Kadinlar miting başvurusu yapti

Kadin örgütleri, Istanbul ve Samsun'da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mitingi başvurusu yaptı. Mitingler 7 Mart Pazar günü yapılacak. Diyarbakır'da ise 6 Mart'ta miting düzenlenecek.

8 Mart Kadin Platformu, Istanbul Valiligi'ne dün miting başvurusunda bulundu. Başvuru öncesinde Valilik önünde platform adina açiklamada bulunan Nilgün Yurdalan, "Biz 8 Mart 2004 kutlamaları için bir araya gelen ev kadını, çalışan, işsiz, yaşlı, sosyalist, feminist, lezbiyen, örgütlü Türk ve Kürt kadınları olarak 7 Mart Pazar günü saat 10.30'da Şişli Abide-i Hürriyet Meydaninda buluşuyoruz. 8 Mart'ın ücretli izin günü olarak kabul edilmemesi nedeniyle bu yıl günümüzü 7 Mart Pazar günü kutlamak zorunda kalıyoruz" dedi. Yurdalan'ın, şiddete, sokakta-gözaltında-cezaevinde-savaşta tecavüz ve dayağa, tacize, namus cinayetlerine karşı tüm kadınları miting alanında olmaya çağırmasının ardından Valiliğe miting başvurusunda bulunuldu.

Suç duyurusu Başvurunun ardından Sultanahmet Adliyesi'ne giden 8 Mart Kadın Platformu üyeleri, Güldünya Tören için suç duyurusunda bulundular. Adliye önünde açıklama yapan Avukat Meriç Eyüpoğlu, Güldünya'nın kendisine yönelik bir saldırı beklediği için gerekli yerlere başvurduğunu ancak ne hastane yetkililerinin ne de Emniyet Müdürlüğü'nün hiçbir önlem almadığını söyledi. Eyüpoğlu, "Bu nedenle Emniyet Müdürlüğü ve Bakırköy Devlet Hastanesi yetkilileri hakkında görevi ihmalden suç duyurusunda bulunacağız" dedi.

Samsun Samsun'da ise 8 Mart'ta Cumhuriyet Meydanı'nda kitlesel bir basın açıklaması yapılacak. EMEP, DEHAP, SDP, KESK, SHUD ve Temel Haklar ve Özgürklükler Derneği'nin oluşturdugu platform, 6 Mart Cumartesi günü Sanat Sokagi etkinlikleri ile 8 Mart Dünya Emekçi Kadinlar Günü kutlamalarina başlayacak. Platform 8 Mart'a yönelik mahallelerde anket çalışması da yapıyor.


Diyarbakır'da 8 Mart etkinlikleri açıklandı Diyarbakır Kadın Platformu, "8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü" çerçevesinde yapacağı etkinlikleri açıkladı. Kadın Platformu adına etkinlikleri duyuran Suzan Mehmetoğlu, amaçlarının haksızlığa, eşitsizliğe ve her türlü ayrımcılığa karşı durmak olduğunu söyledi. Etkinlikler 4 Mart'ta çeşitli semtlerde broşürlerin dagitimiyla başlatilacak. Suriçi Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nun hazırladığı "Jana Zırav" ve "Helbıjartın" tiyatro oyunlarının sahnelenmesiyle devam edecek olan etkinliklerin ikinci gününde, "Çözüme doğru; kadınca" konulu panel düzenlenecek. Etkinlikler, 6 Mart Cumartesi günü İstasyon Meydanı'nda yapılacak miting ile sona erecek.

www.evrensel.net