Adil bir paylaşım için...

Avrupa'da milyonlarca emekçi bugün "sosyal haklar, adil paylaşım ve özgür bir yaşam" talebiyle 1 Mayıs'ı kutluyor. Başta Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, İngiltere, Avusturya ve diğer ülkelerdeki gösterilerde sosyal kısıtlamalara karşı mücadele talepleri yükseltilecek.

115 yıl önce 1 Mayıs'ın işçilerin birlik, dayanışma ve mücadele günü olarak ilan edildiği. Avrupa kıtasında bugün milyonlarca emekçi bir kez daha görkemli kutlamalara hazırlanıyor. Avrupa sermayesini, işçi sınıfınını mücadele ile kazandığı sosyal ve siyasal hakları yok etmeye çalıştığı bir dönemde gerçekleştirilecek 1 Mayıs kutlamalarına çalışma sürelerini uzatılmaması, izin ve tatil günlerinin azaltılmaması ve adil bir paylaşım talepleri dile getirilecek. Almanya'da SPD-Yeşiller hükümetinin emekçilerin kazanılmış haklarına yönelik saldırılarını yönelttiği şu günlerde, Almanya geçmiş yılların en görkemli 1 Mayıs gösterilerine hazırlanıyor. 500 binden fazla işçi ve emekçinin katıldığı 3 Nisan eylemlerinden sonra 1 Mayıs gösterilerinin daha kitlesel geçmesi için çalışmalara başlayan Alman Sendikalar Birliği (DGB), "Hükümete ve işverenlere sosyal saldırı politikalarını sineye çekmeyeceğimizi göstereceğiz" parolasıyla hareket ediyor.

Hükümet uyarıları dikkate almadı DGB genel merkezi tarafından bölge örgütlerine gönderilen bir genelgede, "3 Nisan günü bütün beklentileri aşan bir kitlesellikle üç şehirde 500 bin işçi, memur ve genç gösterilere katılarak hükümeti ve işverenleri uyardılar. Ama bu hükümet uyarıları dikkate almadı. 3 Nisan ardından yapılan hükümet açıklamalarında sosyal adaletsiz politikaların son bulacağı yönünde bir belirti yok. Aksine bu politikaların devam edeceği ve buna karşı alternatiflerin bulunmadığı iddia ediliyor" denildi. Bu nedenle 1 Mayıs gösterilerinin 3 Nisan eylemlerinin bir devamı olarak ele alınmasını talep eden DGB yönetimi, "Ayrıca bu 1 Mayıs'ta bu ülkedeki kazanımlarda sendikaların rolünü öne çıkması için özel bir çaba harcanmalı. Eğer ortak karar verme hakkımızı kullanmasaydık bu ülkedeki ekonomik ve sosyal durum çok farklı olurdu" görüşüne yer verildi. Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak fabrikalardaki hazırlıklar dikkat çekiyor. Genelde DGB afişlerinin asılmasıyla sınırlı tutulan 1 Mayıs çalışmaları bu sene daha farklı. Büyük fabrikalarda bildiriler sendika temsilcileri tarafından bütün işçilere dağıtılıp gösterilere katılmaları için çağrı yapılıyor.

www.evrensel.net