Kardeşlik bayramı

Sarı, kırmızı ve yeşil renkli kıyafetleriyle kadınlar, genç kızlar ve kız çocukları, yine aynı renkte puşileri boyunlarına dolayan her yaştan erkek, Newroz bayramını kutlamak için dün Fuar Alanı'na aktı.

Barış ve özgürlük bayramı Newroz, Diyarbakır'da yüz binlerce kişi tarafından büyük bir coşku ile kutlandı. Çok sayıda konuğun katıldığı kutlamalarda konuşan DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, "Burada sadece Newroz'u kutlamıyorsunuz. Aynı zamanda diliniz ve kültürünüze sahip çıktığınızı gösterdiniz" dedi. Kutlamaların yapıldığı Fuar Alanı'na gitmek için sabahın erken saatlerinde evlerinden çıkan Diyarbakırlar, dolmuş, kamyon ve minibüslerle kutlamaların yapıldığı alana doğru yola çıktılar. Araç bulamayanlar ise yaklaşık 10 kilometrelik yolu yürümek zorunda kaldılar. Kadınların, genç kızların ve kız çocuklarının sarı, kırmızı ve yeşil renklerden oluşan yöresel kıyafetleriyle renk kattığı kutlamalara, erkekler ise puşileriyle geldiler. "Barış kazanacak", "Dilimiz varlığımızdır", "Newroz birliktir" pankartları ve her renkten bayraklarla süslenen alanı öğle saatlerine doğru dolduran 500 bin kişi, barış ve özgürlük taleplerini dile getirdi.

Saygı duruşu Fuar Alanı'ndaki kutlamalar, geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz muhabirimiz Hasan İşler ve DİHA muhabiri Volkan Eryiğit ile demokrasi mücadelesi verirken yaşamlarını yitirenler için yapılan bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Ardından DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ve konukların katılımıyla Newroz ateşi yakıldı. Konuşma yapmak üzere alkış ve sloganlar arasında kürsüye gelen DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, sözlerine, "Güneşin ve Newroz'un sıcaklığıyla hepimizi selamlıyorum" ifadeleriyle başladı. Bugünlere kolay gelinmediği, Newroz'un barış içinde kutlanması çok bedeller ödendiğini ifade eden Bakırhan, "Burada sadece Newroz'u kutlamıyoruz. Aynı zamanda dilinize, kültürünüze ve demokrasi mücadelesine sahip çıktığınızı gösterdiniz" dedi. "Bölündüler" diyenlere en iyi yanıtın bugün alanlardan verildiğini belirten Bakırhan, Irak'ı işgal eden ABD'yi de eleştirdi.

ABD işgaline tepki İşgalin üzerinden bir yılın geçtiğini hatırlatan Bakırhan, "Irak'a müdahale ederken barış ve demokrasi tesis edeceğini söyleyen ABD, ne yazık ki bunu sağlamamıştır. Irak'ta Kürtler ve Araplar birbirine karşı kışkırtılıyor" diye konuştu. ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesi'ne de değinen Bakırhan, "Halklar inkar edilerek bu proje hayata geçemez. Yoksa karşımıza İsrail'deki, Kosova'daki tablolar çıkar" dedi. Bakırhan Suriye'yi de uyararak, "Sonları Saddam gibi olmasını istemiyorlarsa Suriye'yi yönetenlerin Kürtlerle masa oturup birlikte yaşamanın yolunu bulsunlar" diye konuştu. Bakırhan, konuşmasında AKP Hükümetine de sert eleştiriler yöneltti. Kürtçe kurslara izin verilmesiyle Kürt sorunun çözülemeyeceğini vurgulayan Bakırhan, Kürtler üzerindeki baskı ve yasakların son bulmasını istedi.


Güçbirliğine selam Adıyaman'da EMEP, DEHAP, SHP ve ÖTP'den oluşan Tertip Komitesi tarafından düzenlenen Newroz şöleni, İtfaiye Alanında saat 12'de başladı. Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı şölende konuşan Güçbirliğinin Belediye Başkan adayı Av. Şeyho Saya Newroz'un tarihsel önemine değindi. Şölende sık sık, "Yaşasın Halkların kardeşliği", "Kahrolsun ABD", "Yaşasın Güçbirliği" sloganları atıldı. Elazığ'da Newroz 5 bin kişinin katılımı ile kutlandı. Sabah saatlerinde İstasyon meydanına doğru yürüyen kalabalık sık sık "Kahrolsun Suriye", "Yaşasın Halkların kardeşliği", "işbirlikçi AKP" sloganları attı. EMEP il Başkanı Cemal Zülfikar ile Güçbirilği belediye başkan adayı Harun Veis Metin ile DEHAP il başkanının yaptığı konuşmalarda Newrozun önemine değinildi. Kamışlı katliamı kınandı ve Adana'da yaşamını yitiren muhabirler anıldı. Coşkulu geçen kutlama geç saate kadar sürdü.


Notlar...Notlar...
 • Kutlamaların yapıldığı Fuar Alanı yakınlarına panzer ve özel timler yerleştirildi. Bir askeri helikopter de sürekli olarak alanın üzerinden tur attı.
 • Aşırı sıcak ve kabalık yüzünden izdiham yaşandı. Çok sayıda kişi baygınlık geçirdi.
 • Kutlamalar çok sayıda yabancı gazeteci ve televziyon kanalı ilgi gösterdi.
 • DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan'ın yanı sıra kutlamalara EMEP Genel Başkan Yardımcısı Ender İmrek, Avrupa Parlemento üyesi Feleknaz Uca ve Diyarbakır belediye başkan adayları da katıldı.


  Hatay ve Maraş'ta kardeşlik şenliğine dönüştü Hatay'ın İskenderun ve Dörtyol İlçeleri ile Maraş'ın Elbistan İlçesi'nde yapılan Newroz kutlamaları kardeşlik şenliğine dönüştü. DEHAP İskenderun İlçe Örgütü tarafından Yıldırımtepe Mahallesi Kanalboyu Caddesi'nde düzenlenen kutlamaya Türk, Kürt ve Araplardan oluşan binlerce kişi katıldı. Hatay'ın Dörtyol İlçesi'nde Newroz kutlamaları Özerli Çay Mahallesi Kurban Pazarı'nda başladı. Yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı kutlamalarda, kardeşlik ve barış sloganları atıldı. Yerel müzik grubu Koma Perwer de dinleti verdi. Elbistan İlçesi Cumhuriyet Mahallesi'nde yapılan Newroz kutlamalarına ise yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Nurhak'tan kutlamalara katılmak isteyen grupa yönelik polis müdahalesi kınandı. Newroz Malatya, Şırnak ve Ağrı başta olmak üzere tüm bölgede coşkuyla kutlandı.


  'W' engeline rağmen... Miting başvurusu 'W' ve 'O' harfleri gerekçe gösterilerek kabul edilmeyen Tunceli'de Newroz, Güçbirliği'nin Yeraltı Çarsısı üzerinde bulunan seçim bürosu önünde yaklaşık bin kişinin katılımı ile kutlandı. Günün anlamına dair konuşan Av. Barış Yıldırım, Newroz'un kutlandığı dönemde ABD'nin 'Büyük Ortadoğu Projesi'yle halklar üzerinde entrika ve oyunlar kurmaya devam ettiğine dikkat çekti. AKP'nin de ABD'nin Ortadoğu politikalarına uymak için çaba sarf ettiğini vurgulayan Yıldırım, "Gün emek, barış ve demokrasi mücadelesini yükseltme günüdür" diye konuştu. "Biji Newroz", "Katil ABD İşbirlikçi AKP", "Bijî Bratîya Gelan" sloganlarının atıldığı eylemde, muhabirimiz Hasan İşler ile DİHA muhabiri Volkan Eryiğit de anıldı.


  Meşalelerle özgürlüğe... Nusaybin Kışla Mahallesi'ndeki Newroz Alanında düzenlenen kutlamalara katılan yaklaşık 20 bin kişi Qamışlo katliamı ve Suriye devletinin Kürtlere yönelik tutumu kınandı. Kutlamalara DEHAP, SHP, ÖTP yöneticileri, Güçbirliği belediye başkan adayı Mehmet Tanhan ile, İtalya, Avusturya, Romanya ve Almanya'dan politikacılar da katıldı. Newrozun tarihçesinin anlatıldığı açılış konuşmasının ardından, demokrasi mücadelesinde yaşamlarını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Qamışlo ve yerel seçimler gibi güncel konulara değinen DEHAP PM üyesi Gazi Değirmenci "Süleymaniye ve Amed'de özgürlük maşalelerin yanıyor şimdi. Bu maşaleler bizi özgürlüğe taşısın" diye konuştu.

  www.evrensel.net