09 Eylül 2011 12:13

‘Geç olmadan harekete geçin’

Genel-İş üyesi belediye emekçileri yaptıkları eylemle, konfederasyonları kıdem tazminatını ortadan kaldırmaya dönük saldırıya karşı birlikte tutum alma çağrısı yaptı.Genel-İş Ankara Şubeleri üyesi işçiler, dün Mithatpaşa Caddesi’nde toplanarak Abdi İpekçi Parkı’na yürüdü. “İş, ek

‘Geç olmadan harekete geçin’
Paylaş

Genel-İş Ankara Şubeleri üyesi işçiler, dün Mithatpaşa Caddesi’nde toplanarak Abdi İpekçi Parkı’na yürüdü. “İş, ekmek, özgürlük”, “Genel grev, genel direniş” sloganları atan işçiler, hükümetin kıdem tazminatını kaldırma girişimlerine tepki gösterdi.

BÜYÜK BİR YALAN VE ALDATMACA

Abdi İpekçi Parkı’nda İşçilere seslenen Genel-İş Genel Başkanı Erol Ekici, “kriz” denilince ülkeyi yönetenlerin aklına emekçilerin kazanılmış haklarını gasbetmek geldiğini söyledi. Kıdem tazminatının fona devrinin de, tıpkı emeklilik yaşının arttırılmasında olduğu gibi, halkın yararına bir düzenlemeymiş gibi gündeme getirildiğine dikkat çeken Ekici, “Bu büyük bir yalan ve aldatmaca. Kıdem tazminatının ortadan kaldırılmasının işçileri kolayca işten çıkarmak demek olduğunu biliyoruz. Bu da diğerleri gibi işverenlerin bir talebi. Hükümet kıdem tazminatını hükümet programından kaldırana kadar eylemlerimizi sürdüreceğiz” dedi.

ORTAK MÜCADELE ÖRÜLMELİ

“Hak, eşitlik, emek, barış diyen herkesi” bu saldırıya karşı birlikte tutum almaya çağıran Ekici, konfederasyon yönetimlerine de kıdem tazminatı Meclis gündemine gelmeden harekete geçme çağrısı yaptı. “Kıdem tazminatına dokunulmasını genel grev nedeni ilan eden konfederasyonlar, bunun gereğini yerine getirmeli. Artık siz Meclis lobilerindeyken yasaların geçmesini seyretmek istemiyoruz” diye konuşan Ekici, tazminatlara ilişkin yasa tasarısının Meclis gündemine gelmesini önlemek için ortak mücadeleyi örmenin sendikaların birinci görevi olduğuna dikkat çekti.
(Ankara/EVRENSEL)


‘KIDEM TAZMİNATI’ İÇİN ALANLARA ÇIKIYORLAR

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, kıdem tazimatının işverenlerin baskısıyla “fon” adı altında “hiç” edilmek istenmesinin çalışma yaşamı adına “Büyük bir talihsizlik” olarak nitelendirerek, haklarını korumak için 13-19 Eylül tarihlerinde 5 kentte eylem düzenleyeceklerini duyurdu.

Birleşik Metal- İş Sendikası, konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı. 12 Eylül 1980 darbesiyle işçilere yönelik saldırıların, siyasi partilerin kurduğu sivil toplum örgütleriyle durmadan devam ettiği, şimdi ise ellerindeki son kalenin AKP Hükümetinin saldırısı altında olduğu belirtilen açıklamada, kıdem tazimatının işverenlerin baskılarıyla “fon” adında “hiç” edilmek istenmesinin çalışma yaşamı adına büyük bir talihsizlik olduğu belirtildi.

‘MÜCADELE’ ÇAĞRISI

Hükümet tarafından kıdem tazimatıyla ilgili olarak işverenlerin ağzıyla telaffuz edilen, “İşsizliği azaltmak için çalışma koşulları esnemeli” gibi söylemlerin aslında işçileri köleleştirme isteğinden başka bir şey olmadığı belirtilen açıklamada, “Bu hak gaspına karşı, mücadele etmenin tam zamanıdır. Aksi halde ne bizim, ne çocuklarımızın geleceği adına elimizde bir şey kalmayacak” çağrısı yapıldı.

“İşçi sınıfı, gerektiğinde ve bıçak kemiğe dayandığında neler yapabileceğini geçmişte defalarca göstermiştir” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, “Kıdem tazminatı”na sahip çıkmak için 5 ilde eylem yapılacağı duyurusu yapılarak, katılım çağrısı yapıldı.


EYLEMLERİN YAPILACAĞI TARİH VE İLLER

*13 Eylül Salı Kocaeli
*14 Eylül Çarşamba Gebze
*15 Eylül Perşembe İzmir
*16 Eylül Cuma Bursa
*19 Eylül Pazartesi Eskişehir

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bütün sahaflar birleşin!

SONRAKİ HABER

Türk Metal-MESS arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinin 4.'ncüsü yarın Ankara'da

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa