13 Mayıs 2004 21:00

'Vazgeçmeyeceğiz'

Fabrikalari, 44 milyon dolara Doga Madencilik'e satılan Bakırköy Sümerbank işçileri, "Mücadeleden vazgeçmeyeceğiz" diyor. Ankara'da bulunan işçiler dün Türk-Iş Genel Başkani ile görüştü. Işçiler taleplerini, AKP ve CHP genel merkezlerine de ilettiler.

Paylaş
İstanbul Bakırköy'deki fabrikalarının satışına karşı Ankara'da bulunan Sümerbank işçileri, mücadeleye kararlılıkla devam edecekleri mesajı verdiler. İşçiler dün, Türk-İş Başkanlar Kurulu'nun toplandığı saatlerde, konfederasyonun genel merkezine giderek seslerini duyurmaya çalıştı. "Bugün de yarın da buradayız", "Gün gelecek, devran dönecek, hainler işçiye hesap verecek" sloganlarıyla Türk-İş'e gelen işçiler, Genel Başkanı Salih Kılıç ile görüştü. Türk-İş toplantı salonunda işçilere seslenen Kılıç, "Kemal Unakıtan ile görüşecektik, ancak Paris'e gitmiş. Görüşmelerimizi sürdüreceğiz" dedi. İşçileri asıl ilgilendiren şeyin fabrikalarının satılıp satılmaması değil özlük haklarının korunması olduğunu savunan Kılıç, "Daha önceden özelleştirme nedeniyle mağdur olan 5 bin 700 işçiye başka işyerlerine yerleştirilme fırsatı sunuldu. Bunun içine siz de girebilirsiniz. Taleplere uygun vasıflarda değilseniz çevre illere dağıtılırsınız" diye konuştu.

Göz boyama TEKSİF Bakırköy Şube Başkanı Çetin Yelken ise Kılıç'ın işçilerin yanından ayrılmasından sonra, şunları söyledi: "Bu projeyi seçimlerden önce özelleştirilen fabrikalar için hazırlamışlardı. 'İş verdik, sizi mağdur etmedik' diyerek, özelleştirmeleri IMF direktiflerinde yapmaya devam edecekler. Bunun karşısında bizim bir projemiz zaten var. İnatlı ve ısrarlı bir şekilde yerinde ve zamanında gücümüzü göstermeliyiz" Emine Yılmaz adlı işçi "Bu teklif bir göz boyamadır" derken, Ramazan Akkılıç adlı işçi de konfederasyon yöneticilerini kastederek, "Bizim burayı zorlamamız lazım. Bunları, korkutacaksın da öyle iş yapacaklar" dedi.

Destek Türk-İş salonunda bekleyen işçileri, Petrol-İş Şube Başkanı Mustafa Özgen ile TÜMTİS Şube Başkanı Nurettin Kılıçdoğan ziyaret etti. Başkanlar Kurulu toplantısına ara verilince de TÜMTİS Genel Başkanı Sabri Topçu, Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin ve Deri-İş Genel Başkanı Yener Kaya geldi. Sendikacılar, birlik çağrısı yaptılar.

'Ucuza gitti' itirafı TEKSİF yöneticileri ve bazı işçilerden oluşan iki heyet, öğle saatlerinde AKP ve CHP genel merkezlerine gitti. Heyetler CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Mir Dengi Fırat ile görüştüler. AKP'li işçilere Fırat, fabrikanın "ucuza" gittiğini itiraf ederken, işçilerin taleplerini Başbakan'a ileteceği sözünü verdi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

NATO'YA KARŞI DİZELER

SONRAKİ HABER

Türk-İş Başkanlar Kurulu toplandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa