06 Şubat 2004 22:00

Konya'da çalışmalar sürüyor

Konya'da çöken binanın enkazından çıkarılan ceset sayısı 48'e ulaştı. Cesetlerin bir kısmının kimlik tespiti yapılamazken, İstanbul Barosu, kamu görevlileri de dahil olmak üzere tüm sorumluların bir an önce yargı önüne çıkarılmasını istedi.

Paylaş
Konya'da çöken binada yaşamını kaybedenlerin sayısı 48'e yükseldi. Binanın müteahhidi Vedat Kaya ve İsmail Canlıer ise çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Dün öğleden sonra nöbetçi 3. Sulh Ceza Mahkemesi'ne çıkarılan Kaya ve Canlıer, tutuklanarak, geniş güvenlik önlemleri altında Konya E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildiler. Konya'daki olaya ilişkin açıklama yapan İstanbul Barosu ise, tüm sanıkların yargı önüne çıkarılmasının hukuki yolunun açılmasını istedi. Baro'nun açıklamasında ayrıca, "Bina çökmesinde can ve mal kaybına uğrayan, maddi ve manevi zarar gören yurttaşlarımıza, İstanbul Barosu olarak gerekli hukuki yardımları sağlayacağız" denildi.

AKUT'tan suçlama AKUT da dün yaptığı açıklamada, "Konya'daki çöken binada bütün uyarılarımıza rağmen durdurulmayan paletli, darbeli-kırıcı ile daha 21. saatte yapılan müdahale, bugüne kadar edindiğimiz deneyimler ile eğitim ve müdahale sistemlerine uymamaktadır" denildi. AKUT, arama-kurtarma çalışmaları sırasındaki anlaşmazlığın, enkazda AKUT'a verilen bölümde beton blokların kaldırılması aşamasında yaşandığını da açıklamasında ifade etti.

ÖNCEKİ HABER

Yeni bir Konya mı bekleniyor?

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa