Yine ödül gibi ceza!

Türkiye'nin en uzun süreli işkence davasında, Altınbaş'ı gözaltında öldürmekten yargılanan 8 polisten 4'ü beraat ederken, 4'üne de 10'ar yıl 8'er ay hapis cezası verildi.

Türkiye'nin en uzun süreli işkence davası olarak bilinen ve kamuoyunun yakından takip ettiği Birtan Altınbaş davası 14'üncü yılında sonuçlandırıldı. Mahkeme, işkenceci polislere "kastı aşan fiil sonucu adam öldürmek" suçundan 10'ar yıl 8'er ay ağır hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti daha sonra, bir türlü duruşmalara getiremediği sanıkların cezalarını "iyi hal"den 4 yıl 5 ay 10 güne düşürdü. Altınbaş'ın avukatı Ender Büyükçulha, karara tepki göstererek, "Geciken adalet, adalet değildir" dedi. Hacettepe Üniversitesi öğrencisi Birtan Altınbaş'ı 1991 yılı Ocak ayında Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde işkence ile öldüren polislerin yargılandığı dava dün nihayet sonuçlandı. Ankara 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada mahkeme heyeti, işkenceci polislerden eski Emniyet Müdürü İbrahim Dedeoğlu, Sadi Çaylı, Süleyman Sinkil ve Hasan Cavit Orhan'ı "kastı aşan fiil sonucu adam öldürmek" suçundan 4 yıl 5 ay 10'ar gün ağır hapis cezasına çarptırdı. Aynı davada yargılanan polislerden Muammer Eti, Tansel Kayhan, Talip Taştan ve Mehmet Kırgıcı ise beraat etti.

Reddi hakim talebi Davanın zamanaşımına uğraması için bugüne kadar ellerinden geleni yapan sanık avukatları dün de bu yönde çaba gösterdiler. Duruşmada, sanık İbrahim Dedeoğlu'nun avukatlarından Recep Onaran, Ziyan Ünal başkanlığındaki mahkeme heyetine olan güvenlerinin kaybolduğunu belirterek, reddi hakim talebinde bulundu. "Mahkeme tarafından verilecek karar Yargıtay'dan dönecek çünkü orada başka hakimler var" diyen Onaran'ın talebi mahkeme heyeti tarafından davayı uzatmaya yönelik bulunduğundan reddedildi.

Altınbaş başını duvara vurmuş Dedeoğlu'nun avukatı Ali Armut ise Dedeoğlu hakkında yeterli kanıt ve inandırıcı deliller bulunmadığını, müvekkilinin Altınbaş'ın sorgulamasına katılmadığını iddia etti. Altınbaş'ın polislere mukavemet ettiğini ve başını bilerek duvara vurduğunu, bu durumun raporlarda da belirtildiğini iddia eden Armut, adeta Altınbaş'ı suçlu çıkarmaya çalıştı. Armut, müvekkilinin beraatini, ceza verilecekse de paraya çevrilmesini talep etti.

Bağcı şov yaptı Hasan Cavit Orhan'ın avukatı Mehmet Emin Bağcı ise yine şov yaptı. Bağcı savunmasında ise, Orhan'ın da sorgulayıcı değil operasyoncu olduğunu ileri sürdü. Orhan'ın birçok operasyonda yer aldığını ve Türkiye için görev yaptığını savunan Bağcı, müvekkilinin "Türkiye'de ayrı bir devlet kurulmaması için sayısız operasyona katıldığı" gözönünde bulundurularak hakkında karar verilmesini istediğini bildirdi. Süleyman Sinkil ve Sadi Çaylı'nın avukatı Mehmet Ener de, geçen celsede olduğu gibi duruşma salonunda yabancı izleyiciler olduğundan savunma yapmadı.

'Pusuda yattık' İşkenceci polis Hasan Cavit Orhan, sorguculuğun ve operasyonculuğun ayrı dallar olduğunu savunarak, Altınbaş'ın sorgulanmasına katılmadığını iddia etti. Orhan, kendisinin Altınbaş'ın evinde karakol kurduğunu ve 7 gün süresince evde kaldığını anlattı. Savunmaların ardından verilen kısa bir aradan sonra, Mahkeme Başkanı Ziya Ünal, Cumhuriyet Savcısı Şemsettin Yeşil'in verdiği mütaalayı değerlendirerek verdikleri kararı açıkladı. Mahkeme sanık polislerden Talip Daştan, Tansel Kayhan, Muammer Eti ve Mehmet Kırgıcı'nın 'haklarında delil bulunmadığından' beraatlerine, İbrahim Dedeoğlu, Süleyman Sinkil, Sadi Çaylı ve Hasan Cavit Orhan'ın ise "işkence yapmak" ve "kastı aşan fiil sonucu adam öldürmek" suçundan, 10'ar yıl 8'er yıl ağır hapis, "iyi hal"leri gözönünde bulundurularak cezalarının 4'er yıl 5'er ay 19'ar güne düşürülmesine karar verdi. Duruşma sonunda basına açıklama yapan Ender Büyükçulha, "Adil bir karar verilmiş diyemeyiz" sözleriyle karara tepki gösterdi. Toplumun işkencecileri vicdanlarında yargıladığını dile getiren Büyükçulha, cezayı az bulduklarını söyledi. Ankara 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde daha önce verilen karar Yargıtay'da usül yönünden bozulmuştu. Mahkeme aynı kararını yineledi. Dava sanıklar tarafından yeniden temyiz edilecek.


Baştan hala bulunamıyor Birtan Altınbaş'a işkenceden yargılanan, ancak bulunamadığı için dosyası ayrılan sanık polis Ahmet Baştan'ın duruşmasında ise karar çıkmadı. Daha önce dosyası ayrıldığı için duruşması ayrı yürütülen Baştan'ın dünkü duruşmasında da adres bulunamadı. Hakkında gıyabi tutukluluk kararı bulunan Baştan'ın Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmasında müdahil avukatları, Baştan'ın telefon kayıtlarından bulunabileceğini hatırlattılar. Mahkeme, Baştan'ın adresinin bulunabilmesi için telefon şirketlerine ve Emekli Sandığı'na yazı yazılması kararı verdi. Dava 20 Nisan 2004 tarihine ertelendi.

www.evrensel.net