Üretici destek bekliyor

Çukurova'da buğdayı kuraklık vurdu. Başta fındık, kayısı ve kiraz olmak üzere yurdun dört bir yanında Nisan ayı başında yaşanan don mevye ağaçlarını yaktı. Buğdayda erken hasat gündeme gelirken, rekoltenin de oldukça düşük olacağı belirtiliyor.

Çukurova'da buğdayı kuraklık vurdu. Başta fındık, kayısı ve kiraz olmak üzere yurdun dört bir yanında Nisan ayı başında yaşanan don mevye ağaçlarını yaktı. Buğdayda erken hasat gündeme gelirken, rekoltenin de oldukça düşük olacağı belirtiliyor. Meyve üreticileri ürünlerinin çoğunluğunu kaybettikleri için bu yıl yerli meyve sıkıntısı yaşanacak. Üreticiler ve üretici örgütleri kuraklık ve donun yol açtığı zararlara karşılık destek bekliyor. Buğdayda erken hasat ve düşük rekolte yüzünden başta ziraat odaları olmak üzere üretici örgütleri, buğdayın kilogramının fiyatının 415 bin lira olarak açıklanmasını ve üreticilerin borçlarının ertelenmesini istiyor. Meyve üreticileri de buğday üreticileri gibi Tarım Kredi Kooperatiflerine ve Ziraat Bankası olan borçlarının ertelenmesini ve kayıplarının devlet tarafından karşılanmasını bekliyor. Adana'da, Merkez ilçeler Seyhan ve Yüreğir ile Ceyhan, Karaisalı, Karataş, Yumurtalık, Kozan, İmamoğlu ve Feke ziraat odaları başkanları, Karaisalı Ziraat Odası'nda düzenlenen toplantıda, "kuraklık" konusunu ele aldılar. Karataş Ziraat Odası Meclis Başkanı Candan Kısacık, toplantı sonrasında, kuraklık nedeniyle rekoltenin düşük olacağını belirterek, çiftçilere destek sağlanması gerektiğini vurguladı. Bazı bölgelerde üreticilerin hasat dahi yapamayacakları için borçlarını ödemelerinin mümkün olmadığını ifade eden Kısacık, "Kuraklık göz önüne alınarak buğdayın kilogramının fiyatının 415 bin lira olarak açıklanmasını isteyeceğiz. Bunun yanında yapılan mazot indirimi yeterli düzeyde değil. Rekolte düşük olacağından çiftçilere mutlaka destek sağlanmalıdır" dedi.

Erteleme talebi Merkez İlçe Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Şahin Tekin de, üreticiler açısından en önemli sıkıntının bu ayın sonundaki Tarım Kredi Kooperatifi ile Ziraat Bankası'na olan borç taksitlerinin ödenmesi olduğunu belirtti. Tekin, "Yaşanan kuraklık nedeniyle üretici perişan durumda. Taksitlerin ödeme günü yaklaşıyor, üretici şaşkın. Taksitler daha önce 3 ay süreyle ertelenmişti. Üreticiler olarak, borçların Ekim ayının sonuna kadar ertelenmesini talep ediyoruz" dedi.


BUĞDAYDA ERKEN HASAT Kuraklık nedeniyle Çukurova yöresine hasat zorunlu olarak iki hafta önce yapılacak. Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkanı Ayhan Barut, yaptığı açıklamada, geç gelen yağmurun yeterli olmadığını belirtti. Barut, hasatta yüzde 40 oranında zarar beklediklerini kaydederek, "Topraklar çatlamış durumda, yağan yağmur toprağı doyurmadı. Yağışın birkaç gün daha devam etmesi gerekir. Uzun aradan sonra yağan yağmurun faydası olmayacak" Barut'un verdiği bilgilere göre, yörede yaklaşık 50 gündür yaşanan kuraklık nedeniyle geçen yıllara göre buğdayda bu yıl erken hasat yapılacak. Buğday hasatının Mayıs'ın 25'inden sonra başlaması gerekirken, kuraklık nedeniyle bitki yeterince beslenemediği için sarardı ve erken kuruma oldu. Bu nedenle 15 Mayıs'tan sonra hasata başlanacak, bu da doğal bir hasat değil, zorunlu hasat olacak.


