03 Mayıs 2004 21:00

Herkes kendi dilinde konuşmalı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü'nde öğretim üyeliği yapan Finlandiyalı Tom Schulman ve eşi Leena Maryata, Kürtçe öğrenmek için kursa gidiyor.

Paylaş
Uzun tartışmaların ardından derslere başlayan Van'daki Kürtçe dil kursunun ilginç öğrencileri var. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü'nde öğretim üyeliği yapan Finlandiyalı Tom Schulman ve eşi Leena Maryata, Kürtçe öğrenmek için kursa gidiyor. Türkiye'ye 5 yıl önce geldiklerini anlatan Schulman, Türkçe öğrenmek için de 8 ay kursa gittiklerini ifade ediyor. Van'a gelmeden önce İskenderun'da yaşadıklarını belirten Schulman sözlerine şöyle devam etti; "Türkiye'de birçok halk yaşıyor. İskenderun'da Araplar yoğunlukta. Biz Arapça öğrenemedik. Çünkü Türkçe'yi öğreniyorduk. Türkçe'yi öğrendik. Ancak bir sorun daha var. Türk olup Türkçe'yi iyi bilmeyen birçok kişi de görmek mümkün. Sonra Van'a geldiğimizde buradaki halkın da başka konuştuğunu gördük. Özellikle eşim buradaki hanımlarla konuşurken zorluk çekiyordu. Sonra dil kursunun açıldığını öğrendik ve kursa başladık."

'Basına anlam veremedik' Özellikle köylerde oturanların Türkçe'yi hiç bilmediklerini anlatan Schulman, dilin insanlar arasında bir köprü vazifesi gördüğünü vurguladı. Schulman ve eşi Leena Maryata kursa başladıktan sonra birçok televizyon ve gazetenin kendileriyle röportaj yapmak için ısrar etmelerine de bir anlam vermiyorlar. Schulman bu durumdan özellikle eşinin çok olumsuz etkilendiğini ve artık kimse ile görüşmek istemediğini dile getiriyor. Kürtçe öğrenmenin doğal bir şey olduğuna ve insanların düşüncelerini, kültürlerini anlamanın en iyi yolunun dil olduğuna vurgu yapan Schulman "Dili öğrenince birçok önyargı da kırılır" diye konuştu.

Bizde herkes 3 dil biliyor İskandinav ülkesi olan Finlandiya'da insanların çeşitli dilleri rahatlıkla konuştuğunu anlatan Schulman "Bizim orada resmi olarak iki dil kullanılmakta. Hem İsveççe ve hem Fince. Kesinlikle halk kendi dilini kullanmalı. Ülkemizde herkes neredeyse 3 dil biliyor" dedi. Bölge halkının yıllarca büyük acılar çektiğinin farkında olduğunu kaydeden Schulman sözlerini şöyle sürdürdü; "Bölge üzerinde yıllardır batılı ülkelerin birçok politika izlemesi sonucu hatalar yapılmış. Irak'taki işgal de aynı. Bıraksınlar halk kendi yönetimini kursun. Buradaki halk yıllarca eziyet çekmiş. Körfez Savaşı falan. Pek bilmiyorum bu durumu ama haberlerden izlediğim kadarıyla böyle. İnsanlar yıllarca dilini bile kullanamamış. Artık dil öğrenmek gerekir. İnsanlara dillerini bilmeden yaklaşamazsınız."


KÜRT-PEN'den açılış kokteyli Diyarbakır Kürt Yazarlar Birliği KÜRT-PEN, önceki akşam açılış kokteyli düzenledi. Çok sayıda kişinin katıldığı kokteylin açlış konuşmasını Kürtçe yapan KÜRT-PEN Başkanı Edip Polat, "Artık Kürt yazarlarında bir evi var" dedi. Yıllardır hasret çektikleri KÜRT-PEN'i açtıklarını ifade eden Polat, Türk ve Kürt yazarların bu kurumun içinde aktif olarak yer alması gerektiğini söyledi. Polat, KÜRT-PEN'e yazarlar ve halkın destek vermesi gerektiğini ifade etti.

src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Üniversite öğrencisine işkence Uludağ Üniversitesi öğrencisi olan SDP üyesi Mehmet Kanalp, önceki akşam Görükle'de kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırılarak, işkence yapıldıktan sonra boş bir arsaya atıldı. Sokak ortasında arkasından kafasına vurularak bayıltılıp, ağzı ve gözleri bantlanan Kanalp, götürüldüğü binada hakaretlere, küfürlere, tehditlere ve şiddete maruz kaldı. Kollarındaki kesikler dışında vücudunda iz bırakılmaksızın işkence yapıldığını söyleyen Kanalp, gündüz vakti üniversitede ülkücüler tarafından tehdit edildiğini, aynı günün akşamı ise kaçırıldığını anlattı. Konuyla ilgili bir basın açıklaması düzenleyen SDP Bursa İl Başkanlığı, olayda ihmali olduğunu düşündükleri kurumlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirttiler.

ÖNCEKİ HABER

Kıbrıs'ta ortak partiler kurulmalı

SONRAKİ HABER

Toprakta karınca, suda balık kadar çok olanların şairi: Nâzım Hikmet

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa