FDF travma yaratıyor

Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Mehmet Koç, ülkenin büyük çoğunluğunun yiyecek, giyecek, barınma, sağlık ve eğitim gibi temel gereksinimlerini karşılayamaz durumda olduğunu ifade etti.

Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Mehmet Koç, ülkenin büyük çoğunluğunun yiyecek, giyecek, barınma, sağlık ve eğitim gibi temel gereksinimlerini karşılayamaz durumda olduğunu ifade etti. Koç yazılı açıklamasında "Emeği ile geçinenlerin yaşam standartları oldukça gerilmiş, işsizlik ve yoksulluk artmıştır" diyerek, gelir dağılımındaki adaletsizliğin uygulanan yanlış IMF politikalarından kaynaklandığını dile getirdi. IMF'in dayattığı yüzde 6.5'lik faiz dışı fazlanın "Toplumsal bir travma" yarattığını belirten Koç, sosyal devletin bittiğini, sağlığın tehlike sinyalleri verdiğini belirtti.

Vergi adaleti Koç, Türkiye'nin borç sorununu kendisinin çözmesi için "Yatırımları ve sosyal amaçlı giderleri kısmak yerine gelirleri arttırarak borçlarını ödemesi, bunu da az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alarak yapması" gerektiğini kaydetti.

www.evrensel.net