Faciaya davetiye

Ağrı'daki Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu'nun temeli ve duvarlarında çatlaklar oluşmasına karşın eğitime devam ediliyor.

Adıyaman-Çelikhan'da meydana gelen 3.8 büyüklüğündeki depremin 6 kişinin ölümüne yol açması ve kamu binalarında hasara neden olması bir kez daha dikkatleri yapı güvenliğine çekerken, Ağrı'da Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu'nun temeli ve duvarlarında oluşan büyük çatlaklar öğrencileri ve öğretmenleri tedirgin ediyor. Çatlaklar nedeniyle üst katlardan binanın içine yağmur suları sızarken, öğrenciler sularla dolan sınıflarda ders yapamıyor. Binanın her an çökebileceğinden endişelenen öğrenciler derslere adapte olamazken, öğretmenler ise bu durumun kendilerini korkuttuğunu ve okulun derhal onarımdan geçirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Çökmeler var Okulun zemininde meydana gelen çökmeler nedeni ile okulda oluşan çatlakların olası bir depremde yıkılma riskini artırdığını belirten Eğitim-Sen Ağrı Şube Başkanı M. Hanifi Bala, müteahhitin bulunup binanın acilen onarımdan geçmesi gerektiğini ifade etti. Okulun tek sorununun bu olmadığını da belirten Bala şunları söyledi: "Okul, 1999-2000 yılı eğitim-öğretim yılında hizmete açılmış. Ancak okul duvarları ve temelinde önemli derecede çatlaklar oluşmuş. Olası bir depremde yıkılma riski çok yüksek. Bu nedenle en kısa zamanda bu binanın ciddi bir onarımdan geçmesi gerekiyor. Ben de bu okulda eğitim vermekten korkuyorum. Okulun su tesisatı, çevre düzenlemesi ve hizmetli gibi sorunları da var. Ayrıca herhangi bir bekçi yok, okulun alt katındaki pencereler korkuluksuz yapılmış, yol hizası ile aynı, bu yüzden okula sık sık hırsızlar giriyor." Deprem olursa... Okulda eğitim gören öğrenciler ise, okul duvarlarında oluşan çatlaklar nedeni ile okulun üst katlarında yağışlı havalarda su sızdığını söylediler. 5. sınıf öğrencilerinden Muhammet İpteş, "Okulun duvarları içerden ve dışardan çatlamış. Deprem olsa hepimiz bu okulun altında kalırız. Bu yüzden çok korkuyoruz" dedi. 7. sınıf öğrencisi Hasan Taşdemir ise, yetkililerin kendileriyle ilgilenmediklerini belirterek, "Depremlerde en çok okullar yıkılıyor. Bizim okulumuz sağlam değil. Okulun alt katında iç taraftaki duvarlar da çatlamış. Okulun başımıza yıkılmasından korkuyoruz. Yetkililer bize yardım etsin. Okulumuzu onarsınlar yoksa hepimiz okul binasının altında kalırız" şeklinde konuştu. Konuya ilişkin görüşmek istediğimiz Ağrı Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise okulun sorunlarına ilişkin herhangi bir açıklama yapmayacaklarını söylediler.

www.evrensel.net