FINDIK REKOLTESİNDE DÜŞÜŞ Ordu'da bir süre önce yaşanan don olayı nedeniyle il genelindeki fındık rekoltesinde yüzde 30 dolayında azalma olacak. Ordu Tarım İl Müdürlüğü'nün verdiği bilgilere göre hasar oranı, sahilde rakım 100'den itibaren özellikle palaz ve kalınkara fındık çeşidinde yoğunlaşıyor. Hava akımının olmadığı düz ve çukur arazilerde, kuzey yönünde ki bahçelerde de zarar var. İl genelinde yapılan tespitlerde sahil kesiminde yüzde 20, orta kesimde yüzde 40, yüksek kesimde ise yüzde 60 dolayında zarar meydana geldi. Bu da Ordu'da fındık rekoltesinde yüzde 30 dolayında bir azalma olacak. Bu arada Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, fındıktan başka geçim kaynağı olmayan çiftçilerin, 2004 yılındaki ürün kayıplarının, devlet tarafından karşılanması gerektiğini vurguladı. Yapılan tespitler sonucu, Giresun merkez ve 13 ilçesinde, fındık bahçelerinde yüzde 50'nin üzerinde hasar bulunduğunu ifade eden Akbaşlı, Giresun'da fındık rekoltesinde yüzde 60'lara varan düşüş beklediklerini söyledi. Akbaşlı, "Bu olumsuz durum, sadece bu yıl değil, gelecek yıl ürününü de etkileyecektir. Giresun halkı, fındıkla yaşıyor. 470 köyümüzde yaklaşık 70 bine yakın çiftçimiz fındık tarımıyla ilgileniyor" dedi.


Üretici duaya çıktı Kuraklık yüzünden zor günler yaşayan Urfalı çiftçiler, yağmur yağması için camilerde yağmur duasında bulundu. Ulu Camii'ndeki yağmur duasında bazı üreticiler ağladı. Şanlıurfa İl Müftüsü İbrahim Duman, kent merkezinde birçok camide yağmur duası okuttu. Havaların kurak geçmesi nedeniyle böyle bir uygulama başlattıklarını belirten Duman, "İnşallah yağmur yağar, herkes zor durumdan kurtulur" diye konuştu. Çiftçilerden İbrahim Abit, yağmur yağmamasından dolayı zararlarının çok büyük olduğunu, son çareyi dua etmekte bulduklarını belirtti.


YERLİ MEYVEDE SIKINTI YAŞANACAK Gaziantep Tarım İl Müdürü İbrahim Yılmaz da, dondan etkilenen ilçelerde hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirterek, "Bu yıl Gaziantep'te yerli meyve sıkıntısı yaşanabilir" dedi. Antep'teki don yüzündün meyve bahçelerinde çiçek dökülmesi yaşandı. Yılmaz'ın aktardıklarına göre, her yıl olduğu gibi bu mevsim de meyve bahçeleri çiçek açmıştı. Yaşanan don olayı özellikle Barak ovasında etkili oldu. Ovada yer alan yaklaşık 250 köyde bulunan bağ ve meyve bahçelerinin bir bölümü yüzde 100'lere varan oranlarda dondan zarar görüp çiçek dökülmesi yaşandı. Yılmaz, Oğuzeli, Karkamış ve Nizip ilçelerine bağlı köylerde, özellikle antepfıstığı, üzüm ve ceviz gibi meyve bahçelerinin zarar gördü.


BATMAN'DA 4.5 TRİLYON ZARAR Batman Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş, yaşanan kuraklık nedeniyle çiftçilerin 4.5 trilyon lira civarında zararı olduğunu söyledi. Aydiş, "Hesaplarımıza göre sadece arazilerde kullanılan 4.5 trilyon liralık gübre ve ilaç kuraklık nedeniyle yandı. Çiftçilerimiz mağdur durumdadır. Kuraklığın sürmesi durumunda bir çok çiftçi iflasın eşiğine gelecek" dedi. Aydiş, süne ilaçlamasında devletin yanlış politika yürüttüğünü, çiftçilerin yeni süne mücadelesi sistemine alışamadığını da belirterek, bunun altyapısının oluşturulamadığını, tek çözümün bu yıl da uçakla ilaçlama yapılması gerektiğini öne sürdü. Bu taleplerini Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na ilettiklerini ifade eden Aydiş, şöyle dedi: "Cevabı yazıyı bekliyoruz. Tütün kotasının da mutlaka kaldırılması gerekiyor. Çiftçileri ayakta tutan ürünlerin başında tütün geliyor. Çiftçilerimizin ayakta durabilmesi için 200 kiloluk kota en kısa zamanda kaldırılmalı ve bu miktar 1 tona çıkarılmalıdır. Aksi takdirde bölgedeki çiftçiler erimeye devam edecek"

www.evrensel.net