6 Mart günü alanlar dolacak

KESK'liler illerde yaptıkları eylem ve açıklamalarla 6 Mart'ta alanda olacaklarını duyurdular. Türk-İş de bağlı sendikalara gönderdiği genelge ile 6 Mart Mitingi'ne katılma çağrısı yaptı.

Kamu emekçileri, illerde yaptıkları eylemlerle 6 Mart'ta Ankara'da olacaklarını duyurdular. Türk-İş de üye sendikalarına gönderdiği genelgelerle "Mart'ta Ankara'da yapılacak mitinge katılın" talimatı verdi. Ankara Emek ve Demokrasi Platformu'nun Sakarya caddesi üzerdinde yaptığı eyleme kamu emekçileri, işçiler ve parti temsilcileri katıldı. Ellerinde, "Tuzağı bozmak için el ele 6 Mart'ta Ankara mitingindeyiz" ve "Yaldızı kazı tuzağı gör" afişlerini taşıyan emekçilere seslenen KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Burhan Poshoroğlu "AKP Hükümeti işte bir kez daha, bizlerin insanca yaşam özlemlerine kulak tıkayarak; IMF, Dünya Bankası gibi sömürü aygıtlarının direktifleriyle hareket ediyor. Bunun son adımı Kamu Yönetimi Temel Kanunu Tasarısı'dır" dedi. Poshoroğlu, tasarının tüm ekonomik ve sosyal kazanımların yok edilmesi anlamına geldiğini vurgulayarak, tasarının herkesi yoksulluğa ve sefalete sürükleyeceğine dikkat çekti. Kamu emekçileri açıklamanın ardından astıkları afişlerle, Ankaralılara mitinglerine katılma çağrısında bulundular.

Türk-İş'ten genelge Türk-İş, üye sendikalara bir genelge göndererek, Kamu Yönetimi Temel Kanunu Yasa Tasarısı'nı protesto etmek amacıyla 6 Mart'ta Sıhhiye Meydanı'nda gerçekleştirilecek mitinge katılmalarını istedi. Genel Başkan Salih Kılıç ve Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Çetin Altun imzasıyla üye sendikalara gönderilen yazıda, TBMM'de görüşülmekte olan tasarıya karşı Emek Platformu'nun bir dizi eylem kararı aldığını ve bu eylemlerden bazılarının hayata geçirildiği hatırlatılarak, eylem kararları içinde 6 Mart'ta Ankara'da kitlesel bir miting yapılmasının da bulunduğu belirtildi. Tasarının, TBMM'de görüşülmesinin durdurulduğu ve Emek Platformu'nun geçmiş maddeler de dahil olmak üzere tasarı üzerindeki önerileri değerlendirilerek yerel seçimlerin ardından yeniden ele alınacağı ifade edilen yazıda, bu gelişmenin olumlu karşılandığı kaydedildi. Yazıda, "hükümete, bu tasarı hakkında ve bundan sonra çalışanları ilgilendiren diğer yasa tasarılarının çalışanların görüşleri alınmadan yasalaştırma girişimleri konusunda bir uyarı olması" için üye sendikaların mitinge katılması istendi.

Adana'da çağrı KESK Adana Şubeler Platformu da Eğitim-Sen Adana Şubesi'nde düzenlediği basın açıklamasıyla 6 Mart Mitingi'ne çağrı yaptı. KESK dönem sözcüsü ve Tüm Bel-Sen Şube Başkanı Cabir İneci TBMM meclisinde 49 maddesi geçen yasanın bütünüyle çöpe atılması gerektiğini belirtti. İneci konuşmasını " Her maddesi benzer uygulamalar içeren bu yasa tasarılarının tümüyle geri çekilmesi için tüm halkımızı 6 Mart'ta yapılacak mitingine çağırıyoruz" diyerek tamamladı. Mersin KESK Şubeler Platformu da yaptığı açıklama ile emekçileri mitinge davet etti.

src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Batman'ın derdi çok Kadın intiharları, "faili meçhul" cinayetler ve işsizlikle gündeme gelen Batman'da; yerel seçim hazırlıkları diğer illere göre daha sakin geçiyor. Çünkü ilde güçlü olan AKP ve DYP, zamanında başvuru yapmadığı için seçimlere giremiyor. Seçim yarışında tek başına kalan DEHAP, Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan'ı yeniden aday gösteriyor. Kalkan'ın kazanması hemen hemen kesin gibi görünüyor. Nüfusu 500 bine yaklaşan Batman, aynı zamanda petrol işletmeleri ile tanınıyor. İlde bulunan Türkiye Petrol Anonim Ortaklığı (TPAO), Batman'ın gelişmesinde önemli bir rol oynadı. Ama bu işletmeler şimdi yok edilmek isteniyor. İşsizlik oranının yüzde 80 olduğu ilde TPAO'da çalışan geçici işçiler de, işsizlikle karşı karşıya. İki ay önce işten çıkarılan geçici işçiler, seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte tekrar işe alındılar. Ama seçimden sonra ne olacakları belli değil. 143 işçi de işe alınmayı bekliyor. Halk şikayetçi ama... TPAO'da örgütlü Petrol-İş Sendikası'nın Batman şube yöneticisi Mehmet Doğru, sermayenin saldırılarına karşı halk cephesinin eylemler örgütlemesi gerektiğini söylüyor. Seçimlerin bunun için önemli bir fırsat olduğunu düşünen Doğru, halkın yanında olan Güçbirliği'ni destekleyeceklerini ifade ediyor. Halk, beş yıldır belediyeyi yöneten DEHAP'lı belediye başkanı Hüseyin Kalkan'ı eleştiriyor. Mahallelerin çamur ve çukurlardan geçilmediğini anlatan Batmanlılar, altyapı sorununa çözüm bulunmasını istiyor. Ama Batmanlılar yine de DEHAP'ı destekliyorlar. Çünkü, "O bizim" diyorlar.

Rutin belediyecilik aşılacak DEHAP Batman İl Örgütü de bunun farkında aslında. Bu yüzden gazetemize konuşan DEHAP İl yöneticisi Mehdi Öztüzün, "Eksikliklerimizi aşacağız" diyor. Altyapı ve çevre kirliliğinin Batman'ın en önemli sorunu olduğuna dikkat çeken Öztüzün, önümüzdeki dönemde, rutin belediyecilik anlayışını aşacaklarını, kültürel ve sanatsal faaliyetlere ağırlık vereceklerini söylüyor. Öztüzün, geçtiğimiz yıl yapılan festivalin bunun ilk adımı olduğunu dile getirdi. Kadınları hayatın bütün alanlarına katmaya hedeflediklerini anlatan Öztüzün, işsizliğe çözüm bulmak içinde Kürt işadamlarıyla görüştüklerini kaydetti.

www.evrensel.net