KESK’li kadınlar mücadele çağrısı yaptı

KESK’li kadınlar mücadele çağrısı yaptı

ADANA’da KESK’li kadınlar 8 Mart öncesi Eğitim Sen Adana Şubesi önünde basın açıklaması düzenledi. “Yaşasın kadın dayanışması”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” sloganları atan KESK’li kadınlar adına basın açıklamasını okuyan SES Adana Şube Hukuk ve Kadın Sekreteri Gülistan A

KESK’li kadınlar olarak, kadın istihdamını, sadece kadınların istihdama katılımı olarak değerlendirmediklerinin altını çizen Atasoy,  toplumsal cinsiyet eşitliğini ve ev içi emeklerini gözetmeden kadın istihdamı adına atılacak adımların cinsiyet eşitsizliğini derinleştireceğine vurgu yaptı. 3 Şubat Torba Yasa eylemiyle kadın istihdamına yönelik maddeleri geri çektirdiklerini belirten Atasoy, kapitalizme ve erkek egemenliğine darbeler vurmaya devam edeceklerini söyledi.

Kadın ve Aileden sorumlu Devlet Bakanının kadına yönelik şiddete sıfır tolerans gösterildiğini söylemesine rağmen gerçeğin farklı olduğunu dile getiren Atasoy, Türkiye’de her gün 3 kadının öldürüldüğünün altını çizdi. KESK’li kadınlar olarak dünyayı değiştirecek örgütlü güçlerinin olduğunu vurgulayan Atasoy, kadın erkek eşitliğinin yaşamın bütün alanlarında gerçekliğe kavuştuğu bir dünya ve Türkiye yaratmak için mücadelelerini sürdüreceklerini aktardı. Anadilinin yasaklanmasının en çok dilini kullanamayan kadınları etkilediğini söyleyen Atasoy sözlerini şöyle sürdürdü: “Anadilinin yasaklanması erkek egemen sistem açısından kadın üzerindeki denetimi derinleştirme aracı olurken, dili yasaklı kadınlar açısından ise yaşama katılım önündeki en büyük engel oldu. Kadrolu, güvenceli çalışma, anadilde eğitim ve kadın cinayetlerine dur demek için alanlarda olacaklarını belirten Atasoy,  2011 8 Mart’ını KESK’li kadınlar olarak mücadelede yitirdikleri tüm kadınlar şahsına üyeleri Necla Yıldız’a atfettiklerini söyledi. (Adana/EVRENSEL)

www.evrensel.net