06 Mart 2011 09:44

Adanalı kadınlar haykırdı: "Haklarımızı istiyoruz!"

Şiddete, sömürüye, cinayetlere, baskıya, savaşa hayır diyen kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü nedeniyle alanlara çıkmaya devam ediyor. Adana’da bir araya gelen binlerce kadın ‘Tüm haklarımızı istiyoruz’ diye haykırdı.   Dünya Emekçi Kadınlar Günü 8 Mart, Adana’da

Adanalı kadınlar haykırdı:

Paylaş

Dünya Emekçi Kadınlar Günü 8 Mart, Adana’da kutlandı. Binlerce kadının şiddete, baskıya, sömürüye, kadın cinayetlerine ve savaşa karşı taleplerini dile getirdiği miting, Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu önünde yapılan yürüyüşle başladı.

Kadınlar yürüyüş esnasında yüzde 1400 oranında artan kadın cinayetlerine ve tecavüz olaylarına karşı devletin takındığı tutuma tepki gösteren dövizler taşıdı.“Kadın yaşam özgürlük,  Yaşasın 8 Mart”, “Kadın cinayetlerine son”, “Erkek vuruyor devlet koruyor” sloganlarıyla Uğur Mumcu Meydanı’na kadar yürüyen kadınlar, tüm kadınları sorunlarına karşı ortak mücadeleye çağırdı.

CİNAYETLERDEN AKP DE SORUMLU

Binlerce kadının katıldığı mitingde tertip komitesi adına bir konuşma yapan Songül Tan, kadın cinayetlerinin AKP döneminde yüzde 1400 arttığına vurgu yaptı. Bir kadın cinayetinin tartışması bitmeden diğer kadın cinayetinin meydana geldiğini ifade eden Tan, AKP’nin bakanının ise yaşanan cinayetleri münferit olarak gördüğüne söyledi. AKP’nin attığı her adımda kadını dışladığını belirten Tan, çıkartılan torba yasanın en çok kadınları etkileyeceğinin altını çizdi.
 

BAŞBAKANA TEPKİ

Barış ve anadil talebi ile sokağa çıkan kadınlara, başbakanın; ‘kadında olsa çocukta olsa gereken yapılacaktır’ dediğini hatırlatan Tan, halen anaların gözyaşlarının aktığını söyledi. 13 yıldır süren Pınar Selek davasına da değinen Tan, Pınar Selek’in yanında olduklarını vurguladı. Töre ve namus cinayetlerinin son bulmasını istediklerini ifade eden Tan, kadın cinayetlerinde haksız tahrik indiriminin uygulanmasına son verilmesi gerektiğini söyledi. “Biz kadınlar olarak bedenimize, emeğimize ve kimliğimize yönelik her türlü ayrımcılığa ve şiddete karşı 100 yıllık birikimimizle mücadele etmeye devam ediyoruz’ diyen Tan, verilmeyen tüm haklarını istediklerini, bunun için mücadeleye devam edeceklerini söyledi. (Adana/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

On binlerce “Can”dan mücadele çağrısı

SONRAKİ HABER

Akdeniz'de Libya açıklarında mültecileri taşıyan bot battı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa