14 Mart 2004 22:00

Çobanlıktan dengbêjliğe

Çobanlık yaparken veya pancar toplarken ilk dengbêjleri söyleyen Raziye Kızıl diğer adıyla "Dengbêj Gazin", tüm baskılara rağmen şimdi özgürce dengbêjleri seslendirmenin mutluluğunu yaşıyor.

Paylaş
Çobanlık yaparken veya pancar toplarken ilk dengbêjleri söyleyen Raziye Kızıl diğer adıyla "Dengbêj Gazin", tüm baskılara rağmen şimdi özgürce dengbêjleri seslendirmenin mutluluğunu yaşıyor. "Kadın türkü söylemez" baskısıyla karşılaşmamak için koyun otlatırken veya pancar toplarken başlamış ilk türkülerini söylemeye Degbêj Gazin. Bulduğu ilk fırsatta gür sesiyle dengbejleri seslendiren Gazin, bir süre sonra erkeklerin olmadğı düğünlerde dengbêj söylemeye başlamış. Evlenip Van'a yerleştikten ve 5 çocuk annesi olduktan sonra Van Serhat Kültür Merkezi ile tanışan Gazin, şimdi özgürce seslendiriyor dengbêjleri. "Küçükken hep 'Kürt kadın dengbêj' olacam diye söylenirdim. Ancak bu bana 5 çocuk sahibi olduktan sonra kısmet oldu" diyen Gazin, şimdiye kadar 5 kaset çıkarmış. Eşinin de başta engeli ile karşılaştığını ancak, "Kasette kimse seni tanımaz. Sadece senin sesini duyarlar" diyerek, dengbêj söylemesine müsaade ettiğini anlatan Gazin, "Belki zor oldu ama şimdi sevdiğim iş olan dengbêjlik ile uğraşabiliyorum" diyor.

Mücadele önümü açtı Kürt kadının verdiği mücadele sonucu kendisinin de bir şekilde önünün açıldığını anlatan Gazin, "Yani diyebilirim ki; Kürt kadının kendini özgürleştirme mücadelesi sonucu kadın yaşamın her alanında yer alıyor. Son 2 yıldır birçok yerde kadın erkek ayırımı yapmadan programlara çıkıyorum. Bu da benim için çok önemli bir durum. Dengbêjlik çok zor bir uğraş, özellikle Kürt kadını için. Hem aile tarafından, hem de toplum tarafından kabul görmüyordu. 'Nasıl sesini çıkarıyorsun' , 'Niçin türkü-şarkı söylüyorsun' , 'Eşin sana bir şey demiyor mu?' denilerek baskı oluşturuluyordu. Önceleri eşim de dahildi bu baskılara. Çünkü toplumun büyük baskısı vardı. Ben de hem ona hem de bana karşı çıkanlara 'Bu benim hakkım, neden ayıp olsun ki' diyorum" diye konuşuyor. Yaklaşık 2 aydır aralıksız sahne alan ve yeni çalışmalar yapan Gazin, Kürt kadın dengbêjliğini daha da geliştirmek istediğini sözlerine ekliyor.

ÖNCEKİ HABER

Erbakan: AKP şaşırdı

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa