08 Nisan 2004 21:00

Burada nasıl yaşanır?

Bölgede, hak ihlalleri bitmiyor. Hergün bölgenin bir ilinden ölüm, yaralama, saldırı ya da işkence haberi geliyor. İşte son iki günde bölgede yaşananlar:

Paylaş
Bölgede, hak ihlalleri bitmiyor. Hergün bölgenin bir ilinden ölüm, yaralama, saldırı ya da işkence haberi geliyor. İşte son iki günde bölgede yaşananlar: Van'ın Bostaniçi beldesinde bir evde meydana gelen patlamada 6 ve 11 yaşlarında iki kardeş yaşamını yitirdi. Patlamanın çocukların askeri atış alanından getirdiği maddeden kaynaklandığı bildirildi. Bostaniçi beldesi Esenler Mahallesi'nde önceki gece saat 20.00 sıralarında Abdulhamit Yılmaz'ın evinde bir patlama meydana geldi. Patlamada Cahit (11) ve Mucahir Yılmaz (6) adındaki 2 kardeş yaşamını yitirdi. Patlayıcı maddenin çocuklar tarafından bulunup eve götürüldüğü, bu sırada patlamanın meydana geldiği bildirildi. Savcılıkça olay yerinde yapılan incelemenin ardından çocukların cesedi otopsi için Van Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Van Emniyet Müdürü Tacettin Kurt, patlayan maddenin bomba olduğunu, evde ayrıca çeşitli silahlara ait boşkovanlar bulunduğunu ileri sürerken, mahalle sakinleri patlayıcının çocuklar tarafından askeri atış alanından getirilmiş olabileceğini, daha önce de birçok kişinin atış alanında bulunan patlayıcıların patlaması sonucu yaşamını yitirdiğini ifade ettiler.

Baba oğula silahlı saldırı Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde eczane işleten Mehmet İlhan ve oğlu Faruk İlhan, uğradıkları silahlı saldırı sonucu yaşamlarını yitirdi. Edinilen bilgilere göre, önceki gece saat 21.00 sıralarında Fırat Eczanesi'ne baskın düzenleyen silahlı kişiler eczane sahibi Mehmet İlhan (45) ile oğlu Faruk İlhan'a (22) ateş açtı. Doğubeyazıt Devlet Hastanesi'ne kaldırılan baba-oğul yaşamını burada yitirdi. Olayın devlet güçleri tarafından gerçekleştirildiği iddiaları üzerine tedirgin olan ilçe sakinlerinin gergin bekleyişi sürüyor

Askerler koyunlara el koydu Hakâri'nin Şemdinli ilçesine bağlı Yeşilova Karakolu askerleri, köylü Mehmet Özcan'a ait 150 koyuna kaçak olduğu gerekçesiyle el koydu. İddialara göre, önceki gün akşam saatlerinde Beşikağa köylülerinden Mehmet Özcan, Yeşilova Karakolu yakınlarında koyunlarını otlatmak istedi. Ancak Karakol Komutanı Üsteğmen Sinan Tüzmen'in emriyle, kaçak olduğu gerekçesiyle sayıları 150 civarında olan koyunlar askerlerce karakola götürüldü. Koyunlarla birlikte sahibi Mehmet Özcan da gözaltına alındı. Olaydan haberdar olan Özcan'ın 10 yakını karakola gitti, ancak Özcan ve yakınları buruda kabadayaktan geçirildikten sonra serbest bırakıldı.

Kameraya aldılar İddialara göre, Yeşilova Karakol Komutanı Üsteğmen Sinan Tüzmen, sahibini gözaltına aldıktan sonra koyunların kaçak olduğu yönündeki iddiasını kanıtlamak için de koyunları 7 kilometre mesafedeki Irak sınırına götürerek tekrar köye doğru yürüttü ve koyunları kameraya aldı. Koyunların sahibi Mehmet Özcan ise, Şemdinli Savcılığı'na başvurarak Yeşilova Karakol komutanı hakkında suç duyurusunda bulundu. Karakol yetkilileri olayla ilgili bilgi vermedi.

ÖNCEKİ HABER

Basına çifte sansür

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa