06 Mart 2011 10:11

Libya’da çatışmalar sürüyor

Libya’da Muammer Kaddafi, stratejik petrol kenti Ras Lanuf’a hava taarruzu düzenledi. Basın mensupları ve görgü tanıkları, ilk olarak bir savaş uçağının bu sabah kente taarruzda bulunduğunu ve attığı füzelerin isyancıların kontrol noktasının yakınında iki büyük çukurun oluşmasına yol açtığını belirttiler. Kad

Libya’da çatışmalar sürüyor

Paylaş

Libya’daki muhalifler ayrıca Ras Lanuf yakınlarında Kaddafi’ye ait bir savaş uçağını düşürdüklerini açıkladılar ve buna ait görüntüleri basın mensuplarına gösterdiler. Öte yandan, direniş hareketi tarafından kurulan Ulusal Konsey, Bingazi’deki ilk toplantısında, “Libya’nın tek bir temsilcisi” olacağını açıklayarak, eski Adalet Bakanı Mustafa Abdülcelil’i” devlet başkanı” ilan etti.
 

KENT SAKİNLERİ YALANLADI

Libya devlet televizyonunun, Misrata kentinin denetiminin Muammer Kaddafi yanlısı güçlere geçtiği haberi, kent sakinlerince yalanlandı. Televizyonlarda yer alan iddialar üzerine açıklamada bulunan bir kent sakinleri, kentin halen muhalif güçlerin denetiminde olduğunu söyledi. Libya devlet televizyonundan bugün erken saatlerde verilen haberde, ‘’asileri yenen’’ hükümet güçlerinin, ‘’Zaviye ve Misrata kentlerinin denetimini tamamen ele geçirdiği’’ duyurulmuştu.
(DIŞ HABERLER)


İNGİLTERE VE FRANSA UÇUŞ YASAĞI İÇİN ÇALIŞIYOR

 Öte yandan, Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, yaptığı açıklamada, Libya’daki bombardımanları engellemek amacıyla uçuş yasağı bölgesi oluşturmak için İngiltere ile üzerinde çalıştıkları bir Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi tasarısını bitirmek üzere olduklarını belirtti. Libya’daki durumu yakından izlediklerini söyleyen Juppe, “Bombardımanları engellemek amacıyla uçuş yasağı bölgesi oluşturacak bir BM Güvenlik Konseyi tasarısı çıkarmak için İngilizlerle New York’ta çalışmaktayız” dedi.  Juppe, ayrıca direnişçilerin saflarına katılan Kaddafi’nin eski İçişleri Bakanı Abdülfettah Yunus ile bir telefon görüşmesi yaptığını ve Libya’daki insani durum ile sınırlar ve içerde olup bitenleri görüştüklerini belirtti.

ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Libya’nın birçok bölgesinde muhalifler ile Muammer Kaddafi yönetimine bağlı askerler arasında çatışmalar devam ediyor. Edinilen bilgiye göre, çölün ortasında küçük bir yerleşim yeri olan Brega, dün yaklaşık 200 askeri araç ve ağır silahlarla gelen Kaddafi askerleri ile halk arasında sıcak çatışmalara sahne oldu. Nihayetinde Kaddafi askerlerini püskürten halk, bölgede kontrolü ele geçirmiş bulunuyor.

KRİZ KOMİTESİ KURULDU

Libya’da Muammer Kaddafi yönetimine karşı Bingazi’de oluşturulan Ulusal Libya Konseyi, 3 üyeli kriz komitesi atadığını bildirdi. Harbiyeden ve dış işlerinden sorumlu iki kişinin de yer aldığı kriz komitesinin başkanlığına, Mahmut Cebril getirildi. Karar almayı kolaylaştırmayı hedefleyen komitede, askeri işlerin başına 1969 darbesinde Kaddafi’nin yanında yer alan, ancak daha sonra tutuklanan subaylardan Ömer Hariri’nin, dışişlerinin başına ise eski büyükelçi Ali İsavi’nin getirildiği belirtildi.


KADDAFİ: LİBYA’DA SORUŞTURMA AÇILSIN

Libya lideri Muammer Kaddafi, BM veya Afrika Birliği’ni Libya’daki durumla ilgili soruşturma açmaya çağırdı. Kaddafi, Fransa’da yayımlanan Le Journal du Dimanche dergisine verdiği demeçte, BM’nin ya da Afrika Birliği’nin durumu değerlendirmek üzere Libya’ya soruşturma komisyonu göndermesinden yana olduğunu belirtti.  “Bu komisyona hiçbir engel çıkarmadan yerinde inceleme yapmasına izin vereceğiz” diyen Libya lideri, Fransa’nın böyle bir komisyona öncülük etmesine sıcak bakacağını bildirdi.

ÖNCEKİ HABER

Neden tutuklandılar?

SONRAKİ HABER

Cemil Candaş cinayeti davasında karar verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa