Kadın özgürleşirse dünya özgürleşir

Kadın özgürleşirse dünya özgürleşir

‘Kadın için özgürlük, Dünya için özgürlük’ sloganı ile birçok ülkede ve Türkiye’de turneler düzenleyen Storybox, Adana’da koser verdi. 6 yıl önce kurulan grubun arasında Amerika’dan, İzlanda’dan, Kanada’dan, Hong Kong’dan sanatçılar da var.İnternet ü

Faruk Ayyıldız

İnternet üzerinde tanıştıktan sonra kurdukları grup ile kadına yönelik şiddete dikkat çekebilmek için konserler düzenleyen grup, müziğin yanı sıra tiyatro, dans ve tek tekerlekli bisiklet şovu etkinlikleri gerçekleştiriyorlar. Kadına yönelik şiddete dair dağıttıkları broşürlerde kadın derneklerinin adres ve telefonlarını da veren grup ile Adana’da düzenledikleri gösteri sonrasında görüştük.

‘KADINA ŞİDDET HER YERDE YAŞANIYOR’

Charles Royland Yeni İzlanda vatandaşı ve 5 yıldır Türkiye’de yaşıyor. Grubun solisti olan Royland, farklı ülkelerde uyuşturucuya karşı da konserler verdiklerini, yaptıkları etkinliklerden iyi tepkiler aldıklarını söyledi. Şiddetin sadece kadını etkilemediğini, çocukların da aile içi şiddetten çok korktuğunu ve kötü etkilendiğini dile getiren Royland, seven erkeklerin de bazen çeşitli problemlerden dolayı kadına şiddet uyguladığını ve dünyanın her tarafında kadına yönelik şiddetin olduğunu belirtti. Royland, Müslüman, Budist, Hıristiyan ülke olması fark etmediğini, kadına yönelik şiddetin her yerde yaşandığını ifade ediyor.

Juni Ng Hong Konglu bir tiyatrocu. Bir kadın olarak, kadınlara yönelik şiddet haberlerine çok üzüldüğünü söyleyen Juni, kadına yönelik şiddetin sürekli yaygınlaştığını, kendi ülkesinde de bunların yaşandığını aktardı. Juni, Şiddetin temelinde kadına karşı duyulan saygısızlığın etkili olduğunu ve sorunun çözümü için daha eşit bir toplum gerektiğini düşünüyor.
Amerikalı Dünya Tek Tekerlekli Bisiklet Şampiyonu olan Dustin Kelm, grubun sloganı olan ‘Kadın için özgürlük, Dünya için özgürlük’ sloganının önemini, şiddete maruz kalan kadınların çoğu zaman bunu dile getirmeye korktuklarını örnek vererek tanımlıyor. Kadınların istemeden de olsa şiddet uygulayanı korumak zorunda bırakıldığını dile getiren Kelm, toplumsal fikirlerin değişmesi ile sorunun çözülebileceğine inanıyor. (Adana/EVRENSEL)

www.evrensel.net