ATAMA YETMİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmen açığı yüzbinlerle ifade edilirken, sadece 10 bin öğretmen atamaya hazırlanıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, önümüzdeki günlerde 10 bin öğretmen kadrosu için atama yapacak. Ancak araştırmalara göre, Türkiye'de nitelikli eğitim verilebilmesi için bu rakamın çok daha üstünde öğretmen ataması yapılması, okul, derslik ve araç-gereç eksiğinin giderilmesi gerekiyor. Gazetemizin, "Sadece öğretmen atamak yeter mi?" sorusunu yanıtlayan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan, hükümetin bu atamaları seçimlere yönelik mesaj verme amacıyla gerçekleştirdiğini belirterek, "İlk yarı yıl çok sayıda ders boş geçti. Senenin başında ihtiyaç doğrultusunda yapılması gereken ikinci yarıyılda yapılıyor" dedi. Öğretmen açığının çok büyük boyutlarda olduğunun altını çizen Özcan, bir sınıfa öğretmen konulmasıyla bütün sorunların çözülmeyeceğini vurgulayarak, şu noktalara dikkat çekti: "Eğer okul, derslik, araç gereç açığı varsa, öğretmenler maddi sıkıntılar içindeyse, öğretmenlerin motivasyonları eksikse, öğretmen ataması yapmak yetmiyor. Eğitimin Avrupa standartlarına çıkarılabilmesi için tüm eksikler giderilmeli, öğretmenlere Avrupalı meslektaşları gözönüne alınarak maaş verilmelidir."

'MEB alay ediyor' Eğitim-Sen Genel Eğitim Sekreteri Fevzi Ayber ise, Bakanlığın kendi verilerine göre 90 bin öğretmen açığı olduğunu kabul etmesine rağmen 10 bin öğretmen atamasının "eğitim camiası ve öğretmen adaylarıyla alay etmek olduğunu" ifade etti. İkili eğitimden vazgeçilmesi ve sınıf mevcutlarının olması gereken seviyeye çekilmesi durumunda, öğretmen ihtiyacının 90 binin çok üzerinde olduğunun ortaya çıkacağını kaydeden Ayber, hükümetin seçimler öncesi "mavi boncuk dağıtma" derdinde olduğunu söyledi. Öğretmenlerin insanca yaşayabilecekleri ve verimli olabilecekleri bir ücret istediğini belirten Ayber, mecliste görüşülen tasarı ile yeni atanacak 10 bin öğretmenin "sözleşmeli olmayı beklediğini" kaydederek, sözleşmeli istihdamda ücretlerin mevcut standartların da altında olacağını kaydetti. Ayber, Almanca ve Fransızca bölümlerini bitirenlerin çok sayıda sertifika almalarına rağmen açıkta olmalarını, "Bu insanların duyguları, beklentileri istismar ediliyor. Rant kapısı olarak görülüyorlar ancak ne kendi alanlarında ne de sertifika aldıkları alanlarda istihdam ediliyorlar" dedi.

Öğretmenler arasındaki uçurum Türk Eğitim-Sen'in, yaptığı bir araştırma, Türkiyeli öğretmenlerle, Avrupa'daki meslektaşlarının arasındaki gelir uçurumunu gözler önüne seriyor. Araştırmaya göre,15 yıllık bir öğretmen Türkiye'de yılda 5 bin 75 Euro alırken, İsveç'li bir öğretmen bu tutarın 4 katını, İspanyol bir öğretmen 5 katını, İrlandalı bir öğretmen 6 katını kazanıyor. 8 Türkiyeli öğretmenin maaşı ise ancak bir Alman öğretmenin maaşı kadar ediyor! Türkiyeli bir öğretmen bir file doldurmak için maaşının yüzde 21.7'sini ayırırken, İspanyol bir öğretmen yüzde 6.5'ini Alman bir öğretmen ise yüzde 5.5'ini ayırıyor.

www.evrensel.net