Putin seçimlere 'rakipsiz' giriyor

Rusya'da bugün yapılacak seçimlerde Devlet Başkanı Vladimir Putin'in adeta rakipsiz olduğu belirtiliyor.

Rusya'da bugün yapılacak seçimlerde Devlet Başkanı Vladimir Putin'in adeta rakipsiz olduğu belirtiliyor. Kamuoyu yoklamalarına göre Kremlin liderinin seçimleri çok açık farkla kazanması bekleniyor. Seçimlere Putin ile birlikte toplam altı aday katılıyor. Ancak Putin'e rakip olarak çıkan beş adayın toplam oylarının yüzde 10'a bile ulaşması beklenmiyor.

Putin'in endişesi katılım Rusya'daki kamuoyu araştırmaları, Putin'in oyların yaklaşık yüzde 80'ini alarak tekrar seçileceğini gösterirken, Putin'i kaygılandıran en önemli konuyu, seçime katılım oranı oluşturuyor.

Rakipleri yüzde 10'a bile ulaşamıyor Sonuçtan emin olduğu için neredeyse hiç kampanya yürütmeyen ve diğer adaylarla televizyonlarda düzenlenen tartışma programlarına katılmayan Putin'in, yarışı ilk turda kazanması bekleniyor. Seçime Sergey Glazyev, Oleg Malışkin, Sergey Mironov, Nikolay Haritanov ve tek kadın aday olan İrina Hakamada katılıyor. Bu adaylardan hiçbirinin oy oranı yüzde 10'a yaklaşmıyor. Komünist Parti'nin lideri Gennadiy Züganov ile şimdiye kadar yapılan bütün başkanlık seçimlerine katılan Vladimir Jirinovski, bu seçimde Putin karşısında adaylıklarını koymuyor. Jirinovski, 2008 yılında yapılacak seçimde aday olacağını açıkladı.

'Oy kullan' çağrısı Devlet Başkanı Putin, sonucun belli olmasının sandık başına gidecek seçmenlerin sayısını etkilemesinden çekinerek, vatandaşlara oy kullanma çağrısında bulundu. Putin, dün televizyondan seslenirken, her oyun değerli olduğunu belirterek, seçimlerin öneminin unutulmaması gerektiğini söyledi. Öte yandan dün hem Rus Ortodoks kilisesi, hem Rusya Müftülüğü, halkı devlet başkanlığı seçimlerinde oy vermeye davet etti. Devlet başkanlığı seçiminin geçerli sayılabilmesi için, kayıtlı seçmen sayısının en az yüzde 50'sinin oy kullanması gerekiyor. Rus anayasasına göre, seçime katılım oranı yüzde 50'nin altında kalırsa seçimler tekrar edilecek ve katılımın düşük olmasına neden olan adaylar, yenilenen seçimde tekrar yer almayacak. Rusya'da devlet başkanı 4 yıl için seçilirken, aynı kişi iki dönemden fazla başkanlık yapamıyor.

www.evrensel.net