12 Mayıs 2004 21:00

Telekom'u satmak için
   her yolu deniyorlar

Elektrik Mühendisleri Odası ve Haber-Sen, hükümetin, Türk Telekom'u uluslararası tekellere satmak için her yolu denediğini, satışın arkasında IMF ve Dünya Bankası olduğunu belirttiler.

Paylaş
Elektrik Mühendisleri Odası ve Haber-Sen, hükümetin, Türk Telekom'u uluslararası tekellere satmak için her yolu denediğini, satışın arkasında IMF ve Dünya Bankası olduğunu belirttiler. EMO Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Ulusaler ve Haber-Sen Genel Başkanı Kemal Keleş, dün düzenledikleri basın toplantısında, satışı her defasında iptal edilen Telekom'un özelleştirilmesi için yabancı sermayenin önündeki tüm engellerin kaldırılması sözü verildiğini hatırlatarak, bu çerçevede hazırlanan bir yasa tasarısının Bakanlar Kurulu tarafından imzalanarak Meclis'e sevk edildiğini bildirdiler.

Teneke hisse Son ana kadar büyük gizlilik içerisinde hazırlandığı belirtilen bu yasa tasarısında yapılan değişiklikle "altın hisse" uygulamasının da içinin tamamen boşaltıldığını ifade eden Ulusaler ve Keleş, ilk haliyle bile yönetim ve denetimin kamunun elinden çıkmasına engel olamayacak "altın hisse" uygulamasının yeni düzenlemeyle "teneke hisse"ye dönüştüğünü vurguladılar. EMO Başkanı Kemal Ulusaler, yabancı veya tüzel kişilere satılabilecek hisse oranının yüzde 50'nin üzerine çıkarılmasının Anayasa'ya aykırı olduğunu, AKP'nin bunu bilmesine rağmen Telekom'u tamamiyle satmakta ısrar ettiğini söyledi.

TÜPRAŞ gibi yok pahasına Haber-Sen Genel Başkanı Kemal Keleş de Türk Telekom için "değeri düştü" açıklamaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, 1996-2000 yılları arasında 22 milyar dolar gelir elde eden Telekom'un bunun 11 milyar dolarını Hazine'ye verdiğini hatırlattı. Kurumun pazarlık usulüyle, tıpkı TÜPRAŞ gibi yok pahasına satılmak istendiğini dile getiren Keleş, Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın "Ben onay verdiğimde satılsaydı" şeklindeki açıklamalarını ise "talihsizlik" olarak değerlendirdi. Türk Telekom Yönetim Kurulu'nun yetkilerinin artırılacağına dikkat çeken Keleş, böylece personelin tasfiye edileceğini ve kadrolaşmanın önünün açılacağını kaydetti. AKP Hükümeti'nin IMF ve DB talimatlarını yerine getirirken muhalet partisi CHP'nin konuyla ilgili randevu talebine cevap bile vermediğini kaydeden Keleş, katılacak tüm sendikalarla özelleştirmeye karşı mücadele edeceklerini dile getirdi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bakır fırınları söndürüldü

SONRAKİ HABER

Kütahya Porselen'de işçi kıyımı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...