Sinema Berlin'e taşındı

Dünyanın en önemli film festivallerinden birisi olan Berlin Film Festivali bugün 54. kez başlıyor. Açılışı "Soğuk Dağ" isimli filmle yapılacak olan festivalde, Türkiye kökenli yönetmen Fatih Akın'ın "Duvara Karşı" isimli filmi de Altın Ayı için yarışacak.

Bu yıl 54'sü düzenlenen ve dünyanın en önemli film festivalleri arasında yer alan Uluslararası Berlin Film Festivali "Berlinale", bugün başlıyor. 44 ülkeden toplam 400 filmin izleyiciyle buluşacağı festival 15 Şubatta sona erecek. Yarışma bölümünde 23 filmin bulunduğu Berlinale'de kısa film ve çocuk filmleri bölümü de sinemaseverlerin ilgisini çekiyor.

Açılış filmi 'Soğuk Dağ' Bu yılın açılış filmi ise, Antony Minghellas'ın bir iç savaş draması olan "Cold Mountain" adlı filmi. Filmin başrol oyuncuları Nicole Kidman ve Jude Law'ın da festivale katılması bekleniyor. Jack Nicholson, Juliette Binoche, Nick Nolte gibi star oyuncular da festivalin konuk listesinde. . Yarışmada yer alan 23 film arasında, ilk kez gösterilecek film sayısı ise 19. Ken Loach, Erich Rohmer, Ron Howard, Patrice Leconte, Theo Angelopoulos gibi yönetmenler, festivalde en yeni yapıtlarını gösteriyorlar. Almanya da festivale iki filmle katılıyor: Türk kökenli yönetmen Fatih Akın genç bir Türk kadınının yaşamını konu alan "Duvara Karşı" adlı filmiyle, Romuald Karmakar da bir aşk trajedisi olan "Gece şarkılarını söylüyor" adlı filmiyle festivalin ev sahipliğini yapan Almanya adına yarışacaklar. Festivalin "Geçmişe Bakış" adını taşıyan bölümünde bu yıl, "New Hollywood 1967-1976. Trouble in Wonderland" başlığı altında Amerikan sinema tarihinden bir kesit ele alınıyor. Bu bölümde sadece Jack Nicholson'ın 7 filmi yer alıyor. "Berlinale Özel" adlı bölümde ise, İngiliz yönetmen Peter Greeaway, İsabella Rosselini ve Franka Potente'nin oynadığı "The Tulse Luper Suitcases" adlı film gösterilecek. İtalyan yönetmen Ermanno Olmi de "Cantando dietro i paravente" adlı filmi ve filmin başrol oyuncusu Bud Spencer'la Berlin'e geliyor.

Cannes'le rekabet Festivalin yöneticisi Dieter Kosslick, Cannes Film Festivali'nin bu yıl bazı filmleri ellerinden aldığını söylüyor ve "Bu pek hoş değil ve bizim için bir çok çabaya ve paraya mal oldu" diyor. Ama yine de Cannes Film Festivali yapımcılarıyla iyi ilişkiler kurma çabası içinde olduğunu da sözlerine ekliyor. Yöneticiye göre bu yıl rekorlar yılı. Festivale 3 bin 117 film ulaşırken, toplam 3 bin 500 gazeteci festivali izliyor. Festival programının dışında, daha önce olduğu gibi uluslararası film alıcıları için oluşturulmuş bir Avrupa film pazarı yer alıyor ve 400 film sunuluyor. Bu yılki festival kapsamında 58 Alman filminin bulunması da önceki yıllara göre dikkat çekiyor. Bu yıl festivalde, insanların farklı özlemlerini konu eden filmlerin fazlalığı dikkat çekiyor.. Kore'li yönetmen Kim Ki-Duk'un "Samara" adlı filminde, protagonistler, refaha kavuşabilmek için vücutlarını satarlarken, Arjantin'den yarışmaya katılan "El Bbrazo Partido" adlı filmde, toplumun kaybedenler tarafında yer alan insanlar, ulusal kimliklerini değiştirerek şans arıyorlar. Sylvia Chang'in "20:30:40" adlı filminde ise Taipeh'li kadınlar bambaşka bir yaşamın hayalini kuruyorlar.

"Barış için sinema" Festivalde Latin Amerika'dan ve ırkçı rejimin sona erişinin 10. yılını doldurduğu Güney Afrika'dan gelen filmler, özel bir ağırlık oluşturuyor. Bu bölüm, yönetmen John Boorman'ın Güney Amerika'yı konu edinen ve Juliette Binoche ile Samuel L. Jackson'ın oynadığı "Country of my Scull" adlı politik içerikli filmle açılıyor. Festivalin uluslararası jürisine, Oscar ödüllü Amerikalı kadın oyuncu Frances McDormand başkanlık ediyor. Toplu etkinliklerin zirvesini, 9 Şubat'ta yapılacak olan ve Liza Minelli, Peter Ustinov ve Christopher Lee'nin ev sahipliğini yapacağı "Barış için sinema" adlı gala oluşturacak. Galadan elde edilecek gelir, UNICEF'in çocuklara yardım kuruluşu yararına kullanılacak.


Fatih Akın Berlinale'de 54. Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı için yarışan 23 filmden biri de Almanyalı sinemacı Fatih Akın'ın imzasını taşıyor. Yönetmen ve senaryo yazarı olarak sinema dünyasında ilgi gören genç sanatçının son filmi "Duvara karşı", "Gece şarkılarını söylüyor" adlı diğer Alman yapımı filmle birlikte Almanya adına Altın Ayı ödülü için yarışacak. 2001 Berlin Film Festivali'nde uluslararası bir jüri üyesi olarak oturan Akın, şimdi 54. Berlinale´de kendisi jüri karşısında olacak. Akın'ın dördüncü filmi "Duvara karşı", daha önceki ödüllü filmi "Kısa ve acısız"da (1998) olduğu gibi, 30 yıldır Almanya´da olan ikinci kuşağın bir resmini çiziyor. Başrol oyuncusu Sibel, Almanya´da büyüyor ve iki kültür arasında sıkışıp kalıyor. 20 yaşındaki kahraman başarısız bir intihar girişiminden sonra alkolik olan Cahit`i tanır. Ailesinin baskısından kurtulmak için Cahit´i sahte bir evlilik yapmaya ikna eder. Beraber kullandıkları evden başka ikisini birbirine bağlayan bir şey yoktur. Sahte evlilik Cahit´te zamanla gerçek sevgiye dönüşüyor. Sibel'de de böylesi eğilimler varken, Cahit'in kıskançlıktan Sibel'den hoşlanan birini dövmesi faciaya neden oluyor. "Duvara Karşı" aynı zamanda Fatih Akın'ın senaryo yazarlığına dönüşü de oluyor. Kendisi de bir göçmen ve işçi çocuğu olarak büyüyen Fatih Akın, göçün Alman toplumu içindeki yansımalarını konu ediyor. Yönetmen ve senaryo yazarı olarak Alman sinema kamuoyunda beğeni toplayan Akın'ın daha önceki filmleri şunlardı: "Sensin", 1995, senaryo, kısa film. "Getürkt", (Türkleştirilmiş), 1996, senaryo, kısa film. "Kısa ve acısız", 1998. "Temmuz´da", 200. "Almanya'yı düşünüyorum-geri dönüşü unuttuk", 2001, belgesel. "Solino", 2002. "Duvara Karşı" 2004.


Sinemaya destekte Euroimages modeli Sinema projelerine verilecek desteğe "Euroimages" modeli uygulanacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, destek vereceği sinema projelerinde Avrupa Sinema Fonu Euroimages'de olduğu gibi "ölçülebilir kriterler" arayacak. Değerlendirme Kurulu, "yapımcının son 5 yılda yaptığı filmler ve o filmlerin seyirci sayıları" gibi kriterleri de gözönünde bulunduracak. Edinilen bilgiye göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı, "Sanatsal İçerikli Filmlerin Desteklenmesi, Yaptırılması ve Satın Alınmasına İlişkin Yönetmelik"te değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Sinema projelerine verilecek desteklerde "Euroimages" modelini örnek alacak olan bakanlık, projelerin sadece "senaryo üzerinden değerlendirilmesi" uygulamasına son vererek, Euroimages'de olduğu gibi ölçülebilir kriterlerin aranacağı yeni bir düzenleme getirecek. Yeni düzenlemeye göre, projeler uzman görüşüne dayalı ön elemeden geçirilecek. Bunun için destek istenen film projeleri, önce konunun uzmanı olan kişilere gönderilerek onların görüşleri istenecek. Uzmanların raporlarında uygun bulunmayan projeler, değerlendirme dışı bırakılacak. Ayrıca Değerlendirme Kurulu, yapımcının son 5 yılda yaptığı filmler ve o filmlerin seyirci sayıları gibi kriterleri de değerlendirmede gözönünde bulunduracak.

Kurullarda değerlendirilecek Öte yandan, daha önce destek istenen bütün projeler bir değerlendirme kurulu tarafından değerlendirilirken, yeni düzenlemede projelerin özelliklerine göre ayrı ayrı kurullar oluşturulacak. Destek istenen belgeseller, uzun metrajlı filmler ve festivaller ayrı Kurullar tarafından değerlendirilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın destek verme sistemini yönetmelikle değiştirdikten sonra, kaliteli yapımlarla Türk sinemasının geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla projelere bugüne kadar görülmemiş rakamlarla destek vereceği bildirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, geçen yıl belgesel, uzun metrajlı film ve yurtdışı tanıtım projeleri ile festivallere toplam 2,5 trilyon lira destek sağlamıştı.

www.evrensel.net