06 Mart 2011 11:39

20 Bin Suudi 11 Mart’ta Sokaklara Dökülecek

Suudi Kralı Abdullah’a reform ültimatomu veren 20 bin Suudi, 11 Mart’ta gövde gösterisi yapacak. Kral, on binlerce askere ‘hazır ol’ emri verdi, 36 milyar dolarlık yardım paketine kadınlara oy hakkı veren bir seçenek de konulması planlıyor.KRALIN HALK KORKUSUKurulduğu yıldan bu yana Suudi Arabistan’ı Mutlak Monarşi ile y&

20 Bin Suudi 11 Mart’ta Sokaklara Dökülecek

Paylaş

KRALIN HALK KORKUSU

Kurulduğu yıldan bu yana Suudi Arabistan’ı Mutlak Monarşi ile yöneten Suud Hanedanı ilk kez iktidarlarına karşı ciddi bir tehditle karşı karşıya. Hem de bu tehdit ne düşman bir ülkeden ne de bir ekonomik sıkıntıdan kaynaklanıyor. Dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkede Suudi Kralı Abdullah’ı endişelendiren talepler bizzat Suudi halkı tarafından talep edilmekte. Tunus, Mısır, Libya, Yemen gibi ülkelerdeki isyanlardan etkilenen 20 bin Suudi, kendi ülkelerinde de demokratik reformlar yapılması için aynı o ülkelerde olduğu gibi internet üzerinden organize olarak 11 Mart’ta Suudi rejimine karşı ültimatom verme kararı aldı. Reformcular hiç de yalnız değil. Sayıları 300’ü bulan akademisyen, aktivist, din adamı ve kanaat önderleri de reform taleplerine destek veren bir bildiri yayınladılar.
 

KRAL GÖSTERİLERİ YASAKLADI

Suudi Kralı Abdullah 11 ve 20 Mart’ta gerçekleşecek eylemlere karşı onbinlerce Suudi askeri özellikle Şii azınlığın yaşadığı bölgelere gönderdi. Kral Abdullah gelişmelerin ardından ülkede tüm protesto gösterileri ve yürüyüşleri yasakladı. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ülkenin doğusunda petrol bölgesinde azınlıktaki Şiiler’in küçük protesto gösterileri düzenlemesinin ardından bu kararın alındığı belirtildi. Güvenlik güçlerinin, ülke genelinde kamu huzurunu bozacak herhangi bir eylemi önlemek için tüm önlemleri alacağı bildirildi. (DIŞ HABERLER)


HALK NE İSTİYOR?

1) Kralın yanında bir hükümetin de yer aldığı bir anayasal monarşi yönetimi.
2) Halkın onaylayacağı bir anayasa.
3) Yolsuzlukla mücadele.
4) Halka hizmet eden bir hükümet.
5) Genel seçimler.
6) İnsan hakları ve özgürlükler.
7) Sivil toplum kuruluşları.
8) Ayrımcılığa son.
9) Kadınlara özgürlük.
10) Bağımsız yargı.
11) Adil gelir dağılımı.
12) İşsizlikle mücadele.


UMMAN'DA İKİ BAKAN GİTTİ

Umman Sultanı Kabus, yolsuzluğun protesto edildiği gösterilerin ardından iki bakanı görevden aldı. Halkın yolsuzlukla suçladığı ve görevden alınmalarını istediği kabine ile Saray İşleri Bakanlarının görevlerine son veren Sultan Kabus, bu isimlerin yerine yenilerini atadı. Başkent Muskat’ın 200 kilometre kuzeyindeki ülkenin ikinci büyük kenti Sohar’da 28 Şubat olaylarında bir kişinin polis kurşunuyla öldüğü Umman’da, Sultan Kabus, göstericilerin isteklerini karşılamak için ayrıca 50 bin kişinin istihdam edileceğini, işsizlere yardım yapılacağını ve danışma meclisine daha çok iktidar vermek için tavsiyelerde bulunmak üzere bir kurul oluşturulacağını açıkladı.

ÖNCEKİ HABER

Polis otobüs taşladı

SONRAKİ HABER

Ercan Taner, beIn Sports'tan ayrıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa