08 Şubat 2004 22:00

En rahat taraf Amerika

ABD "tarafsız arabulucu" rolüyle yarın New York'ta sorunun taraflarını ağırlayacak. Hem Türkiye hem de Yunanistan New York'a çekincelerle gitti.

Paylaş
Kıbrıs'a, üs kaydırmayı planlayan ABD, "tarafsız arabulucu" rolüyle yarın sorunun taraflarını New York'ta ağırlayacak. Ankara ve Atina, bulunacak çözümün kendi pozisyonlarını zora sokmasından edişeli. Denktaş ve Papadopulos, New York'a hareketlerinden önce tüm bu endişelerin gerilimi yaşamakla birlikte, sorun çıkaran taraf olmama görüntüsü vermemek için "çözüme" taraf olduklarını ifade eden açıklamalar yaptılar. En rarat 'taraf' ise, soruna dışarıdan dahil olan, ancak taraflara kendi formülünü empoze eden ABD. Gerek Türkiye'nin gerekse Yunanistan'ın çekincelerine karşın Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan ile görüşmek üzere Kıbrıs'ın iki tarafından da heyetler dün New York'a gitti. New York'ta Annan başkanlığındaki toplantı yarın başlayacak. Annan, önce Rum tarafının lideri ile ardından da KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş ile görüşecek. Denktaş, New York'a hareketinden önce yaptığı açıklamada, "Baskıyı kabul etmiyoruz" şeklinde konuştu. Denktaş'a, Başbakan Mehmet Ali Talat, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ile Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Ergun Olgun eşlik ediyor. Heyete, İstanbul'da, Denktaş'ın anayasa konusundaki danışmanı Prof. Dr. Mümtaz Soysal da katıldı. Denktaş, Geçitkale Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, "BM Genel Sekreteri'nin daveti üzerine, Kıbrıs konusunun son durumu hakkında görüşmek üzere New York'a gittiklerini" ifade ederek, şöyle konuştu: "Bugüne kadar bildiğimize göre bir günlük bir temas olacaktır. Uzayabilir diyorlar. Tabiatıyla bir pazarlık safhasında olunduğu için fazla bir şey söylemek istemiyorum. Halkımız bizim durumumuzu, tutumumuzu iyi bilmektedir. Gaye, süratle yapılabilirse, her iki tarafı da memnun eden, sağlam, kalıcı, adil bir anlaşma yapmaktır. Bu her iki tarafın da istemine ve atacağı adımlara bağlıdır. İyi niyetle gidiyoruz. İnşallah güzel haberlerle döneriz."

Rum heyeti Rum lider Tasos Papadopulos'a ise New York'ta, DİSİ Genel Başkanı Nikos Anastasyades, EDEK Partisi Genel Başkanı Yannakis Omiru, Rum Temsilciler Meclisi Başkanı Dimitris Kristofyas ve eski Rum yönetimi lideri Glafkos Klerides eşlik edecek. Öte yandan TBMM Başkanı Bülent Arınç, hükümetin Kıbrıs konusundaki gelişmelerle ilgili olarak çarşamba günü Meclis'te açıklama yapacağını bildirdi.

ÖNCEKİ HABER

Ne dediler?

SONRAKİ HABER

HDP’nin itirazına YSK’den ‘yazışmalı’ ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa