Fotoğraf: Evrensel

HALK KAZANSIN

Demokratik Güçbirliği'nin İstanbul mitingi binlerin katılımıyla yapıldı. Ellerinde altı partinin de bayrakları ile Kadıköy İskele Meydanı'nı dolduran kitlenin coşkusu, uzun sürmesine rağmen miting sonuna kadar sloganlar ve halaylarla devam etti.

Demokratik Güçbirliği'nin İstanbul mitingi binlerin katılımıyla yapıldı. Ellerinde altı partinin de bayrakları ile Kadıköy İskele Meydanı'nı dolduran kitlenin coşkusu, uzun sürmesine rağmen miting sonuna kadar sloganlar ve halaylarla devam etti. Çeşitli ilçelerden gelenler, ellerinde ve yakalarında Güçbirliği'nin belediye başkan adaylarının afiş ve resimleri ile mitinge katıldılar. Halkların kardeşliği vurgusunun sık sık tekrarlandığı meydanda, gençler ise "Suriye halkı yalnız değildir", "Irak halkları yalnız değildir." ve "Biji Bıratiye Gelan" dövizleri taşıdılar. Meydanın girişine ise "Kamu yönetimi reformu geri çekilsin, IMF'ci rantçı değil demokratik yerel yönetim" pankartı asıldı.

Gençlerin coşkusu Güçbirliği'nin İstanbul mitingi, rengarenk giyinmiş onlarca gencin, ellerinde Deniz Gezmiş, Mazlum Doğan ve Mahsun Korkmaz posterleri ve sloganlarla alana girmesi ile başladı. Bütün devrim ve demokrasi şehitleri ve geçtiğimiz günlerde Adana'da hayatını yitiren gazetemiz muhabiri Hasan İşler ile DİHA MUhabiri Volkan Eryiğit anısına saygı duruşunda bulunuldu. Mezopotamya Kültür Merkezi sanatçısı Ozan Bülent'in, Kürtçe türküleriyle ile doruğa çıkan coşku, Güçbirliği'nin İstanbul ilçe ve belde belediye başkanı adaylarının kitleyi selamlaması ile devam etti. SHP Genel Başkanı ve Ankara büyükşehir belediye başkan adayı Murat Karayalçın, DEHAP Genel Başkan Yardımcısı Veli Büyükşahin, EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, ÖDP Genel Başkanı Hayri Kozanoğlu, SDP Genel Başkan Akın Birdal, ÖTP Genel Başkanı Ahmet Turan Demir ve İstanbul büyükşehir belediye başkan adayı Mustafa Kul da mitingde birer konuşma yaptılar. Kürsüye ilk gelen Karayalçın, "Süreç ortadayken AKP de CHP de ortaya bir proje koymadı. AKP'nin bütün ufku kamu alanının daraltmak, kamu emekçilerinin haklarını ellerinden almak. CHP'lilerin de tek projesi zabıtaların çok fazla ortalarda dolaşmamamsı ve belediye başkanlarının telsiz kullanmaması" diyerek, Güçbirliği'nin halka yolsuzluk ve yoksulluğun giderilmesiylie projeler sunduğunu belirtti. Anketlere değinen Karayalçın, "Bu anketlerle tercihleri saptırmaya, yönlendirmeye çalışyorlar. Anket oradayasa, seçmen burada" diye konuştu.

Anketlere cevap İstanbul büyükşehir belediye başkan adayı Kul'un da hedefinde anketler vardı. Kul, "Biz bu anketleri daha önce de gördük. Bize görmek ve göstermek istemeyenlerin tamamı mahçup olacak" dedi. Büyükşahin ise Newroz'da anketçilere karşı gücün ortaya konduğunu dile getirerek, "Anketçiler, neden Ümraniye'ye, Kıraç'a, Diyarbakır'a, Hakkari'ye gitmiyorlar? Yılladır bu ülke böyle yönetiliyor. Amacımız, yeni bir umut, yeni bir seçenek sunmak. Bölgede ne kadar iddialıysak, İstanbul'da o kadar iddialayız" dedi.

AKP'nin sonu Tüzel de konuşmasında "Güçbirliği'nin ülkede emek ve demokrasi mücadelesine çok şey kattığını gördük. Demokratik halkçı belediyecilik anlayışımızın örneklerini sergilememiz gerekiyordu. Kardeşlik, barış, emeğin hakkı için birleştik ve iki program karşı karşıya geliyor. AKP her yerde iktidar gücüyle halkı tehdit ediyor, hizmet vaadediyor. Başkan adayının iyiliğini kötülüğünü değil iktidar partisinin yerel seçimlerde programını onaylayacaktır" dedi. AKP'nin işçiler ve emekçiler aleyhine çalıştığını vurgulayan Tüzel, "Kölelik yasasını getirdi, emek düşmanı uluslararası sermayenin büyük temsilcileri emrinde olduğunu açıkladı. Cam işçilerininden sonra lastik işçilerinin grevini erteledi. Siz başbakanı tanıyorsunuz. Bunlara dur demek AKP'ye oy gitmesini engellemek gerek. AKP'nin aldatmacası, insanı sömürüsü bir vakte kadar sürecek. Onun mezar kazıcısıda Güçbirliği, işçi sınıfı olacaktır" diye konuştu. Kozanoğlu ise "Başka bin dünya, başka bir Türkiye mümkün... Biz buna inanıyoruz. Bizler cam, lastik grevlerinin yasaklanmadığı, açlığın işsizliğin, yoksulluğun olmadığı bir ülkede yaşamak istiyoruz. Bahar geliyor bahar temizliği yapmaya hazırmısınız. Çürümüş siyasi partileri tavan arasına kaldırmaya hazırmısınız. Şimdi 28 marta kadar bir saniyemizi bile boşa geçirmeden çalışmalıyız" dedi. ÖTP Genel Başkanı Ahmet Turan Demir'in "Bugüne kadar hem Ankara'da hem yerellerde bizi yönetenler bugün yine karşımıza çıkmış oy istiyorlar. Bugün Türkiye'de işsizlik, yoksulluk, baskı, zulüm ne varsa onlar getirdiler bu ülkeye. Antık bizden karşılık bulamayacaklar. Halk kendi yöneticilerini seçecektir" dediği konuşmasının ardından söz alan SDP Genel Başkanı Akın Birdal ise şöyle konuştu: "Biz barış için, kardeşlik için, işkencelere, baskılara karşı alanlara çıktık. 2 gün sonra görmeyenlre gösterecek, diuymayanlara duyuracaksınız bunu. Newroz'da meydanları aydınlattık, 29 Mart'ta Türkiye'yi aydınlatacağız" Mitingin son bölümünde sanatçı ve Güçbirliği Kıraç Belediye Başkan Adayı Ferhat Tunç, Grup Kızılırmak ve Bülent Oraner sahne aldı.


Yolumuz açık olsun Demokratik Güçbirliği'nin desteklediğini açıklayan 112 aydının adına bir konuşma yapan sanatçı Menderes Samancılar ise "Bugüne kadar derimize kadar yüzdüler bizi. Sadece derimizi değil ülkemizin aydınlık geleceğini de yüzmek istiyorlar. İşte bu aydınlık geleceğin temellerini atmak için Güçbirliği'ne destek verdiğimizi söylemek için geldim. Bizi bu dar alanlara sığdıramazlar. Burası bizim milyonda birimizi ancak temsil ediyor. 29 Mart'ta asıl gücümüzü onlara göstereceğiz. Sonuna kadar beraberiz. Sonuna kadar sizinleyiz. Yolumuz açık olsun." dediği konuşmasını "Ya hep beraber ya hiç birimiz" sözleriyle bitirerek kitleyi coşturdu.

www.evrensel.net