O kitaplar, işte bu gençlere gidecek

Tunceli'nin en yoksul ilçesi olan Ovacık'ta bugünlerde sabırsız bir bekleyiş var. Nedeni İstanbul'da kendilerine "Seyir" adını veren bir grup üniversite öğrencisinin Ovacık için başlattığı kitap kampanyası. Ovacıklı gençler, bir an önce kitaplara kavuşmak istiyor.

Tunceli'nin en yoksul ilçesi olan Ovacık'ta bugünlerde sabırsız bir bekleyiş var. Sabırsızlıklarının nedeni İstanbul'da kendilerine "Seyir" adını veren bir grup üniversitesi öğrencisinin Ovacık için başlatmış olduğu kitap kampanyası. Kampanya haberini televziyonlardan duymuşlar. Yaklaşık 5 bin nüfusu olan ilçede, liseler dışında kütüphane yok. İlçenin en büyük kütüphanesi Mareşal Fevzi Çakmak Lisesi'nde bulunuyor. Burada da 3 bin civarında kitap var. Öğrenciler, ancak haftanın bir kaç günü kütüphaneyi kullanabildiklerini ve kaynakların yetersiz olduğunu dile getiriyorlar. İlçeye halk kütüphanesi istiyorlar.

'Çok güzel bir şey' Lise son sınıf öğrencisi Veli Tutu, üniversiteye hazırlandıklarını ancak yeterli kaynaklara sahip olmadıklarını ifade ediyor. Gelecek kitaplar ve açılacak halk kütüphanesinin Ovacık'taki gençler, özellikle de yoksul öğrenciler için faydalı olacağını belirten Tutu, kitap kampanyası başlatan öğrencilere teşekkür ediyor. Hiç tanımadıkları ve görmedikleri insanların kendileri için kampanya başlatmasının "Çok güzel bir şey" diye ifade eden lise öğrencisi Emre Tiltay da, okul kütüphanesindeki kitapların eski ve yetersiz olduğunu kaydediyor.

Kütüphanenin yeri belli Ovacık'ta oturan Erdal Saylı adlı öğrenci velisi ise, "Gençlerimiz kahve köşelerinde oturacağına gidip kitap okurlar. Belediyenin ve halkın sahiplenmesi gerekir" ifadeleriyle düşüncelerini dile getiriyor. Bu arada Ovacık'ta kurulması planlanan halk kütüphanesi için belediye işhanı içinde bir yerin ayrıldığı bildirildi.

src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Çirkin Baykuşlar!Soner Eskidir Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencilerinin dertleri bitmek bilmiyor. Ellerinden öğretmenlik formasyonu hakkı alınan öğrenciler, bunun yanında bir dizi sorunla daha karşı karşıyalar. Öğrenciler, Fen-Edebiyat Fakültesi'nde yaşanan sorunları anlatırken üniversitenin amblemi olan baykuşu ima ederek, "Çirkin baykuş yavrusu olmak istemiyoruz" sözleriyle sitemlerini dile getiriyorlar. Öğrencilerin şikâyetçi olduğu sorunlar arasında, yemekhane ve kantinin bir arada olması, derslik duvarlarındaki delikler, kışın ısınamama ve kulüp faaliyetlerine fakülte yönetimi tarafından yeterli destek verilmemesi gibi konular yer alıyor.

Yemekhane ve tuvalet bir arada Beşiktaş'taki Uğur Dersanesi'ne bitişik olan bina, dışarıdan bakıldığında asla bir fakülte izlenimi vermiyor. Bu binanın yarısı üniversiteye diğer yarısı da Uğur Dersanesi'ne ait. Oldukça küçük bir bahçeyi geçerek merdivenlerden aşağı inip binanın içine ulaştığınızda, ne olduğunu anlayamadığınız kantin ve yemekhane karışımı bir yerle karşılaşıyorsunuz. Öğrenciler kantin niyetine konulan birkaç masa ve sandelyenin üzerinde bir yandan sohbet edip ders çalışırken, diğer taraftan yemek kokuları ve yemekhanenin gürültüsüyle uğraşıyor. Bir de bu bölümün hemen yanı başındaki tuvaletlerden gelen koku var tabii. Ayrıca kötü olduğu gözlenen yemeklerin, 1 milyon 250 bin lira olması ve bu yemeklerin çok da sağlıklı olmayan koşullarda yapılması öğrencilerin dikkat çektiği başka bir nokta. Öğrenciler, bu sorunların dışında kışın derslik duvarlarındaki deliklerden gelen soğuğa ek olarak, yanmayan kaloriferlerden şikâyetçi. Öğrencilerin aktarımlarına göre bir başka sorun ise araştırma fonundan gelen paranın ancak dörtte birlik bir kısmının bu fakülteye aktarılması. Öğrenciler, araştırma yapabilmeleri için kendilerine kaynak aktarılmamasını sosyal bölümlerin yavaş yavaş tasfiyesi olarak yorumluyorlar.

'Destek yok' Sosyoloji Bölümü 2. sınıf öğrencisi Ali Saltan, Sosyoloji Kulübü bünyesinde yürütülmeye çalışılan bazı faaliyetlerin engellendiğini belirterek, şöyle konuştu: "Kulüp olarak dönem başında dekanlığa bir dilekçe verdik. Dilekçemizde günlük olarak istediğimiz dört gazete ve iki dergi vardı. Ancak dekanlıktan bize gelen cevap oldukça komikti: Bunları karşılamak için bütçe arıyorlarmış! Ama Güzel Sanatlar Fakültesi'nde hemen her ay bir başka şey için kokteyller, partiler düzenlenebiliyor."

www.evrensel.net