'İş kazalarının sadece yüzde ikisi
   kaçınılmaz'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Erhan Batur, iş kazalarının sadece yüzde 2'sinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Erhan Batur, iş kazalarının sadece yüzde 2'sinin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Erhan Batur, Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Üniversitesi'nce İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası dolayısıyla düzenlenen toplantıda, dünyada her yıl milyonlarca çalışanın iş kazasına maruz kaldığını söyledi.

Bir yılda 878 kişi öldü SSK verilerine dayanarak Türkiye hakkında da bilgi veren Batur, "2002 yılında 72 bin 344 iş kazasında 878 kişi öldü, 2 bin 87 kişi de iş göremez hale geldi" dedi. Batur, aynı yıl 601 meslek hastalığı vakasıyla karşılaşıldığını belirterek, iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucu kaybedilen işgünü sayısının ise 1 milyon 831 bin 252 olduğunu açıkladı. Batur, istatistiklere göre iş kazalarının sadece yüzde 2'sinin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Batur, şunları kaydetti: "Kazaların önlenmesiyle belirtilen maddi ve manevi kayıplar asgari düzeye indirilebileceği gibi, güvenli çalışma ortamları, iş veriminin artmasını ve yüksek morali beraberinde getirecek, bu etkenler, ülke ekonomisini verimlilik açısından da olumlu etkileyecektir. Bakanlığımız bu alanda son derece kararlı ve sistematik adımlar atmaya devam etmektedir. Anayasamızın 2. maddesinde belirtilen sosyal devlet olma ilkesiyle 49. ve 50. maddesinde belirtilen çalışanların korunması kapsamında, geçtiğimiz yıllarda İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü''ü kurmuştur. Mevzuat hazırlıkları ivme kazanmış, AB'ye uyum çerçevesinde 17 yönetmelik yürürlüğe konulmuştur."

Proje tanıtımı Türkiye'de İş Sağlığı ve Güvenliği'nin Güçlendirilmesi Projesi'nin tanıtımını yapan Ankon Danışmanlık AŞ Genel Müdürü Ahmet Müderrisoğlu, AB'nin desteğiyle 15 Ocak 2004'de başlayan 20 ay süreli projeye 3.5 milyon Euro kaynak aktarıldığını kaydetti. İş sağlığı standardının Avrupa Birliği standardına ulaştırmayı hedeflendiğini belirten Müderrisoğlu, projenin özellikle KOBİ'lere yönelik olduğunu belirtti. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İş Müfettişi Sadettin Baysal ise yeni yönetmeliklerle ilgili bilgi verdi

www.evrensel.net