04 Mart 2011 05:19

AGİT: Gazeteciler üzerindeki baskılara son verin

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Medya Sorumlusu Dunja Mijatovic, Türk makamlarını, gazetecileri yıldırma ve tehdit etmeye son vermeye çağırdı.Dün Ergenekon soruşturması kapsamında Ankara ve İstanbul'da aralarında gazetecilerin de bulunduğu 11 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin Merkezi Viyana'da bulunan AGİ

AGİT: Gazeteciler üzerindeki baskılara son verin

Paylaş

Dün Ergenekon soruşturması kapsamında Ankara ve İstanbul'da aralarında gazetecilerin de bulunduğu 11 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin Merkezi Viyana'da bulunan AGİT'in Medya Sorumlusu Dunja Mijatovic, açıklama yaptı. Mijatovic, tarafından yapılan açıklamada, "Türk makamları, gazetecileri yıldırma ve tehdit etmeye son vermeli" çağrısı yapılarak, gözaltına alınan gazetecilerin, "derhal ve koşulsuz" olarak serbest bırakılması istendi.

Viyana'da bulunan Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Direktörü Alison Bethel McKenzie de, yaptığı açıklamada, gözaltındaki gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi. IPI Direktörü, açıklamasında, "Hiçbir gazeteci, kritik görüş açılarından ifadesi anlaşılabilen çalışması için tutuklanmaya, gözaltına alınmaya, hakkında dava açılmaya veya bezdirme ve yıldırmaya maruz kalmamalı" diye kaydetti. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Basın özgürlüğü Ergenekon kıskacında

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa