13 Mayıs 2004 21:00

BM'ye 'geniş rol' istendi

Paylaş
Irak'a Komşu ve Bölge Ülkeler Parlamento Başkanları Toplantısı, Ürdün'ün başkenti Amman'da yapıldı. Önceki gün başlayan ve dün sona eren toplantının sonuç bildirgesinde, Irak'ta süren şiddet ve siyasi istikrarsızlıktan endişe duyulduğu belirtilerek, bu ülkedeki işgale son verilmesi istendi. Bahreyn, Mısır, İran, Ürdün, Kuveyt, Suudi Arabistan, Suriye ve Türkiye'nin parlamento başkanları ile Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi, Arap Parlamentolar Birliği ile Parlamentolararası Birlik temsilcilerinin katıldığı toplantıdan çıkan bu sonucun ABD'yi etkilemesi mümkün görülmüyor. Bildirgede işkence olaylarına da, "işkence" ifadesi kullanılmadan değinildi ve "İşgal güçlerince gözaltına alınan Iraklıların karşılaştığı zalim, insanlık dışı, küçük düşürücü muameleden hicap duymaktayız. Sorumlular adalet önüne çıkarılmalı" denildi. Zirvede Irak konusunda şu sonuçlara varıldı:
 • Irak'ın yeniden imarı için uluslararası toplum sürekli çaba göstermelidir. Bu imarda ülkenin varlığı kullanılmamalı, doğal kaynaklar tüketilmemelidir.
 • Irak'tan çalınan kültürel varlıkların iadesi konusunda çaba sarf edilmelidir.
 • Saddam Hüseyin dahil, Irak'ın eski lider kadrosu yargılanmalıdır.
 • Irak toprakları, bütün terörist ve diğer silahlı gruplardan arındırılmalıdır.
 • Irak'ın işgaline son verilmelidir. Irak'taki geçici hükümetin yabancı bir askeri güce ihtiyaç duyması halinde bu durum BM Güvenlik Konseyi'nin net bir kararı ile organize edilmelidir. Bildirgede, BM'ye Irak'ta daha geniş rol oynaması çağrısında bulunuldu.
  Reklam
 • Reklamsız Evrensel için abone ol
  ÖNCEKİ HABER

  Bir işkence mağduru daha konuştu

  SONRAKİ HABER

  Irak işgali New York'ta mahkûm edildi

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
  Evrensel Ege Sayfaları
  EVRENSEL EGE

  Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...