Bağdat'ta bozgun

Amerikalı işgalciler, dire-nişçilerin saldırı-larının önünü alamayınca, başkenti 'uzaktan idare etme' kararı aldılar. ABD kampları, başkent etrafına taşınacak.

Yoğun güvenlik önlemlerine rağmen Irak'ın başkenti Bağdat'ta saldırılara hedef olmaktan kurtulamayan Amerikan ordusu, geri adım atıyor. Amerikan askerlerinin başkentteki "görünür varlıklarını" azaltacakları bildirildi. Plana göre askerler, kentin çevresine konuşlanacak ve kent merkezini Irak polisine bırakacaklar. İşgal güçlerinin Bağdat'taki merkez üssü, birçok kez havan ve füze saldırısına uğradı. Geçen ay üssün kapısında düzenlenen intihar saldırısında 25 kişi can verdi.

Kentin eteklerine Bu şartlar altında, Amerikalıların "Bağdat'ın çok tehlikeli" olduğu saptamasını yaptığı ve kentin eteklerine çekilecekleri belirtiliyor. 1. Zırhlı Tümen, bu bölgelerde altı askeri kamp inşa ediyor. Zırhlı Tümen Irak'tan ayrıldıktan sonra bu kamplar, 1. Süvari Tümeni'ne teslim edilecek. Zırhlı Tümen Komutanı Tuğgeneral Martin Dempsey, "Bizden sonra gelecek olan birlikler Bağdat'ın dışından içeri bakacaklar. Biz ise, şimdiye dek içeriden dışarıya bakıyorduk" diye konuştu.

İşgal manzaraları Dempsey temmuz ayında göreve getirildiğinde, Bağdat'ta 60 ABD askeri kampı bulunuyordu. Bu kamplar; etraflarındaki güvenlik önlemleri, duvarlar, dikenli teller ve kum torbalarıyla, başkentte hareket etmeyi neredeyse imkânsız hale getirmişti. Bugün ise kamp sayısı 24'e indirilmiş durumda. Mayıs ayı itibarıyla bu rakam 8'e indirilecek. Kampların ikisi, "Yeşil Bölge" adı verilen yüksek güvenlikli alanın içinde bulunacak. Üst düzey Amerikalı yetkililer, kasım ayı itibarıyla Bağdat'ta Iraklı direnişçilerin 6-8 hücre olarak örgütlendiğini, bugün ise 14 direniş hücresinde 300'e yakın savaşçının bulunduğunu söylüyorlar.

Üsse roket saldırısı Bu arada, önceki akşam Tikrit'te düzenlenen roket saldırısında bir Amerikan askeri öldü, 12 asker yaralandı. Saldırının Amerikan 4. Piyade Tümeni'nin karargâhının bulunduğu Tikrit kentinin 80 kilometre güneyindeki Balad bölgesindeki lojistik destek üssüne düzenlendiği belirtildi. Yaralanan askerlerden 2'sinin durumunun ağır olduğu belirtilirken, saldırıdan sonra başlatılan operasyonda 4'ü kadın 16 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Kerbela'da 6 ölü Öte yandan; Bağdat'ın güneyindeki Kerbela yakınlarında, Polonya'nın idaresi altındaki bölgede bulunan bir cephanelikte ölen Iraklı sayısı 6 olarak düzeltildi. Polonyalı Albay Robert Strzelecki, başlangıçta ölen Iraklı sayısını 20 olarak verdiklerini, ancak daha sonra yapılan incelemeler sonunda ölü sayısının 6 olduğunu belirlediklerini söyledi. Iraklıların, cephaneliğe yağma amacıyla girdikleri sanılıyor.

www.evrensel.net