20 Nisan 2004 21:00

İşlerini geri isteyecekler

MENSA ve BOSSA'dan çeşitli gerekçelerle işten atılan tekstil işçileri, bu yıl 1 Mayıs'a işsiz olarak katılacaklar. Alanlarda iş ve aş taleplerini dile getireceklerini vurgulayan eski tekstil işçileri, işsizliği yaratan koşulların değişmesi için mücadele ettiklerini belirttiler.

Paylaş
MENSA ve BOSSA'dan çeşitli gerekçelerle işten atılan tekstil işçileri, bu yıl 1 Mayıs'a işsiz olarak katılacaklar. Alanlarda iş ve aş taleplerini dile getireceklerini vurgulayan eski tekstil işçileri, işsizliği yaratan koşulların değişmesi için mücadele ettiklerini belirttiler. Selahattin Gül, MENSA Mensucat Fabrikası'ndan, patronun girdi-çıktı uygulamasına karşı geldiği için işten atılan 310 işçiden biri. 2003 yılının Eylül ayında atılan Gül, 1 Mayıs mitingine katılacağını ifade etti. 1840'larda yaşanan sömürünün bugün de sürdüğünü dile getiren Gül, "O dönemde işçiler buna karşı gövdelerini siper ettiler. Yaşadığımız çağa modern diyorlar ama hak ihlalleri sürüyor. Buna karşı bir şeyler yapılmalı" diye konuştu. Sendikaların 1 Mayıs'larda işçilerin taleplerini öne çıkarmadığını söyleyen Gül, "Bu sene işsiziz ve taleplerimizde bu yönlü olacak" dedi.

Neden tatil değil? "1 Mayıs neden tatil değil?" diye soran Abdullah Gül de MENSA'dan atılanlardan. Dört yıl çalıştıktan sonra işinden olan Gül, "1 Mayıs'ta işçilerine sahip çıkmayan sendikal anlayışa karşı yürüyeceğim" dedi. Gül'e göre sendikalar en azından 1 Mayıs'ın tatil olması için çaba göstermeli.

İş ve aş Sabancı Grubu'na ait BOSSA Tekstil Fabrikaları'nda da 2004 yılında 200'ü aşkın işçinin işine son verildi. İşçiler, işten atmalara karşı çeşitli eylemler yaptılar, ancak engel olamadılar. Şimdi, 26 Nisan'da başlayacak işe iade davasının sonuçlanmasını bekliyorlar. BOSSA-5 Gömleklik İşletmeleri'nde 15 yıl çalıştıktan sonra 17 Şubat'ta işine son verilen Cevat Erdem, 2004 1 Mayıs'ına "işsiz" olarak katılacağını söyledi. "Sendikalardan ve başka nedenlerden dolayı emek cephesinde bir karamsarlık yaşandığını" söyleyen Erdem, "Bu yüzden 1 Mayıs'ın sönük geçmemesi gerekiyor" dedi. Bu 1 Mayıs'ta iş ve aş taleplerini dillendireceklerini söyleyen Erdem, "Bize dokunan yok dedik ve sustuk. Ama sıra bize geldi. Ben ne ilk işsiz kalanım nede son olacağım. Mücadele vermeden bir şey kazanılmaz" diye konuştu. BOSSA-5'ten atılan Mehmet Kuşdemir de şunları söyledi: "Yirmi makineye bir kişi bakıyordum. Yine de çıkardılar. Yerimize düşük ücretli işçi alacaklar. 1 Mayıs'ta işsizlik sorunumuzun çözülmesini isteyeceğiz. Bu kadar insan var bu ülkede işsiz. Buna bir çâre bulunması gerekiyor."

ÖNCEKİ HABER

Barış ve kardeşlik için

SONRAKİ HABER

Granito Girarto işçileri maaş ve tazminatlarını istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa