AKP'nin aynası Tuzla

AKP'li İdris Güllüce'nin 13 yıldır Belediye Başkanlığı yaptığı Tuzla'da, deri sanayiine giden Orhanlı Tepeören yolu bir türlü bitirilmiyor.

İstanbulluları Tuzla Organize Deri Sanayi'ne ulaştıran, her gün başta işçi servisleri ile özel halk otobüsleri olmak üzere onlarca aracın geçtiği Orhanlı Tepeören yolu tam 13 yıldır tamamlanmıyor. Belediyelerin sürekli taşeronlara devrederek bitirmeye çalıştığı yol çalışması, yerel seçimlerin yaklaşmasıyla yeniden hızlandırıldı. Yapımı yılan hikâyesine dönen Tepeören yolu, yıllardır Tuzla'da Belediye Başkanlığı yapan AKP'li İdris Güllüce'nin belediyeciliğinin aynası durumunda. 3-4 yıllık zaman aralıklarıyla yapılmaya başlanan yol her defasında ayrı bir taşeronun yüzünü güldürüyor. Her dönemde, aldıkları ihaleyle ceplerini dolduran taşeronlar, incecik bir asfalt dökerek, ya da yama atarak işin içinden çıkıyorlar. İş, göstermelik olarak yapıldığı için de en fazla 1 ay içinde yol eski haline dönüyor. Yolun bir türlü bitirilmemesi nedeniyle sürücüler, yolun hemen yanı başındaki Aydınlı Mahallesi Konaşlı mevkiini kullanıyor. Ancak, mahalleye dönen kavşağın çok dar olması ve bu noktada bir trafik lambasının bulunmaması nedeniyle sık sık trafik kazaları meydana geliyor. Yaz kış çamurun eksik olmadığı yoldan geçen araçlar ise, mahalleye bol bol çamur ve toz getiriyor. Mahalle sakinleri, gün boyu toz ve çamurla uğraşıyor.

Hizmet yok 10 bin nüfuslu Konaşlı'da belediye hizmetleri yok denecek düzeyde. Bir sokak lambasının bile olmadığı semtte, imarı ve istimlakı olmayan evler arsa olarak gözüküyor. Seçim döneminde kaçak yapılaşmanın arttığına dikkat çeken Konaşlı sakinleri, yapılan her bina için belediyeye para verildiğini, fakat karşılığında makbuz alamadıklarını söylüyorlar. 10 bin nüfusu olmasına karşın sağlık ocağı ve lisenin bulunmadığı Konaşlı'da bu hizmetleri alabilmek için Aydınlı'ya gitmek gerekiyor.

Yandaşa kıyak Esnafa geçici ruhsat verildiğini aktaran Sadullah Çiçek, her sene ruhsatların yenilenerek belediyenin para aldığını anlatıyor. Evlerin su altında kalmaması için yapılan çatılardan bile belediyenin para aldığını söyleyen Çiçek, "Binalarda normalde 3 kata kadar izin veriliyor. Ancak bina sahibi AKP'li ise 8 kata kadar çıkıyor ve belediye buna müsaade ediyor" diyor. İdris Güllüce'nin belediye başkanlığı döneminde gözle görülür bir hizmet alamadıklarını vurgulayan Çiçek, AKP'nin yeni dönemde belediye başkan yardımcısı Mehmet Demirci'yi aday göstermesiyle ilgili olarak ta, "Şimdiye kadar bir şey yapmadılar ki, bundan sonra da yapsınlar" değerlendirmesinde bulunuyor.

Hizmet getirecek başkan Son dört yılda yolun iki kez taşerona verildiğini, bir yıldır da çalışmaların yeniden başlatıldığını söyleyen mahalle sakinleri, belediyenin seçim öncesi göz boyamaya çalıştığını düşünüyor. Mahalle sakinlerinden Barış Belli, İETT otobüslerinin çok az olduğunu ve gece saat 22.30'dan sonra semtlerine araçların girmediğini, özellikle akşamları mesaiye kalan insanların iş sonrası evlerine dönmekte güçlük çektiğini kaydediyor. Hıdır Tunç ise, AKP'nin tüm bu olumsuzlukları unutturmak ve oy alabilmek için geceleri kömür ve erzak dağıttığını söylüyor. Bugüne kadar seçim öncesi verilen sözlerin hep unutulduğunu ifade eden Halil Tunç, artık halka hizmet verecek bir adayın seçilmesini diliyor.

src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Koruculara işgal davası Serdar Altan Şırnak'ın İdil İlçesi'nde boşalttıkları köylerinin korucular tarafından işgal edildiğini belirten 9 Yezidi köylü, İçişleri Bakanlığı'na yaptıkları başvurudan sonuç alamayınca işgalin önlenmesi için 20 korucu hakkında dava açtı. 1993 yılında kendilerine baskı uygulandığını belirten Mağara (Kıwa) Köyü sakinleri köyü boşaltarak Almanya'ya göç etti. Boş kalan köy evlerine korucular el koydu. Köylerini terk ettikten sonra ev ve arazilere korucular tarafından el konulduğunu belirten köylüler, İçişleri Bakanlığı'na nezdinde girişimde bulundu. Köylerinin geri verilmesi ve zararlarının tazmin edilmesi amacıyla yazdıkları dilekçeden sonuç alamayan köylülerden Halef Koyun, Sili Kuş, Halef Kara, İsmail Dağ, Mikebir Genç, Bahram Özdemir, Hasan Tuncel, Üzeyir Taş, Tercüman Carcus Kara, avukatları Eren Keskin aracılığıyla İdil Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açtılar. Avukatlar, mahkemeden köye el koydukları iddia edilen korucular Zeki Aktürk Yusuf Altun, Hüsnü Altun, Lokman Yıldırım, Asya Yıldırım, A. Selam Yıldırı, Hüseyin Yıldırı, Ahmet Aslan, Reşit Aslan, Beşir Aslan, M.Emin Demir, Arafat Demir, A. Rahman Doğan, Osman Doğan, M.Sait Doğan, Halef Kaya, Sülayman Kaya, Hasan Kurtok, M. Beşir Kurtok, Ahmet Taş, Seymus Taş hakkında dava açıldı. Dava'ya ilişkin DİHA'ya bilgi veren Avukat Eren Keskin, köylülerin zararının tazmini ve korucuların köyü terk etmesi için daha önce girişimlerde bulunduklarını, ancak sonuç alamadıklarını belirtti. Konuya ilişkin Avrupa Parlamentosu'nu da bilgilendirdiklerini belirten Av. Keskin, "AP'ye mektup yazarak köyün durumu ve girişimlerimize ilişkin bilgilendirme yaptık. Parlamento konuyla yakından ilgilendi ve bir heyetle gelip köyü görmek istediklerini söylediler. Sanırım nisan ayı içerisinde parlamento milletvekillerinden oluşan bir heyetle köyde inceleme yapacaklar" dedi.

www.evrensel.net