM genel sekreterine "garantiler verdiğini" anlattı ve "kandırıldığını" ima etti. Denktaş, artik kendisi yerine Başbakan Talat'ın muhatap alınması hakkında da, "Amerika, İngiltere, hatta Türkiye tarafından onların sırtlarının okşanması beni gölgede bırakmak içindir aynı zamanda. Ama bu önemli değil. Hükümetin öne çıkması önemli ve benim yüküm hafifledi" dedi. Bundan sonra Annan Planı'nın yeniden gündeme geleceğine inanmadığını kaydeden KKTC Cumhurbaşkanı, "İki taraftan da 'hayır' çıksa o zaman her şey daha da iyi olurdu. O zaman dünya iki tarafın da bir arada yaşamak istemediğini görür, başka formüllere yönelirdi" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Başbakan Blair
   partisinden muhtıra yedi

SONRAKİ HABER

Erdoğan "oy çalındı" iddiasında ısrarcı: Oy hırsızlığı tam bir felakettir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa